Kolejny lubiany przez turystów kraj planuje zniesienie restrykcji i ograniczeń

Do krajów które zaczynają znosić restrykcje dołącza Portugalia. Już od 1 marca część obostrzeń znosi Bułgaria, zaś rząd Portugalii planuje złagodzenie restrykcji już od 16 marca.

Portugalscy epidemiolodzy informują, że trzecia fala Covid-19 już dobiegła końca. Pomimo tego rząd Portugalii Antonia Costy nie zamierza znosić restrykcji sanitarnych wcześniej niż 16 marca, co i tak wydaje się nam całkiem rozsądnym terminem, przynajmniej z punktu turystycznych wyjazdów do tego kraju.

Portugalska minister zdrowia Marta Temido powiedziała:


W ciągu ostatniej doby zmarły 33 osoby. To najniższy poziom zgonów notowanych w naszym kraju od października.

Utrzymanie restrykcji przez kolejne dwa tygodnie jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed nawrotem groźnej sytuacji. Jakie restrykcje obowiązują teraz?

Od 15 stycznia 2021 r. na terytorium Portugalii kontynentalnej obowiązują będą zaostrzone zasady izolacji (lockdown). Wśród zasad które obowiązują są m.in obowiązek pozostania w domu, obowiązek pracy w trybie zdalnym, zakaz przemieszczania się między powiatami w weekendy. Na sklepy nałożono ograniczenia, restauracje i bary mogą serwować dania wyłącznie na wynos, obiekty kulturalne są zamknięte. Nie można przebywać w parkach i na skwerach ani spożywać produktów spożywczych w miejscach publicznych. Otwarte są jednak hotele. Wszystkie te ograniczenia powinny zniknąć, według zapowiedzi rządu, po 16 marca.

W tym momencie przylot do Portugalii wiąże się z obowiązkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu na Covid-19 RT-PCR wykonanego do 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu. Ten wymóg obowiązuje na razie tylko do 1 marca.

Niestety cały czas obowiązuje kwarantanna po powrocie do Polski zza granicy samolotem. Z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki oraz osoby które posiadają negatywny wynik testu na Covid-19, wykonany do 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Te przepisy obowiązują w Polsce przynajmniej do 14 marca.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here