Polacy będą mogli jednak wrócić za darmo do kraju! Polska aktywowała unijny mechanizm obrony cywilnej

Pisaliśmy, że Polacy mogli wrócić za darmo z zagranicy, ale rząd nie skorzystał z pomocy UE. RMF FM jako pierwsze informowało, że Polska sprowadza swoich obywateli do kraju tylko w ramach programu #LOTdoDomu, a nie korzysta z pomocy UE. Właśnie się to zmieniło.

Polska aktywowała unijny program

Okazało się, że Polska uruchomiła właśnie unijny mechanizm, który pozwoli naszym obywatelom wrócić za darmo do kraju. Do tej pory rodacy mogli skorzystać tylko z programu rządowego i PLL LOT, czyli #LotDoDomu. Jednak operacja budzi wciąż wiele kontrowersji. Po narzekaniach na wysokie ceny biletów polski przewoźnik postanowił zrezygnować z podziału klas. Teraz bilety w ramach specjalnych czarterów z różnych części świata nasi rodacy mogą kupić w jednej cenie. Najprościej mówiąc, miejsca w całym samolocie kosztują tyle samo. Bardzo drogie bilety zniknęły. Jednak rodziło się pytanie dlaczego Polska nie korzysta z pomocy UE. Z informacji udostępnionych przez Komisję Europejską wynika, że każdy kraj członkowski ma takie prawo, warunkiem był tylko fakt, że z rejsu muszą mieć prawo skorzystać także obywatele innych krajów Unii.

Teraz dzięki unijnemu mechanizmowi ochrony cywilnej Polacy będący w różnych częściach świata będą mogli w końcu wrócić za darmo. I tak na pokładzie PLL LOT dzięki programowi unijnemu wrócą osoby z Czadu, Sudanu, Nepalu i Malediwów, a Bruksela pokryje 75 proc. kosztów lotu ponoszonych przez polskiego przewoźnika. I jak informuje RMF FM:

  • Czesi będą sprowadzać unijnych obywateli z Egiptu, Wietnamu i Filipin
  • Belgia z Tunezji, Litwa z Indonezji
  • Niemcy organizują nadal repatriację z Egiptu, Maroka, Tunezji, Filipin, Argentyny i Dominikany
  • Łotewski samolot przywiezie unijnych obywateli z Gruzji
  • Wielka Brytania sprowadzi unijnych obywateli z Peru

Polacy mogą za darmo korzystać ze wszystkich tych lotów, a informacji powinni szukać w placówkach dyplomatycznych.

2 KOMENTARZE
  1. LOT wdrożył swoje działania natychmiast, zanim by się okazało, że Polacy w ogole nie moga wrocic bo wdrozenie procedur unijnych troche trwa, to nie z dnia na dzien sie dzieje

  2. Zagrożenie wirusem jest ogromne, samolotami których lot sfinansuje unia będą mogli wracać wszyscy obywatele UE. Może się i tak zdarzyć że któryś z rodaków nie załapie się na lot z braku miejsc. LOT zabiera na pokład tylko Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here