Kwarantanna po powrocie do Polski – wszystko co musisz wiedzieć [AKTUALNE INFORMACJE]

Wracając z zagranicznej podróży musisz liczyć się z tym, że może cię czekać kwarantanna. Zebraliśmy dla was wszystkie obowiązujące na dziś warunki odbycia kwarantanny: m.in. kto, kiedy, na jak długo i czy rzeczywiście musi poddać się kwarantannie po powrocie z zagranicy.

Kto musi poddać się kwarantannie?

Każda osoba przyjeżdżająca do Polski musi odbyć 10-dniową kwarantannę. Obowiązek ten dotyczy osób przyjeżdżających z krajów spoza strefy Schengen, a także ze strefy Schengen (w tym Szwajcarii). Od 30 marca kwarantanna obowiązuje nie tylko dla podróżujących środkiem publicznego transportu zbiorowego (samolotem, pociągiem, autokarem, busem). Przepisy dotyczące kwarantanny stosuje się również do osób przekraczających morski odcinek granicy Polski regularnym połączeniem promowym a także odcinek lądowy granicy Rzeczpospolitej Polski z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką, niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza, bądź pieszo, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kto jest zwolniony z kwarantanny?

Jeśli zaszczepiłeś się przeciw COVID-19 (pełen cykl złożony z dwóch dawek szczepionki) to jesteś zwolniony z obowiązku kwarantanny.

Zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny są również osoby, które udokumentują, że zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwolnienie dotyczy także:

 • zawodników,
 • członków sztabu szkoleniowego,
 • lekarzy, fizjoterapeutów,
 • sędziów,
 • akredytowanych dziennikarzy.

Zwolnienie dotyczy osób, które biorą udział w zawodach organizowanych przez:

 • międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski,
 • międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do federacji sportowej
 • polski związek sportowy.

Osoby, które przekraczają polską granicę, muszą przedstawić Straży Granicznej pismo wystawione przez organizatora zawodów sportowych. Może to być także – poświadczony przez właściwy w danym sporcie polski związek sportowy – dokument zawierający dane dotyczące odbywania się zawodów sportowych, ich terminu oraz charakteru uczestnictwa.

Jesteś z niej także zwolniony jeśli masz negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 uzyskany w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Polski, jeśli wracasz z kraju ze strefy Schengen.

Nowe rozporządzenie wskazuje że podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają, ale każdy podróżujący może wykonać test już w Polsce (także na lotnisku) w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy:

Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny, podróżny będzie zwalniany z kwarantanny.

Kiedy wykonać test na koronawirusa, żeby uniknąć kwarantanny?

Dla osób wracających ze strefy Schengen

 • W chwili przekraczania granicy z Polską wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie może być starszy niż 2 doby licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu. Test może być wykonany za granicą przed powrotem/wjazdem do Polski (test wykonany w Polsce jeszcze przed wyjazdem za granicę, nie zwalnia z kwarantanny przy powrocie z zagranicy, jeśli upłyną od tego czasu 2 doby).
 • Druga opcja to wykonanie komercyjnego testu już po wjeździe do Polski w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy. Negatywny wynik zwalnia z kwarantanny jeśli laboratorium wykonujące test wprowadzi go do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.

Dla osób wracających spoza strefy Schengen

Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają. Dlatego test można wykonać:

 • W przypadku osób przekraczających granicę państwową samolotem, istnieje możliwość wykonania testu w kierunku COVID-19 jeszcze przed kontrolą Straży Granicznej (na lotnisku w Polsce) – wynik testu pokazany podczas kontroli zwalnia z kwarantanny
 • W ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy w dowolnym punkcie testowym w Polsce. Negatywny wynik zwalnia z kwarantanny jeśli laboratorium wykonujące test wprowadzi go do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.

Na niektórych polskich lotniskach można też wykonać testy, które zwolnią z kwarantanny.
Przeczytaj więcej: Testy zwalniające z kwarantanny na lotniskach

Jakie testy należy wykonać?

Przy zwolnieniu z kwarantanny honorowane są wyniki testów antygenowych oraz RT-PCR (molekularnych, genetycznych), tzn. testów wykonanych metodami wskazanymi w kryteriach laboratoryjnych zawartych w aktualnej Definicji przypadku COVID-19 z dn. 31.10.2020.

Z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej nie zwalniają natomiast negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (testy serologiczne oraz kasetkowe).

Gdzie trzeba się zgłosić?

Osoby powracające z zagranicy podczas przekroczenia granicy otrzymują informację o objęciu kwarantanną oraz instruktaż dotyczący dalszego postępowania.

W celu realizacji obowiązku kwarantanny osoba przekraczająca granicę państwa przekazuje, przed przekroczeniem tej granicy, przewoźnikowi informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu.

Jak długo trwa kwarantanna?

Kiedy wracasz z zagranicznej podróży, obowiązuje Cię kwarantanna, która trwa przez 10 dni, licząc od dnia następnego po przyjeździe. Np.:wracasz do domu w poniedziałek, to twoja kwarantanna zaczyna się we wtorek i trwa przez kolejne 10 dni aż do czwartku włącznie następnego tygodnia.

Kto pilnuje mojej kwarantanny?

Kontrolę realizacji obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej. Przepisy prawa przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Źródło: gov.pl

Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

  • Mówimy o transporcie zbiorowym. W przypadku własnego samochodu nie ma kwarantanny. Na temat dzieci, które są zwolnione z kwarantanny na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej znajdujemy taki komunikat: Ponadto z kwarantanny, po przekroczeniu polskiej granicy zwolnieni są również: (…) uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, oraz dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu objęcia ich tym wychowaniem.
   Z tego co wiemy niestety nie ma spójności co do interpretacji tego przepisu.
   Należy być przygotowanym na kwarantannę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,907ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze