Następny strajk w Ryanair już 10 sierpnia? Kolejni piloci deklarują przyłączenie się

Czarne chmury wciąż wiszą nad tanim irlandzkim przewoźnikiem. Bardzo prawdopodobne, że już 10 sierpnia Ryanair będzie się musiał zmierzyć z kolejnym strajkiem niezadowolonych pracowników. Tym razem wolę protestu wyrazili piloci ze Szwecji i Belgii oraz z Niemiec. To problem dla przewoźnika, ale również dla pasażerów którzy zaplanowali swoje wakacje, a strajk w Ryanair może im je utrudnić.

Walka o poprawę warunków zatrudnienia

W swoich postulatach związkowcy domagają się poprawy warunków zatrudnienia. Kwestią sporną są m. in. różnice w warunki zatrudnienia pomiędzy osobami podpisującymi umowy bezpośrednio z Ryanair a tymi, których zatrudniają firmy zewnętrzne.

Kierownictwo Ryanaira spotkało się w zeszłym tygodniu z przedstawicielami niemieckiego związku zawodowego Vereinigung Cockpit. Rozmowy nie przyniosły jednak oczekiwanych skutków. Członkowie związku zawodowego przeprowadzili głosowanie w sprawie strajku. Miażdżąca większość opowiedziała się za jego przeprowadzeniem.


skrzydło samolotu ryanair – widok z okna
Fot. Agota Kadar, Shutterstock

Związkowcy wyrazili jednak chęć polubownego rozwiązania konfliktu z przewoźnikiem. Ryanair do 6 sierpnia ma przedstawić członkom Vereinigung Cockpit kolejną ofertę. Jeśli tego nie zrobi lub propozycja będzie niesatysfakcjonująca związkowcy poinformują o dalszych krokach na konferencji zaplanowanej na 8 sierpnia.

Nie tylko Niemcy będą walczyć o swoje prawa

Problem z jakim boryka się Ryanair jest tym bardziej dotkliwy, że do strajku przyłączają się piloci z kolejnych krajów. Protestować zamierzają również pracownicy ze Szwecji oraz Belgii. Ci ostatni wzięli już udział w poprzednim proteście, który odbył się 25 i 26 lipca.

Szwedzi tłumaczą swoje przyłączenie do akcji obojętnością Ryanair. Jak przekonują członkowie Swedish Air Line Pilots Association próby negocjacji warunków zatrudnienia z irlandzkim przewoźnikiem od ponad 8 miesięcy są bezskuteczne. Można się spodziewać, że jeśli porozumienia z pilotami nie zostanie osiągnięte, do strajków przyłączą się również inne kraje.

Przypominamy, że podczas ostatniego strajku w Ryanair, który odbył się 25 i 26 lipca odwołano aż 600 lotów głównie z Hiszpanii, Portugalii oraz Belgii. Spowodowało to znaczne utrudnienia dla tysięcy pasażerów.

Pamiętaj, że zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości, strajki wcale nie należą do kategorii wydarzeń nadzwyczajnych, a linie lotnicze muszą wypłacić pasażerom odszkodowania za anulowane loty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here