Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do MoskwyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 921Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 923Wybierz
 • Katowice (KTW) Katowice-Pyrzowiceod 1052Wybierz

Treść główna

Ciekawostki o Moskwie

Znajdź nas w social mediach

Moskwa
Fot. Cavin

Moskwa jest największym miastem Europy i siódmym co do wielkości miastem świata. Żyje w niej ponad 10,5 mln osób, spotykają się tutaj skrajności: niezwykła bieda i ogromne bogactwo.

W 2008 roku prestiżowy magazyn Forbes opublikował artykuł o bilionerach. Według danych Forbesa w Moskwie żyje ich 74, a ich przeciętny majątek osiąga wartość 5,9 bln dolarów. To stawia rosyjską stolicę wyżej w bilionerowym rankingu nawet od Nowego Jorku.

W rankingu najdroższych miast świata według emigrantów Moskwa zdobyła mało zaszczytne trzecie miejsce.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Moscow Stars - maj, Rosyjski Festiwal Zimy - grudzień
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  Kreml, Plac Czerwony
 • Ważne wydarzenia historyczne
  bitwa o Moskwę podczas II wojny światowej
 • Sławni ludzie
  Fiodor Dostojewski - pisarz, Anna Kournikova - tenisistka
 • Kuchnia
  bliny, kawior, solanka
 • Naj...
  Moskwa Tower - najwyższy wieżowiec Europy

Polskimi miastami partnerskim Moskwy jest Warszawa oraz Kraków.

W 1980 roku w Moskwie odbywały się Igrzyska Olimpijskie. Impreza stała się najbardziej znana z powodu bojkotu, jaki spotkał ją ze strony wielu państw (USA, Kanada, RFN, Norwegia). Był to symboliczny sprzeciw wobec wojny w Afganistanie, w którą włączyli się Sowieci. Gospodarze zdobyli wówczas 195 medali, w tym 80 złotych.

Rosyjska stolica jest ojczyzną wielu klubów piłkarskich, m.in. Dynamo Moskwa, Spartak Moskwa, Lokomotiw Moskwa i CSKA Moskwa.

Moskwa bywa nazywana „miastem mostów”. Rzeczywiście, w całej metropolii jest ich aż 490!

Stolica Rosji może się pochwalić doskonale rozwiniętym systemem komunikacji miejskiej. Do najwybitniejszych osiągnięć należy sieć metra, która w dużym stopniu usprawniła podróże z jednego końca miasta na drugi. Codziennie metro przewozi około 9 mln pasażerów.

Odwiedzając stolicę Rosji koniecznie musimy spróbować rosyjskich smakołyków. Oczywiście najbardziej znaną rosyjską potrawą są bliny, tutejsza odmiana naleśników. Jedzone są na słono (z kawiorem, śledziem, łososiem, masłem) albo na słodko (np. z konfiturami). Najpopularniejszą zupą jest solanka, zupa rybna lub mięsna z warzywami. Oprócz tego kulebiak (duży, nadziewany mięsem pieróg).

Raport opracowany przez Washington Profile wykazał, że Moskwa jest najniebezpieczniejszym miastem Europy. Wskaźnik zabójstw jest tu ponad pięć razy wyższy niż w innych europejskich metropoliach. Co ciekawe, sami mieszkańcy są zdziwieni. Uważają, że awantury i strzelaniny zdarzają się teraz coraz rzadziej.

Moskwa słynie z tzw. Siedmiu Sióstr Stalina. W 1947 roku rozpoczęto budowę siedmiu wysokich budowli, mających uczcić 800 rocznicę powstania miasta. Inicjatorem całego projektu był oczywiście Józef Stalin, stąd ich nazwa. Do grona Sióstr należą: Hotel Lieningradskaja, Kotielniczieskaja, Kudrinskaja, Hotel Ukraina, Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Moskiewski Uniwersytet Państwowy (najwyższy, prawdziwy przytłaczający moloch: liczy sobie prawie 240 m).

Najwyższym budynkiem w mieście jest jednak Moskwa Tower, należąca do kompleksu City of Capitals, zbudowanego w 2009 roku. Budowla ma 299 m i jest najwyższym wieżowcem w Europie. To nie koniec moskiewskiej megalomanii. Ostankino to wieża telewizyjna, trzecia w rankingu wież świata. Liczy sobie aż 500 m.

W mieście urodziło się wielu znanych Rosjan, m.in. pisarz Fiodor Dostojewski, autor niezapomnianych „Braci Karamazow” i „Zbrodni i kary” oraz Władimir Sorokin („Lód”). To z Moskwy pochodzi Anna Kournikova, wybitna tenisistka. Moskwa przyciągała artystów i znane osobistości. Mieszkał tu Michaił Bułhakow (autor „Mistrza i Małgorzaty”).

W Moskwie organizowanych jest wiele festiwali. Luty to czas karnawału, podczas którego mieszkańcy miasta bawią się na Maslenitsa Festival. W marcu odbywa się tu Festiwal Teatralny Złotej Maski oraz Międzynarodowy Dzień Kobiet. Moscow Stars to główna atrakcja maja, czerwiec zaś przyciąga kinomaniaków Mezhdunarodnyi Moskovskii Kinofestival (czyli na Miedzynarodowy Festiwal Filmowy). Będąc w Moskwie w sierpniu nie sposób nie wstąpić na Festiwal Folkloru. Miesiąc później koniecznie trzeba wziąć udział w hucznie obchodzonym dniu miasta. Nieco bardziej refleksyjny jest październik, podczas którego organizuje się Festiwal Poetów i niezwykle pasujące do tego klimatu Dni Absyntu. Grudzień to zaś imprezy jazzowe oraz Rosyjski Festiwal Zimy.

Zapraszamy do Moskwy, miasta będącego Rosją w pigułce! Warto odwiedzić to ciekawe miasto z Portalem Tanie-Loty.com.pl. Oferujemy bilety lotnicze do Moskwy w atrakcyjnych cenach! Zapraszamy do skorzystania z naszej nowoczesnej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!