To było do przewidzenia – LOT wznawia połączenia do Azji i Ameryki Północnej

We wtorek wieczorem (30 czerwca) w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które poza pozwoleniem na loty do kilku kolejnych krajów w Europie, zniosło zakaz lotów do Kanady, Japonii i Korei, państw które znajdowały się w siatce połączeń LOT przed pandemią.

Tak jak przewidywaliśmy, LOT dzisiaj ogłosił wznowienie lotów do…. Kanady, Korei Południowej i Japonii oraz lotów do Wielkiej Brytanii, Albanii, Czarnogóry i na Ukrainę (te państwa też znalazły się w rozporządzeniu jako dozwolone).

Jak poinformował przewoźnik, w środę, 1 lipca pierwsi pasażerowie polecieli na pokładach samolotów LOT-u do: Berlina, Amsterdamu, Dusseldorfu, Barcelony, Pragi, Budapesztu, Wilna, Kijowa, Dubrownika i Splitu. 2 lipca dołączą do nich podróżni lecący do Wiednia i Oslo, z kolei od 3 lipca ruszają letnie połączenia #LOTnaWakacje, a pasażerowie mogą zacząć planować podróże także poza Europę.

Zgodnie z bieżącymi regulacjami administracyjnymi, od lipca rozkład rejsów pasażerskich LOT-u zostanie poszerzony o nowe kierunki. Przewoźnik zabierze pasażerów do trzech miast Ameryki Północnej i Azji:

  • Toronto – od trzech do siedmiu razy w tygodniu od 1 lipca;
  • Seulu – od dwóch do pięciu razy w tygodniu od 3 lipca;
  • Tokio na lotnisko w Naricie – od dwóch do trzech razy w tygodniu od 3 lipca

Wszystkie loty dalekodystansowe wykonywane będą z Lotniska Chopina w Warszawie. Dodatkowo od 20 lipca, LOT uruchomi także połączenie Budapeszt – Seul, oferowane raz w tygodniu.

Michał Fijoł, Członek Zarządu ds. Handlowych Polskich Linii Lotniczych LOT powiedział:

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, z tygodnia na tydzień rozwijamy siatkę połączeń, uzupełniając wznowione rejsy krajowe i międzynarodowe popularnymi kierunkami wakacyjnymi, a teraz także rejsami dalekodystansowymi. Pierwsze dane dotyczące sprzedaży pokazują, że Polacy chcą korzystać z urlopu i chętnie spędzą go za granicą. W ciągu tygodnia od rozpoczęcia #LOTnaWakacje, największej letniej akcji w historii PLL LOT, sprzedaliśmy ponad 130 tysięcy miejsc pasażerom indywidualnym i touroperatorom. Wiele samolotów zostało już wypełnionych, planujemy zwiększenie częstotliwości wybranych tras. Jednocześnie duże zainteresowanie wzbudzają nowe połączenia, których do tej pory nie oferowaliśmy z Warszawy.

Po dodaniu nowych lotów dalekodystansowych, rozkład rejsów międzynarodowych LOT-u na lipiec i sierpień obejmie ponad 70 popularnych kierunków, z czego ponad 30 oferowanych w ramach akcji #LOTnaWakacje.

Pełna siatka około 250 rejsów tygodniowo dostępna jest z Lotniska Chopina w Warszawie. Rejsy oferowane w ramach letniej akcji #LOTnaWakacje obejmują też porty regionalne – z bezpośrednich połączeń z wybranymi wakacyjnymi kierunkami skorzystają pasażerowie podróżujący z Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Rzeszowa, Bydgoszczy, Katowic i Lublina.

W lipcu do rozkładu powrócą także cztery połączenia krótkodystansowe:

  • do Londynu (lotnisko Londyn-Heathrow), oferowane od 15 lipca – do końca lipca z częstotliwością raz dziennie, a od sierpnia dwa razy dziennie;
  • do Tirany, dostępne od 4 lipca z Warszawy (dwa razy w tygodniu) oraz od 5 lipca z Gdańska i Katowic (raz w tygodniu);
  • do Czarnogóry – od 4 lipca cztery razy w tygodniu dostępne będą połączenia Warszawa – Podgorica, a dwa razy w tygodniu Warszawa – Tivat. Od 9 lipca do Podgoricy raz w tygodniu polecą także pasażerowie z Poznania;
  • na Ukrainę, obejmujące dwa bezpośrednie połączenia z Warszawy – od 1 lipca na lotnisko Kijów-Boryspol oraz od 15 lipca do Odessy.

Działania przewoźnika podsumował Rafał Milczarski, Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT:

Obecna sytuacja wymusza na nas dostosowywanie do nowej rzeczywistości – krajowych regulacji administracyjnych, obostrzeń międzynarodowych, procedur bezpieczeństwa. Po kilku miesiącach zawieszania połączeń lotniczych intensywnie pracujemy nad przywracaniem pełnej zdolności operacyjnej LOT-u. Obecnie pasażerowie mogą już korzystać z oferty około 250 rejsów tygodniowo i liczba ta cały czas rośnie. Zaledwie kilka tygodni po wznowieniu połączeń pasażerskich nad Polską, przywróciliśmy prawie 70 proc. kierunków zaplanowanych na 2020 rok, w tym kilkadziesiąt połączeń międzynarodowych i pierwsze rejsy dalekodystansowe. Dążymy do tego, żeby nasi pasażerowie mogli latać więcej, dalej i bardziej komfortowo. To jest teraz główny cel naszych działań operacyjnych.

Planujesz wyjazd – sprawdź obostrzenia kraju docelowego

Jednocześnie Polskie Linie Lotnicze LOT zwracają uwagę, że w związku z obecną niestabilną sytuacją epidemiczną, przed zakupem biletu pasażerowie powinni na bieżąco sprawdzać obostrzenia obowiązujące w kraju, do którego zamierzają się udać. Regulacje te ulegają zmianom, a przewoźnik nie może zabrać na pokład pasażerów, którzy nie dopełnili wymaganych formalności.

Obecnie ograniczenia wjazdu dotyczą między innymi:

  • Cypru, gdzie wymagane jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego maksymalnie 72 godz. przed wylotem
  • Grecji, gdzie wprowadzony został obowiązek rejestracji na stronie www.travel.gov.gr i wypełnienia specjalnej deklaracji najpóźniej na 48 godzin przed wylotem.

Informacje dotyczące bieżących procedur bezpieczeństwa i obostrzeń obowiązujących w poszczególnych krajach dostępne są m.in. na stronach Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy też właściwych dla danego kraju Ambasad, Konsulatów i Ministerstw Zdrowia.

Zastanawiające jest jednak wznowienie lotów do Toronto, gdyż rząd Kanady przedłużył do końca lipca upływający we wtorek zakaz wjazdu obcokrajowców na swoje terytorium. Warto o tym pamiętać podczas planowania podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here