Trwają strajki w Ryanair. Jakie prawa Ci przysługują?

Dziś 25 lipca, zatem ruszyły zapowiadane strajki pracowników Ryanaira. Mają potrwać do 26 lipca. Jakie prawa przysługują osobom dotkniętym anulacjami?

Listę odwołanych lotów Ryanair znajdziesz tutaj. O wcześniejszych strajkach pilotów z Dublina przeczytasz w tym artykule, natomiast przyczyny strajku opisaliśmy tutaj.

Jakie prawa przysługują pasażerom podczas strajków?

Jeszcze do niedawna linie lotnicze były zwolnione z obowiązku wypłat odszkodowań w przypadku legalnych i nielegalnych strajków pracowników. Były to tzw. nadzwyczajne okoliczności, na które przewoźnicy nie mieli wpływu. Jednak zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości, strajki wcale nie należą do wspomnianej kategorii, a linie lotnicze muszą wypłacić pasażerom odszkodowania za anulowane loty.

Wysokość takiego odszkodowania powinna wynosić pomiędzy 250 a 600 euro na osobę. Nawet osoby, których loty zostały opóźnione o co najmniej 3 godziny, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kwota odszkodowania zależy od długości trasy:

  • jeśli lot był krótszy niż 1500 km, przyznawane jest odszkodowanie w wysokości 250 euro,
  • jeżeli był powyżej 1500 km, stawka wzrasta do 400 euro,
  • z kolei jeśli długość lotu miała wynieść ponad 3500 km, należy się do 600 euro.

Co ciekawe, wniosku o odszkodowanie wcale nie trzeba składać od razu. Można z tym poczekać aż do 3 lat od daty planowanego odwołanego lotu. Wnioski można składać osobiście lub przez firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu odszkodowań. Pobierają one jednak prowizję od kwoty wypłaconego odszkodowania.

Pasażerowie, których loty zostały odwołane, również mogą zawalczyć o rekompensatę finansową. Jeśli przewoźnik nie poinformował o odwołaniu wcześniej niż 14 dni od daty planowanego wylotu, należy się odszkodowanie. Natomiast jeśli wylot opóźni się o ponad 5 godzin, linia lotnicza musi wypłacić pełną cenę biletu oraz odszkodowanie.

1 KOMENTARZ
  1. W takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie, coraz więcej opóźnionych lotów, koczowania na lotnisku. Sam zacząłem z tym walczyć, bo kiedyś machałem ręką, ale ile można? Zresztą teraz człowiek może to zlecić firmie, np. givt.com, dać im papiery, a oni resztę załatwią. Nie trzeba siedzieć w papierach i tracić czas. Dlatego zawsze zachęcam znajomych, żeby walczyli o swoje 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here