Nagłówek strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • OK
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat doświadczenia
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Rosja - ciekawostki

Rosja ciekawostki
 Rosja - ciekawostki

Rosja - państwo, które w jednych budzi podziw, dla innych zaś jest raczej symbolem nieprzerwanego socjalizmu. Jak jest naprawdę? Czy faktycznie dobrze znamy Rosję, by tak śmiało się o niej wypowiadać? Oto kilka ciekawostek, które nieco rozjaśnią wyobrażenie na temat tego potężnego państwa:

 1. Moskiewskie metro jest tak rozbudowane, że każdego dnia przewozi ono ok. 9 mln pasażerów.
 2. Liczba mieszkańców Moskwy sprawia, że stolica Rosji to najbardziej zaludnione miasto w Europie. Pod tym względem, na świecie Moskwa zajmuje 4-te miejsce.
 3. Rosja jest ponad 50 razy większa od Polski.
 4. 66 % Rosjan wyznaje prawosławie.
 5. W Rosji żyje ok. 200 tys. Polaków.
 6. Okazuje się, że japoński sushi jest bardzo popularną potrawą w Rosji.
 7. Rosja jest największym państwem na świecie.
 8. Rosjanie mogą uchodzić w Polsce za osoby mało kulturalne, gdyż z ich ust rzadko usłyszymy słowa takie jak: "proszę" czy "dziękuję".
 9. W Rosji pije się bardzo duże ilości alkoholu. Rosjanie i Polacy uważani są za narody, które potrafią spożyć duże ilości alkoholu bez większych konsekwencji.
 10. W 2005 roku przeprowadzono wśród Rosjan ankietę, która miała pokazać kogo społeczeństwo rosyjskie traktuje jako przyjaciela, a kogo jako wroga (chodziło o państwa). Jak się okazało wśród przyjaciół Rosjanie wymieniają przede wszystkim Białoruś, Kazachstan, Ukrainę, Niemcy (Polska jest traktowana jako przyjaciel Rosji tylko wg 5 % ankietowanych). Jakie państwa są wg Rosjan wrogami ich narodu? Łotwa, Litwa, Gruzja, Estonia i USA, przy czym aż 4 % ankietowanych odpowiedziało, że wrogiem Rosji jest Polska
 11. Przed rewolucją październikową, a po rewolucji lutowej w 1917 r. rolę hymnu Rosji pełniła Marsylianka.
 12. Łada to najpopularniejsza marka samochodów w Rosji.
 13. Najwyższy budynek w Europie znajduje się właśnie w Rosji i jest nim moskiewska wieża telewizyjna mająca ponad 500 m wysokości.
 14. Na świecie jest prawie 300 mln osób rosyjskojęzycznych.
 15. Powierzchnia Rosji to prawie 1/6 powierzchni Ziemi.
 16. Część europejska Rosji to jedynie 25 % powierzchni państwa, jednak to właśnie ta część jest zamieszkiwana przez prawie 80% Rosjan.
 17. Rosyjscy lekarze wnieśli wiele dobrego do świata medycyny, a dokładniej kardiologii, gdyż Pierwsze sztuczne serce powstało właśnie w Rosji.
 18. Jezioro Bajkał to najgłębsze jezioro świata. Jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 19. Ponoć przeciętny Rosjanin wypija 40 litrów czystego spirytusu rocznie.
 20. Najlepszy skład (proporcje wody i spirytusu) wódki został opracowany przez rosyjskiego uczonego - Dmitrija Iwanowicza Mendelejewa, autora tablicy pierwiastków chemicznych.
 21. Można stwierdzić, że największą katastrofą morską XX wieku nie było zatonięcie słynnego Titanica. Niewiele osób wie o katastrofie niemieckiego liniowca "Wilhelma Gustloffa", który zaatakowany przez radziecką łódź podwodną "poszedł na dno" zabierając ze sobą 7700 hitlerowskich żołnierzy.
 22. Kreml - w tym miejscu odbywały się koronacje carów, nawet, gdy stolicą Rosji był Petersburg. W tym miejscu spoczywają też prawie wszyscy książęta i władcy rosyjscy.
 23. Nazwa "Plac Czerwony" nie ma związku z komunizmem, a jedynie ze słowem "krasnyj", które niegdyś oznaczało raczej "piękny" niż "czerwony", co ma związek z soborem Pokrowskiego.

Tylko w Tanie-Loty.pl parking przy lotnisku w super cenie!

Do każdego zakupu otrzymujesz kod zniżkowy.

Sprawdź swoje rabaty
PartnerStart Parking

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa

Zobacz promocje na tanie loty do Rosji. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Rosji.

Jeżeli planujesz podróż do Rosji, koniecznie sprawdź też tanie loty z Warszawy do Moskwy lub tanie loty z Berlina do Sankt Petersburga.

Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Katowic do Moskwy.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Londynu, Okazje na loty do Nowej Zelandii, Okazje na loty do Wielkiej Brytanii, Okazje z Polski do 100 zł, Okazje na loty z Polski na wyspy greckie, tanie loty z Dublina do Krakowa, loty z Gdańska do Moskwy, tanie loty krajowe, wyszukiwarka tanich lotów, Loty na Walentynki.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyki, akcesoria, Pokrowce na walizki, Bez kategorii, Torby i Torby dla dzieci.