Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Frankfurcie

Znajdź nas w social mediach

Mainhattan we Frankfurcie
Fot. volker-kannacher

Większość podróżnych traktuje Frankfurt tylko jako przystanek w drodze do Ameryki, Azji czy Afryki, a przecież miasto jest niezwykle ciekawe i można znaleźć tu niesamowite atrakjce.

Mainhattan

O Frankfurcie mówi się często Mainhattan (połączenie słów Main i Manhattan), czyli po prostu Manhattan nad Menem. Wszytko z powodu bardzo charakterystycznej panoramy miasta, w której dominują wieżowe, niczym na Manhattanie w Nowym Jorku. Frankfurt jest jednym z trzech europejskich miast (obok Paryża i Londynu), które posiadają istotną ilość drapaczy chmur. Aż dziesięć budynków we Frankfurcie ma ponad 150 metrów wysokości. Znajdują się tu też dwa najwyższe budynki Unii Europejskiej: Commerzbank Tower i Messeturm

"Bankfurt"

Frankfurt określany jest też czasami jako „Bankfurt” ze względu na to, że znajdują się tu centrale wielu banków i instytucji finansowych. Od 1999 roku mieści się tu Europejski Bank Centralny, a swoje siedziby mają tu też Niemiecki Bank Federalny Deutsche Bundesbank i IFC Deutschland, będący częścią Banku Światowego.

"Wioska przy lotnisku"

Ciekawostki

 • Imprezy
  Museumsuferfest (Festiwal Muzeów);  Internationale Automobilausstellung - największe w Europie targi samochodowe; słynne targi książek organizowane co roku w październiku
 • Słynni ludzie
  J.W. Goethe i Anna Frank
 • Banki
  Ze względu na liczne siedziby wielu banków i instytucji finansowych, Frankfurt często określany jest mianem „Bankfurt”
 • Mainhattan
  O Frankfurcie mówi się często Mainhattan (połączenie słów Main i Manhattan), czyli po prostu Manhattan nad Menem
 • Naj...
  tutejsze lotnisko jest największe w Niemczech, trzecie co do wielkości w Europie i dziewiąte na świecie

Frankfurt nazywany jest też czasami „wioską przy lotnisku”. Miasto zamieszkuje około 560 tysięcy mieszkańców i nie jest to wcale mało, ale porównując z ilością podróżnych korzystających z lotniska we Frankfurcie (43 miliony w 2009 roku), to już trudno się dziwić takiemu określeniu. Lotnisko we Frankfurcie jest największe w Niemczech, trzecie co do wielkości w Europie i dziewiąte na świecie. Biorąc pod uwagę liczbę oferowanych połączeń międzynarodowych, jest ono najruchliwszym portem lotniczym na świecie. Można stąd dolecieć do naprawdę wielu egzotycznych miejsc.

Targi samochodowe we Frankfurcie

To we Frankfurcie odbywają się co roku największe w Europie targi samochodowe Internationale Automobilausstellung, a także słynne targi książek organizowane co roku w październiku. Historia targów książki we Frankfurcie sięga średniowiecza, kiedy Johannes Gutenberg wynalazł w XV druk kilka kilometrów od obecnego miejsca targów. Dzisiaj targi we Frankfurcie są największą imprezą w swojej branży na świecie. Wystawia się tu ponad 7000 wystawców z ponad 100 krajów, więc impreza jest naprawdę wielka. We Frankfurcie odbywają się też targi artykułów konsumpcyjnych Ambiente Frankfurt oraz targi muzyczne Musik Messe.

Goethe i Anna Frank

Frankfurt to także miasto rodzinne J.W. Goethego i Anny Frank. Szczególnie warto odwiedzić dom i muzeum Goethego, mieszczący się przy Grosser Hirschgraben 23. Niestety, oryginalny dom poety został doszczętnie spalony podczas wojny. Odrestaurowano go z ogromna wiernością. Ponoć cześć, jaką obdarzony jest Goethe przez Niemców, można porównać z estymą, jaką cieszą się u nas wszyscy trzej wielcy wieszczowie razem wzięci.

Frankfurterki

Amatorom portaw mięsnych Frankfurt będzie kojarzył się z Frankfurterkami, czyli hot dogami. Ich historia zaczęła się właśnie we Frankfurcie, który uważany jest za miejsce powstania parówek (1487 rok). Będąc we Frankfurcie koniecznie trzeba spróbować Bratwurst (kiełbasa z rusztu) albo Currywurst (kiełbasa z rusztu z curry) – pychota!

Museumsuferfest

Największym festiwalem we Frankfurcie jest Museumsuferfest (Festiwal Muzeów). Jest on jedną z największych imprez kulturalnych w Niemczech i przyciąga co roku ponad 3 mioliony turystów w ciągu trzech dni. Większość muzeów umiejscowionych po obu stronach rzeki w centrum miasta jest wtedy otwartych do późna, odbywają się pokazy muzyki i tańca, są stoiska z wieloma artykułami, a na koniec odbywa się wielki pokaz fajerwerków.

.de

Frankfurt ma także istotne znaczenie dla internetu. To tutaj znajduje się największy w Niemczech internetowy punkt wymiany ruchu DE-CIX. Swoją siedzibę ma tu też organizacja DeNIC, zarządzająca niemiecką domeną internetową „.de”.

Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w tym wyjątkowym mieście nad Menem zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Frankfurtu.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź