Świat zmienia się na naszych oczach. Postępuje urbanizacja, zmiany w środowisku naturalnym i klimacie również odciskają swoje piętno. Mają miejsce katastrofy naturalne oraz wojny. Wszystko to sprawia, że niektóre miejsca na Ziemi mogą zniknąć całkowicie albo zmienić się nie do poznania. Żeby zobaczyć niektóre z nich trzeba się spieszyć. Choć może się okazać, że nasza chęć eksploracji może się przyczynić do szybszego zniszczenia tych miejsc. Zobacz miejsca, którym grozi zniszczenie. Jedno z nich znajduje się w Polsce!

Monitorowaniem zagrożonych miejsc zajmuje się World Monuments Found i to oni skompilowali poniższą listę. Ta międzynarodowa organizacja powstała w 1965 roku. Jej celem jest ochrona światowej architektury historycznej i dziedzictwa narodowego. Robi to poprzez działanie w terenie, dotacje i edukację. Począwszy od 1996 roku, WMF co dwa lata publikuje listę World Monuments Watch.

Poprzedni

7. Tuszetia, Gruzja

Region Tuszetia rozciąga się na 4 górskie doliny środkowego Kaukazu we wschodniej Gruzji. Cały ten obszar jest obecnie objęty ochroną ze względu na niezwykłe warunki naturalne i unikalne dziedzictwo kulturowe tamtejszej społeczności.  Nadal istnieje tam kilkadziesiąt niewielkich osad, wciśniętych pomiędzy wysokie góry i równie wysokie wodospady. Przez wiele wieków był to całkowicie niezależny region, z wieloma fortyfikacjami i innymi śladami skomplikowanej historii. Nie jest łatwo się ta dostać, co w pewnej mierze chroni Tuszetię przed nadmiarem turystów. Obecnie jednak Gruzja mocno się rozwija i ma w planach rozwój infrastruktury również w tym regionie. Przeprowadzenie autostrady wzbudza jednak olbrzymie emocje – Tuszetia zamiast zrównoważonej turystyki skazana będzie na turystykę masową. A taka zamiana zwykle kończy się zniszczeniem zarówno kultury i zwyczajów mieszkańców jak i zaburzeniem równowagi naturalnej.

Tutaj znajdziesz tanie loty do Gruzji

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here