Wyspa Skopelos leżąca pomiędzy wyspami Skiathos i Alonissos zasłynęła dekadę temu dzięki musicalowi „Mamma Mia!”. Mimo to wciąż zachowała swój autentyczny charakter. Bujna roślinność, szmaragdowe wody i rybackie wioski tworzą krajobraz o nieporównywalnym pięknie.

Chora, czyli Skopelos od pierwszego wejrzenia

dom z czerwonymi drzwiami i okiennicami wyspa skopelos
Ulice Skopelos nie posiadają nazw, dlatego mieszkańcy często posługują się opisami budynków, żeby wskazać turystom drogę. Fot. Pixabay

Stolica i główny port Skopelos, zbudowana amfiteatralnie Chora, leży w południowo-wschodniej części wyspy. To niezwykle urokliwe miasteczko, w którym życie toczy się niespiesznie. Pokryte czerwoną dachówką bielone domy z kwiecistymi dziedzińcami stoją przy krętych uliczkach prowadzących obok licznych kapliczek do średniowiecznego zamku. Ten zbudowany został w najwyższym punkcie Chory na fundamentach starożytnego miasta Pepartithos, dzięki czemu możecie stąd podziwiać wspaniałą panoramę okolicy. Ciekawostką jest, że tutejsze ulice nie mają nazw, więc mieszkańcy, żeby wytłumaczyć, gdzie znajduje się dane miejsce, mówią: obok kościoła, przy domu z czerwonymi drzwiami, etc. Będąc w Chorze, warto odwiedzić ciekawe Muzeum Folkloru mieszczące się w starej rezydencji. Zobaczycie tutaj ponad dwustuletnie eksponaty, które obejmują m.in. tradycyjne stroje i przedmioty codziennego użytku. Polecam również wieczorny spacer ładną promenadą wypełnioną wieloma knajpkami i barami, żeby poczuć magiczną atmosferę, z której wyspa Skopelos słynie.

Najpiękniejsze zabytki na wyspie

kościół na wysokiej skale przy turkusowym morzu
Do malutkiego kościoła w Kastro dostaniecie się, pokonując ponad 100 stopni. Fot. Pixabay

Niezwykle zielona wyspa Skopelos posiada ok. 5 tysięcy stałych mieszkańców i aż 365 kościołów oraz klasztorów. Rezydenci żartują, że po jednym na każdy dzień roku. Czasami bywa tak, że jedno panagiri (uroczystość związana z obchodzeniem imienin danego świętego) wypada zaraz za drugim, szczególnie w lecie, i wtedy cała wyspa świętuje. Jednym z najważniejszych bizantyjskich zabytków Skopelos jest znajdujący się w Chorze klasztor Panagia Evangelistria. Zobaczycie tu imponujący, drewniany ikonostas wyrzeźbiony w Konstantynopolu. Z kolei najstarszym monastyrem jest leżący na północy Agia Varvara charakteryzujący się architekturą warowną. Warto tu wstąpić, żeby móc podziwiać bizantyjskie ikony i malowidła ścienne z XV w. Najciekawszą lokalizacją może poszczycić się natomiast kościół Agios Ioannis Prodromos w Kastri, gdzie filmowano sceny do musicalu „Mamma Mia!”. Maleńka kaplica znajduje się na szczycie skalistego wzgórza. Dotrzecie tam wąską ścieżką, pokonując ponad 100 wykutych w kamieniu stopni. Uwaga! Nie jest to atrakcja dla mających lęk wysokości.


Wyspa Skopelos i jej lokalne specjały

spiralne ciastka serowe podawane z lemoniadą
Przysmakiem, którego nie należy sobie odmawiać jest słynny spiralny placek serowy. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Kuchnia Skopelos bazuje przede wszystkim na owocach morza, których warto skosztować w nadmorskich tawernach, szczególnie w wioskach rybackich. Grillowana ośmiornica, smażone kalmary oraz spaghetti z homarem – oto tylko niektóre z potraw charakteryzujących się doskonałym smakiem. Amatorzy dań mięsnych koniecznie powinni skosztować jagnięciny – duszonej lub z rusztu. Wśród lokalnych produktów na uwagę zasługują oliwa z oliwek, miód tymiankowy oraz wyśmienite sery, bez których mieszkańcy nie mogą się obejść. Najbardziej znanym na wyspie przysmakiem jest serowy placek o spiralnym kształcie. Bez spróbowania tego specjału, wizyta na Skopelos nie będzie kompletna. Najlepszy placek serowy znajdziecie w sklepie Michalisa, do którego dostaniecie się skręcając w uliczkę za barem Anemos (przy porcie) i potem na rozwidleniu w prawo. Fantastycznym dodatkiem do takiej przekąski będzie serwowana na miejscu lemoniada z cytryn zebranych na wyspie.

Urokliwe osady i plaże zachodniego wybrzeża

piaszczysta plaża wypełniona ludźmi i otoczona zielenią
Plaże zachodniego wybrzeża stanowią doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek. Fot. Pixabay

Jednymi z najbardziej malowniczych osad na Skopelos są położone w północno-zachodniej części górskie wioski Glossa i Palio Klima. Z obu można podziwiać wspaniały widok na Morze Egejskie. W Glossie warto odwiedzić klasztor Taxiarhes oraz stanowisko archeologiczne Selinounda – obszar zamieszkiwany już od czasów starożytnych. Założone przez mieszkańców Eubei miasto stanowiło niegdyś zorganizowane centrum handlowe. W pobliskiej przystani Loutraki można podziwiać pozostałości łaźni rzymskich, a następnie udać się na lunch do jednej z tawern serwujących świeże ryby. Odwiedzając zachodnie wybrzeże, warto wybrać się na otoczone bujną roślinnością plaże oblane szmaragdowymi wodami. Do najpopularniejszych i uznawanych za najpiękniejsze należą Milia i osłonięta piaszczystą zatoką Panormos.

Pieszo lub rowerem, czyli atrakcje dla aktywnych

wąski wąwóz z lazurową wodą
Legendarna Skała Smoka to jedna z największych atrakcji na wyspie. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Dzięki specjalnie stworzonym trasom, wyspa Skopelos to doskonałe miejsce na piesze wędrówki i wycieczki rowerowe. W ten sposób będziecie mieli szansę odkryć wiele niezwykle pięknych zakątków wyspy, której przyroda zachwyca. Rowerem polecam wybrać się z Chory w kierunku uroczej wioski rybackiej Agnodas lub położonego na zboczu wzgórza miasteczka Glossa. Kolejna ciekawa trasa biegnie od zatoki Panormos do zatoki Stafylos. Fani pieszych wycieczek docenią wyprawę ze stolicy do Palio Klimy i na górę Delphi (681 m n.p.m.). Niewątpliwie ciekawym miejscem jest tzw. Skała Smoka (Drakontoschisma) leżąca na trasie ze Stafylos do Amarantos. Wedle legendy, 800 lat temu na wyspie grasował smok, który zabijał mieszkańców i plądrował okolicę. Jedynym, który stawił mu czoło był Agios Riginos. Ścigany potwór zginął, wpadając w rozpadlinę, która nagle otworzyła się w zboczu góry. Pamiątką po tym wydarzeniu jest stromy wąwóz otoczony lazurowym morzem.

Ciekawostki związane z musicalem „Mamma Mia!”

trzy drzewa wyrastające z białej skały na tle morza
Charakterystyczne trzy drzewa wyrastające z białego klifu to ulubione miejsce romantyków. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Szał na Skopelos zaczął się po nakręceniu zdjęć do słynnego musicalu „Mamma Mia!”. Turyści na własne oczy chcieli zobaczyć plenery znane z filmu. I czekało ich zaskoczenie. Zacznijmy od tego, że willa głównej bohaterki naprawdę nie istnieje. Z kolei wnętrze kościoła Agios Ioannis Prodromos znajdującego się na wysokim klifie, niczym nie przypomina tego, które widzieliście na ekranie. To dlatego, że okazało się ono zbyt małe. Filmowcy zrekonstruowali je w Hollywood, gdzie ostatecznie nakręcono scenę ślubu. Kolejną ciekawostką jest fakt, że na plaży Kastani wylano cement, który przykryto piaskiem, by aktorom łatwiej się tańczyło (epizod z Christine Baranski). Inną lokalizacją znaną z filmu jest Amarantos (nieopodal Agnondas na południu wyspy), gdzie Sophie śpiewa wraz z ojcami piosenkę ‘Our last summer’. To bardzo malownicze miejsce z charakterystyczną skałą, na której rosną trzy drzewa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here