Wyjątkowe i niezwykle malownicze miasta w Grecji wypełnione są fascynującymi zabytkami, które oddają atmosferę dawnych czasów. To dlatego, że większość z nich została założona w starożytności lub średniowieczu. Odkryj 11 miejsc w Grecji, które warto odwiedzić nie tylko dla ich historii, ale także zjawiskowej przyrody oraz unikalnego charakteru.

Poprzedni

1. Chora, Naksos – miasta w Grecji pod wpływem Wenecjan

Stolica Naksos, zwana Chorą, zachwyca atmosferą, architekturą i zabytkami. Pokonując labirynt wąskich uliczek pełnych zaułków, dotrzecie do górującego nad miastem zamku z XIII w. Za jego murami kryło się średniowieczne miasto, do którego można było dostać się przez trzy bramy. Zaraz za wejściem do jednej z nich kryje się rezydencja Della Rocca-Barozzi ze wspaniałym Muzeum Weneckim. Idąc dalej zobaczycie Pałac Sanudo, klasztor Urszulanek z XVII w., Katedrę Katolicką oraz Szkołę Francuską, w której obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne skupiające m.in. wczesnocykladzkie figurki, rzeźby oraz ceramikę. Główny deptak stolicy wyspy – Protopapadaki prowadzi wzdłuż nabrzeża i wypełniony jest tawernami, kawiarniami i sklepikami. To tu zbierają się mieszkańcy, żeby wypić poranną kawę, a wieczorem spotkać się ze znajomymi na kolacji czy drinku. Warto również wybrać się na spacer do mieszczącej się na cypelku Portary, która stanowi drzwi do nieukończonej świątyni Apolla.


białe budynki dochodzące do morza z widokiem na cypel
Na cuplu Palatia znajdują się drzwi do nieukończonej świątyni Apolla. Symbolicznie stanowią przejście do innego świata. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here