Wyspa zwana przez Wenecjan Kwiatem Wschodu to nie tylko zatoka wraku. Atrakcje Zakynthos wykraczają poza standard. To wyspa niezwykle zielona, jeszcze w pełni nieodkryta z intensywnie niebieskimi i szmaragdowymi wodami.

1Miasteczka i wioski na Zakynthos

panorama Zakynthos
Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Stolicą wyspy jest miasto Zakynthos, zwane również Chorą. Niestety, ucierpiało ono w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Wyspy Jońskie w 1953 r. Nadal jednak można podziwiać pozostałości weneckiej architektury. Warto odwiedzić górujący nad miastem zamek oraz leżące poniżej wzgórze Bochali. Główną atrakcją są wąskie uliczki, tradycyjne kawiarnie i panoramy, które zachwycają późnym wieczorem i nocą, gdy port zostaje pięknie oświetlony.

Główną ulicą miasta jest Alexandrou Roma wypełniona licznymi sklepami. Można nią dojść do placu Agios Markos, stanowiącego historyczne i kulturalne serce miasta. Warto przejść się również nabrzeżem, przy którym mieszczą się liczne knajpki i kawiarnie. Idąc wzdłuż morza można dojść do najważniejszego zabytku miasta, którym jest kościół Agios Dionysios z XVIII w., gdzie przechowywane są relikwie świętego.

panorama miasta Loucha
Fot. A.Zawistowska, Akcja Grecja

Na wyspie znajduje się wiele innych miejscowości wartych odwiedzenia, takich jak Loucha z pięknymi kamiennymi domami, malownicza Macherado ze wspaniałymi kościołami, górska Volimes słynąca z rękodzieła, leżąca pośród winnic i drzew oliwnych Katastari czy Keri z malowniczym placem i latarnią morską, skąd można podziwiać wspaniały zachód słońca. To atrakcje Zakynthos, których nie należy pomijać.

Warto wiedzieć: Nieopodal miejscowości Loucha, obok młyna wiatrowego znajduje się tradycyjna grecka tawerna Paliomylos, gdzie można skosztować lokalnych dań ze wspaniałym widokiem na okolicę. Właściciele, Sofia i Panagiotis, są niezwykle serdecznymi ludźmi, którzy dbają o komfort gości.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here