Najbezpieczniejsze kraje do odwiedzenia w 2020 roku! Najnowsze dane

Największa na świecie firma działająca w zakresie bezpieczeństwa w podróży – International SOS stworzyła raport mający na celu wskazanie najbezpieczniejszych kierunków na podróże w 2020 roku!

Najbezpieczniejsze kraje 2020

Organizacja stworzyła interaktywną mapę ryzyka podróży, która wskazuje w prosty sposób najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze miejsca na podróż w 2020 r. Wyczytasz z niej również największe problemy, z jakimi mogą się zmagać podróżni w danym państwie. Kraje zostały uszeregowane według kategorii ryzyka: nieznaczne, niskie, średnie, wysokie i ekstremalne.

Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Kanada i większość Europy zostały ocenione jako posiadające niski poziom ryzyka podróży w przeciwieństwie do Argentyny, Japonii, Chin i Namibii. Według International SOS oceny krajów oparte są na obecnej sytuacji zagrożenia dla podróżnych spowodowanej przemocą polityczną, niepokojami społecznymi, a także przemocą fizyczną i drobną przestępczością. Inne czynniki obejmują infrastrukturę transportową, stosunki przemysłowe, skuteczność służb bezpieczeństwa i służb ratowniczych oraz podatność na klęski żywiołowe.

Wśród krajów o „średnim” poziomie ryzyka znajdują się Rosja, Indie, Republika Południowej Afryki, Kostaryka, Arabia Saudyjska, Turcja, Mozambik, Brazylia i Indonezja. Raport wskazuje Libię, Syrię, Irak, Jemen i Afganistan za kraje „ekstremalnego” ryzyka z powodu trwających tam konfliktów, podczas gdy Meksyk ma mieszaną ocenę. Stany Chihuahua i Tamaulipas są określone są „wysokim” ryzykiem, podczas gdy reszta kraju ma ocenę „umiarkowaną”. Indie, Egipt i Madagaskar również mają mieszane oceny.

Interaktywną mapę znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia lub bezpieczeństwa związane z krajem, który planujesz odwiedzić, zawsze najlepiej jest sprawdzić również raporty MSZ.

Według najnowszego raportu specjalistów z International SOS najbezpieczniejszymi krajami na świecie są m.in.:

Szwecja

Szwecja
Ines dAnselme/ Unsplash

Sprawdź: Tanie loty do Szwecji

Pewnie od razu pomyślałeś o stolicy kraju – Sztokholmie. Nawet sztokholmskie metro zostało okrzyknięte najdłuższą galerią sztuki na świecie. Warto jednak zapuścić się nieco dalej, bo ten kraj ma sporo niezwykłych miejsc do zaoferowania. Oczywiście w międzyczasie można zajadać się klopsikami do piosenek ABBY w Malmö czy Göteborgu. Kiedy już zwiedzisz największe miasta, pojedź nieco dalej. Gdzie? Tu już my przychodzimy z pomocą. Przeczytaj: Co koniecznie trzeba zobaczyć w Szwecji! 10 miejsc godnych odwiedzenia.

Finlandia

Finlandia
Fot. Shutterstock

Sprawdź: Tanie loty do Finlandii

Finlandia z kolei to najszczęśliwszy kraj świata. Tak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym wzięto pod uwagę takie kryteria, jak długość życia w zdrowiu czy Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca. Także, kiedy mówi się o Finlandii, to prócz niezwykłej bliskości z naturą na myśl przychodzą sauny. W tym roku kraj oficjalnie zgłosił kulturę saunowania na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Finowie mieli też pomysł na podzielenie się ze światem swoim szczęściem pod hasłem Wypożycz na wakacje Fina – przewodnika szczęścia. W tym roku władze Finlandii chciały zaoferować ludziom bezpłatne, letnie wakacje, aby mogli nauczyć się od lokalnych mieszkańców jak być szczęśliwymi. Krótko mówiąc kraj chciał eksportować swoje szczęście na skalę światową!

Dania

kanały w Kopenhadze o zachodzie słońca
Fot. Shutterstock

Sprawdź: Tanie loty do Danii

Nie dość, że Dania jest wśród najbezpieczniejszych krajów świata, to jeszcze w tym roku jej stolica – Kopenhaga znalazła się ex aequo z Seulem w 10-tce Indeksu Bezpiecznych Miast stworzonego przez Economist Intelligence Unit. Główne kategorie, jakie brane były pod uwagę przy badaniach to: bezpieczeństwo cyfrowe, zdrowie, bezpieczeństwo infrastruktury i bezpieczeństwo osobiste. Miasta analizowane były pod kątem wielu tematów: od poziomu zanieczyszczenia powietrza, śmierci na drogach i przepisów dotyczących broni po wskaźniki przestępczości. Ostatecznie analiza rankingu została uzupełniona również szeroko zakrojonymi badaniami i pogłębionymi wywiadami z ekspertami. Państwo ma wiele do zaoferowania. Leć i sprawdź.

Norwegia

wioska rybacka w Norwegii
Fot. Shutterstock

Sprawdź: Tanie loty do Norwegii

W Norwegii można się zakochać. To jest pewne. Chłodne klimaty kraju mają się nijak do gorących serc zauroczonych turystów. To niezwykle malowniczy kraj. Znajdziesz tu fiordy, góry, niesamowite formacje skalne, świetne trasy wspinaczkowe i rowerowe. To idealne miejsce dla aktywnych podróżników. Od dwóch lat możesz korzystać tu z programu nieograniczonych podróży lotniczych po kraju. W tym roku Norwegia zajęła również zaszczytne 4. miejsce w rankingu krajów, w których kobietom żyje się najlepiej. Co ważne, najwyższy wynik zdobyła za równość płac.

Islandia

Hvitserkur trójząb posejdona na półwyspie Vatnsnes Islandia
Fot. Shutterstock

Sprawdź: Tanie loty na Islandię

Islandia jest również jednym z najbardziej bezpiecznych krajów świata. Choć położona w Europie, wydaje się być odległa i inna niż inne kraje naszego kontynentu. To co zachwyca w niej najbardziej to jej zmienność o każdej porze roku. Warto się tam wybrać nawet jesienią i zimą. Poznaj 6 powodów dlaczego warto w tym czasie zaplanować swoją podróż. Z kolei w lecie zaczyna się lekko ocieplać, ale nie można spodziewać się wysokich temperatur. Średnio wynoszą one 11-13 stopni Celsjusza. Niestety, miesiące wakacyjne są uznawane za szczyt sezonu turystycznego, dlatego tłumy turystów mogą stanowić spory problem, jeśli nie zarezerwujesz sobie noclegu i samochodu z wyprzedzeniem. To dobry wybór, jeśli nie lubisz upałów.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,963ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze