Jazda na słoniu, pozowanie z małpką, selfie z tygrysem. Wiele osób czuje pokusę, by skorzystać z takich atrakcji. Dzieje się to jednak z krzywdą dla zwierząt. Tanie Loty promują świadomą turystykę. Wierzymy, że warto o tym mówić.

Zdarza się, że zwierzęta trzymane w niewoli i tresowane dla uciechy gawiedzi, umierają. Ciężar odpowiedzialności spada wtedy w dużej mierze za turystów, mimo że zarabiający na tym procederze unikają odpowiedzialności. Najlepszy sposób to powiedzieć NIE. Oto lista zwierząt wykorzystywanych w turystyce i nieetycznych atrakcji, z których warto zrezygnować.

Poprzedni

1. Słonie

Żaden słoń, na którym można usiąść, nie jest szczęśliwy. Każdy słoń, który ma na sobie siodło albo wręcz gondolę przypominającą wielki kosz, cierpiał tortury. Słonia nie da się wytresować na posłuszne zwierzątko. Słonia da się jedynie złamać psychicznie niszcząc mu życie.

Każdy słoń przeżywa horror. Na czym polega tresura? Na skuwaniu łańcuchami, głodzeniu, oślepianiu, biciu, okaleczaniu. Wiele z nich umiera.

Czytaj więcej: Życie w łańcuchach – los słoni w indyjskich świątyniach

Podobnie kiedyś były traktowane niedźwiedzie cyrkowe. Gdy z podłogi wystają gwoździe, łatwiej stanąć na dwóch łapach. A gdy towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk, to potem słysząc go zwierzę staje na baczność. O tresurze niedźwiedzi dziś na szczęście aż tak powszechnie się nie słyszy.

W odróżnieniu od ogrodów zoologicznych, które istnieją by chronić zagrożone osobniki i prowadzić koordynowaną hodowlę wymierających gatunków, miejsca tresury istnieją tylko dla chęci wzbogacenia się. Zwierzęta są tam traktowane okropnie. Takie istnieją na przykład w Indiach. Tresowane tam słonie indyjskie od małego są uczone siadać i wstawać na sygnał, czemu towarzyszy ich cierpienie.

Oglądanie pomalowanych specjalnymi barwnikami słoników na ulicach Indii, nie powinno wzbudzać naszego uśmiechu, a trwogę. Warto uświadamiać innych turystów. Jeśli nie będzie chętnych na przejażdżki, mniej słoni będzie cierpieć.


kolorowy słoń w Indiach
Słoń w Jaipurze, Indie. Fot. Shutterstock
Poprzedni

6 KOMENTARZE

  1. Również krokodyle trzymane w strasznych warunkach w nubijskich domach. Małe klatki bez możliwości jakiegokolwiek ruchu. Małe krokodyle pokazywane turystom są wpuszczane na ziemię. Koszmar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here