Kochasz zwiedzać? Tę podróż możesz odbyć choćby za chwilę! Bez żadnych testów ani szczepionek

Pojawia się światełko w tunelu. Program szczepień jest już na zaawansowanym etapie, dlatego kraje powoli rozmrażają turystykę zapraszając podróżnych. W dalszym ciągu wszystko dzieje się z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa, bo zdrowie i życie ludzkie to najwyższa wartość. Są jednak kierunki, które są już bardziej dostępne dla turystów głodnych podróży! Jeśli jednak chcesz wyruszyć w podróż choćby zaraz i do tego kochasz zwiedzanie, mamy dla ciebie niespodziankę! Możesz odbyć niezwykłą podróż w 3D do wnętrza świątyń w Abu Simbel w Egipcie.

Podróż prosto z kanapy

Świątynia powstała po to, by ponad trzy tysiące lat temu wjeżdżający do Egiptu wiedzieli, że wjeżdżają do kraju wielkiego władcy! Faraona, który potrafi budować takie cuda! Leżące na samym południu Egiptu świątynie w Abu Simbel zostały zbudowane w XIII wieku p.n.e., za czasów panowania jednego z najwybitniejszych władców Egiptu – faraona Ramzesa II. Później na długo świat o nich zapomniał. Na nowo odkrył je dopiero w 1813 roku szwajcarski podróżnik Johann Burckhardt. Jak czytamy na portalu osmol.pl, tak naprawdę o świątyniach zrobiło się głośno, kiedy w latach 60. ubiegłego wieku, zagroziło im zalanie z powodu powstającej na Nilu Tamy Asuańskiej. Obliczono jednak, że na terenie, który miały zalać spiętrzone wody powstającego później Jeziora Nasera, leżało właśnie Abu Simbel. UNESCO postanowiło działać i przenieść świątynię wyżej! Pracami kierował Polak. Profesor Kazimierz Michałowski. To było coś niesamowitego.

Świątynia została pocięta na kawałki i przeniesiona w bezpieczne miejsce. Można powiedzieć, że zbudowano ją jeszcze raz z tych samych materiałów. Na miejsce trafiły wszystkie posągi i płaskorzeźby. Odtworzono nawet usytuowanie świątyni, czyli wciąż jest zwrócona na wschód, a dwa razy do roku słońce muska posągi, jak zaplanowano tysiące lat temu (chociaż oświetla je dzień później). Promienie nigdy nie padają na posąg Ptaha, ponieważ jest on bóstwem ciemności. Góra, w której odtworzono świątynię jest sztuczna i została usypana na potrzeby odtworzenia zabytku.

Wydarzenie to było jednym z głównych motywów wydania w 1972 roku Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, ustanawiającej listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynie w Abu Simbel wpisane zostały na tę listę w 1979 roku.

Masz ochotę na niezwykłą podróż? Zajrzyj do wnętrza świątyni już TERAZ.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,909ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze