Etna sparaliżowała wakacyjne loty. Pasażerowie śpią na lotniskach, autobusy są pełne

Walizki zamiast poduszek, kolejki do stanowisk linii i telefony w poszukiwaniu wolnego autobusu — tak wygląda podróż przez Sycylię podczas kolejnej fazy aktywności Etny. Lotnisko w Katanii nie jest po prostu otwarte albo zamknięte: część rejsów znika z rozkładu, inne lądują w Palermo lub Trapani, a pasażer zostaje nawet 200 kilometrów od miejsca, do którego kupił bilet.

W terminalach tłum, kolejki i nocowanie na podłodze

Zakłócenia trwają od kilku dni i przypadły na jeden z najbardziej zatłoczonych tygodni włoskich wakacji. „El País” opisuje długie kolejki do stanowisk przewoźników oraz grupy podróżnych, które godzinami czekają z bagażami, a część osób śpi na podłodze w terminalach. Według pierwszych szacunków cytowanych przez dziennik do Palermo przekierowano około 190 rejsów, a problemy dotknęły około 30 tys. pasażerów.

Najbardziej męczy niepewność. Jedna z pasażerek mówiła włoskiej telewizji RAI, że ma opłacony hotel i wycieczki w Londynie, ale nie wie, kiedy z Sycylii wyleci. Inny podróżny po anulowaniu rejsu otrzymał propozycję lotu dopiero osiem dni później.

Lądowanie w Palermo to dopiero początek problemu

Palermo i Katania leżą po przeciwnych stronach wyspy. Do przejechania jest około 200 kilometrów, a zwykła podróż autobusem zajmuje mniej więcej trzy godziny. Teraz trwa dłużej: autobusy bywają pełne, brakuje taksówek i samochodów z wypożyczalni, a roboty drogowe na trasie między miastami powodują dodatkowe zwężenia i objazdy.

„El País” opisuje skargi podróżnych na ceny taksówek sięgające nawet 800 euro za przejazd przez Sycylię. W czwartek 13 sierpnia na forach podróżniczych pojawiały się z kolei ogłoszenia osób szukających współpasażerów do wspólnej taksówki z Katanii na poranny lot z Palermo. Inni pytali, czy po nocnym lądowaniu w Palermo będzie czekał na nich autobus do Katanii. Te wpisy nie zastępują komunikatu przewoźnika, ale pokazują lukę między zmianą lotniska a realnym dotarciem do celu.

Problemy dotyczą także lotów z Polski

W porannym zestawieniu lotniska w Katanii z 13 sierpnia rejs Ryanair FR 5440 z Warszawy-Modlina został skierowany do Palermo. Lot powrotny FR 5441 do Modlina oraz FR 6372 do Katowic widniały jako anulowane. To stan sprawdzony o godz. 10:16 czasu polskiego; przy zmieniającym się kierunku chmury popiołu status może zmienić się jeszcze tego samego dnia.

Sam czerwony kod dla lotnictwa nie oznacza ewakuacji Katanii ani zagrożenia dla całej Sycylii. INGV monitoruje aktywność wulkanu, a ograniczenia w lotach wynikają z obecności pyłu, który może uszkodzić silniki samolotów. Dlatego jeden rejs może wystartować zgodnie z planem, a kolejny zostać odwołany lub przekierowany.

Co zrobić, jeśli linia zmienia lotnisko?

  • Nie jedź na lotnisko tylko na podstawie pierwotnego biletu. Sprawdź numer rejsu u przewoźnika i na oficjalnej tablicy Katanii. Upewnij się także, z którego portu ma odbyć się wylot.
  • Po przekierowaniu poproś linię o konkretną informację o transferze. Jeśli samolot ląduje w innym porcie niż wskazany w rezerwacji, przewoźnik powinien zorganizować albo pokryć przejazd do pierwotnego lotniska lub innego uzgodnionego miejsca.
  • Zachowaj potwierdzenia i rachunki. Jeśli linia nie zapewnia pomocy, udokumentuj jej odpowiedź oraz rozsądne wydatki na transport, posiłki i nocleg. Będą potrzebne przy wniosku o zwrot kosztów.
  • Przy anulowaniu wybierz zwrot albo zmianę trasy. Popiół wulkaniczny może wyłączyć ryczałtowe odszkodowanie jako nadzwyczajna okoliczność, ale nie odbiera prawa do opieki oraz zwrotu ceny biletu lub lotu alternatywnego.

Źródła: oficjalny tracker Aeroporto di Catania (stan z 13 sierpnia 2026 r., godz. 10:16 CEST), INGV — Osservatorio Etneo, „El País”, portal Your Europe Komisji Europejskiej oraz bieżące relacje podróżnych z forów r/Sicily i r/Catania.

Łap tanie loty, zanim znikną

Zanim ceny odlecą, podrzucamy najlepsze okazje z polskich lotnisk: loty, city breaki i lot+hotel. Bez spamu, sama esencja.

Admin: Artweb-Media Artur Kowalczyk. Polityka Prywatności

Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

446,721FaniLubię
42,834ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też