Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Mykonos. Kosmopolityczna wyspa z greckim luzem

0.-Mykonos-wooden-sign-with-beach-background-shutterstock_269463272

Mylicie się myśląc, że Mykonos to jedynie jadanie w modnych restauracjach, zakupy w drogich butikach i zabawa na słynnych plażach. Cykladzka wyspa ma do zaoferowania znacznie więcej. I trzeba przyznać, że naprawdę trudno się tutaj nudzić.

Magia miasta

Nie ulega wątpliwości, że Mykonos Town, czyli Chora jest najładniejszym i najbardziej zadbanym miasteczkiem na Cykladach. Labirynt uliczek ciągnie się wzdłuż bielonych domów, prowadząc przez modne butiki, galerie, sklepiki, bary i restauracje. To tu koncentruje się życie wyspy. Najsłynniejszym miejscem jest malownicza dzielnica zwana Alefkandra, czyli „Mała Wenecja". Nazwa wzięła się od wysokich domów w stylu weneckim z arkadami dochodzącymi do wody i kolorowymi „wiszącymi" balkonami. To modna, artystyczna okolica wypełniona barami i knajpkami, które są oblegane przed zachodem słońca.

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock 


Wiatraki wpisane w krajobraz

Jednymi z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie są Kato Milli, leżące w południowej części Chory na niewielkim wzgórzu charakterystyczne młyny wiatrowe. Siedem z nich (pierwotnie było dziesięć) stoi w rzędzie frontem do morza. Większość operowała do początku XX w., obecnie są puste prócz jednego – prywatnego wiatraka Gieronima, który można zwiedzić. Na krańcu miasta na wzgórzu Ano Mili znajduje się kolejny młyn wiatrowy, XVI-wieczny Boni stanowiący muzeum na świeżym powietrzu. Można tu zobaczyć jak niegdyś tradycyjne produkowano i przetwarzano produkty rolne.

Fot. Shutterstock

Wspaniałe zabytki

Nieopodal Małej Wenecji znajduje się dzielnica Kastro, która dała początek obecnemu miastu Mykonos. Tu znajduje się tu piękny kościół Paraportiani stanowiący kompleks pięciu kościołów o imponujących plastycznych kształtach. Pierwsze cztery zostały wybudowane między XIV a XVII w., tworząc na górze bazę dla piątego dedykowanemu Dziewicy Maryi. Nazwa paraportiani oznacza boczne drzwi i odnosi się do faktu, że pierwotny kościół znajdował się obok wejścia po północno-zachodniej stronie średniowiecznych murów, które otaczały i chroniły zamek oraz stare miasto. Obok kościoła znajduje się Mykońskie Muzeum Folkloru, gdzie obejrzycie m.in. kolekcję antycznych mebli, ceramikę ludową, talerze o historycznym znaczeniu oraz kolekcję modeli statków.

Fot. Shutterstock

Ciekawe muzea

W centrum miasteczka, nieopodal Trzech Studni, mieści się Dom Leny – w pełni umeblowany autentyczny mykoński dom pochodzący z XIX w. Rezydencja należała do miejscowej damy Leny Skrivanou – stąd nazwa przybytku. Zobaczycie tu nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale piękne stroje z epoki. Tuż obok znajduje się Muzeum Morza Egejskiego. Muzeum prezentuje modele łodzi wiosłowych, statków żaglowych oraz parowych w różnej skali, które przemierzały Morze Egejskie od czasów starożytnych po wiek XIX. 

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Maskotka wyspy

Mykonos słynie z kultowych barów, eleganckich butików i legendarnego pelikana Petrosa – obecnie jego kolejnego wydania – spacerującego po nabrzeżu starego portu. Ptak stał się maskotką wyspy odkąd w 1954 roku został znaleziony po sztormie przez miejscowego rybaka. Mieszkańcy tak się przywiązali do Petrosa, że po jego śmierci znaleźli mu następcę. Tradycja utrzymywana jest do dziś. 

Fot. Shutterstock

Przywiązanie do tradycji

W Ano Mera, drugiej miejscowości na wyspie, życie toczy się w wolniejszym tempie. Tutaj mieści się XV-wieczny kościół Panagia Tourliani z czerwonymi kopułami i marmurową wieżą. Kościół powstał w 1547 roku z inicjatywy dwóch mnichów z Paros w miejscu malutkiego klasztoru, w którym odprawiała ascezę zakonnica Tourli. W murach kościoła mieści się Muzeum Sztuki Eklezjastycznej. Obejrzycie tu kolekcję kreteńskich ikon, szaty liturgiczne, naczynia oraz zbiory starych ksiąg. Z ciekawostek: na terenie ziem przynależnych do klasztoru leży winnica Mykonos Vioma, gdzie można spróbować win oraz lokalnych produktów. 

Fot. Shutterstock

Kulinarna różnorodność

Bogata w świeże ryby, pyszne owoce morza oraz doskonałe lokalne mięso mykońska kuchnia stanowi wspaniałą mieszankę śródziemnomorskich smaków. Jednymi z najpopularniejszych potraw są zupa rybna, kotleciki z cukinii oraz ślimaki. Jeśli chodzi o lokalne produkty, na pewno warto spróbować louzy, czyli lokalnej szynki podawanej w cienkich plastrach oraz domowej suszonej kiełbasy loukanika przyprawianej oregano, pieprzem i oliwkami. Przysmakami wyspiarzy są także słynny ser kopanisti, a także ciasto cebulowe z dodatkiem lokalnego sera tyrovolia. Na deser obowiązkowo ciastko amigdalota wyrabiane z pasty migdałowej i wody różanej posypane cukrem pudrem.

Fot. Shutterstock

Podróż w przeszłość

Mała niezamieszkana wyspa Delos to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Grecji. Zobaczycie tu m.in. Sanktuarium Apolla, Sanktuarium Dionizosa z kilkoma kolumnami o fallicznych kształtach, teatr z 300 roku p.n.e., który mieścił 5,5 tys. widzów oraz Aleję Lwów (pierwotnie było ich 9, obecnie 5), które strzegły mitycznego Świętego Jeziora. Lwy zostały wykute w marmurze pochodzącym z Naksos pod koniec VII w. p.n.e. Ponoć zrobienie sobie z nimi zdjęcia przynosi szczęście. Na wyspie znajduje się również Muzeum Archeologiczne, które mieści w swoich zbiorach sporo znalezisk z wyspy, w tym monumentalne posągi młodych kobiet i mężczyzn, płaskorzeźby, mozaiki, maski a także biżuterię. 

Fot. Shutterstock

Plaże na każde gusta

Dla nudystów, imprezowiczów czy rodzin z dziećmi – Mykonos dysponuje licznymi plażami. W Chorze, niedaleko centrum, leży Megali Ammos – niezorganizowana piaszczysta plaża, a ok. 3 km od miasta leży osłoniętą od wiatru Ornos. To zorganizowana, piaszczysta plaża z małym portem rybackim. Rodziny z dziećmi docenią również plaże Platys Gialos, Kalo Livadi, Agios Stefanos oraz Panormos. Fani sportów wodnych powinni udać się na Elię, Kalafatis, Ftelię oraz Agios Ioannis, gdzie kręcono film „Shirley Valentine". Agrari oraz Agios Sostis to świetne punkty dla nudystów. Z kolei doskonałymi miejscami dla imprezowiczów będą Paranga i Psarou oraz słynne Paradise i Super Paradise, które ściągają liczną, najczęściej młodą, międzynarodową ekipę.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja

Zabawę czas zacząć

Mykonos zasłużenie nosi miano najbardziej kosmopolitycznej wyspy Cyklad. Już od wielu lat stanowi wiodący kierunek clubbingowy, uznawanych za jeden z najlepszych w Europie. To wyspa, która posiada największe zaplecze klubów dla gejów w Grecji. Sławy takich miejsc jak Paradise i Super Paradise nie można kwestionować. Polecam wizytę w klubie Jackie O', który słynie z niesamowitych pokazów drag queen i rewelacyjnych imprez. To jedno z tych miejsc, które pozostają w pamięci na dłużej.W Chorze także znajdziecie wiele miejsc, w których można zaszaleć. Na pewno warto zacząć od relaksującego drinka w „Małej Wenecji", a następnie przenieść się na ulicę Matoyianni, gdzie znajduje się wiele ciekawych barów ze zróżnicowaną muzyką.

Fot. Shutterstock

Nawigacja dodatkowa