Finowie zgłosili swój ulubiony zwyczaj i element kultury na listę UNESCO

Kiedy mówi się o Finlandii, to prócz niezwykłej bliskości z naturą na myśl przychodzą sauny. Teraz kraj oficjalnie zgłosił kulturę saunowania na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO.

Sauna na liście UNESCO?

Jak informuje Onet Podróże, kultura sauny w Finlandii jest ugruntowana i pozostaje żywym oraz szeroko rozpowszechnionym zwyczajem – podano w komunikacie resortu, podkreślając, że chodzenie do sauny wypełnia kryteria niematerialnego dziedzictwa.

Choć zgłoszenie zostało podpisane przez ministra kultury Sampo Terho, to dopiero w grudniu 2020 r. podjęta będzie decyzja czy ten rodzaj kulturowej rozrywki będzie wpisany na listę UNESCO.

Na portalu sauny-carpenter.pl czytamy:

Kiedy w Polsce zaprasza się gości do domu na kawę czy herbatę, to w Finlandii zaprasza się znajomych na wizytę w saunie. Są one tanie i ogólnodostępne – na jedną saunę przypada 2,5 mieszkańca, a według badań – 90% społeczeństwa regularnie je odwiedza. Nic więc dziwnego, że dla Finów sauny są jednym z najważniejszych elementów ich kultury i lekarstwem na wszelkie dolegliwości.

W Finlandii znajdują się ok. 3 miliony saun, a kraj ten jest zamieszkiwany przez ponad 5 mln osób. Ponad połowa saun jest saunami prywatnymi – domowymi. Co ciekawe statystyczny Fin idzie do sauny po raz pierwszy zanim skończy pół roku. Potem korzysta z niej średnio raz w tygodniu do końca życia. To nie tylko świetny sposób na oczyszczanie fizyczne, ale również duchowe. To moment wyciszenia i oczyszczenia ze wszelkich złych emocji. Może to właśnie przepis na bycie najszczęśliwszym narodem na świecie.

Przeprowadzono krajową kampanię promującą zgłoszenie sauny do UNESCO. Prowadziła ją Fińska Agencja Dziedzictwa Kulturowego. Podkreślano, że nie ma innego fińskiego słowa, które bardziej upowszechniłoby się w innych językach. Decyzję o nominacji sauny podjęto na podstawie narodowego spisu kulturowego Finlandii obejmującego ponad 50 różnego rodzaju zjawisk i tradycji kultury.

To jest pierwsza szansa, aby jeden z fińskich zwyczajów znalazł się w spisie UNESCO. Jak informuje TVN24, fińscy urzędnicy przygotowują jeszcze kolejne zgłoszenie. W najbliższym czasie oficjalnie nominowana do wpisu na światową listę ma być tradycja ludowej gry na skrzypcach, która kultywowana jest w położonej na zachodzie Finlandii gminie Kaustinen, gdzie od 50 lat w lipcu organizowany jest największy w krajach nordyckich festiwal muzyki ludowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here