Treść strony

ciekawostki-o-arequipie

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do ArequipyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

  • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 36313Wybierz

Treść główna

Ciekawostki o Arequipie

Znajdź nas w social mediach

Aqp
Arequipa to nowoczesne miasto
Photo by Peruvian18 / Wikipedia

Miasto leży w dość aktywnym sejsmicznie rejonie, co wpływa m. in. na tutejsza architekturę, która stosuje lżejsze i bardziej elastyczne konstrukcje niż pozostałe części kraju. Najbardziej katastrofalne z odnotowanych trzęsień ziemi w Arequipie miało miejsce w 1868 roku – jego siła nie jest znana, wiadomo jednak, że w jego wyniku zginęło około 10 000 osób. Ostatnie poważne trzęsienie ziemi w tym rejonie miało miejsce 23 czerwca 2001 roku, miało siłę 7,9 stopnia w otwartej skali Richtera i w samym mieście zabiło co najmniej 24 osoby.

Związane z aktywnością wulkaniczna jest również najpopularniejszy tutejszy budulec, plejstoceński skrystalizowany, lekko porowaty tuf wulkaniczny opisany w roku 1948 r. przez geologa Clarenca Fennera i nazywany sillar. Powstawał on wskutek erupcji wygasłego obecnie wulkanu Chachani położonego w pobliżu Arequipy i większość zabytkowej kolonialnej architektury wzniesiona jest właśnie z tego budulca o charakterystycznym kremowym zabarwieniu. W związku z tym miasto zyskało przydomek La Ciudad Blanca, czyli białe miasto.

Ciekawostki

  • Przydomek
    La Ciudad Blanca
  • Znaczenie przydomka
    ”Białe miasto”
  • Pochodzenie przydomka
    Większość zabytkowej architektury wzniesiona została z lokalnej skały pochodzenia wulkanicznego zwanej sillar
  • Data założenia
    15. Sierpnia 1540 roku, w święto Wniebowzięcia NMP
  • Założyciel
    García Manuel de Carbajal, emisariusz Francisco Pizarro
  • Znani ludzie
    Nicolas de Piarola – dwukrotny prezydent Peru, Mario Vargas Llosa – pisarz, Hernando de Soto – ekonomosta, Honorio Delgado – lekarz, psychiatra
  • Naj...
    W pobliżu miasta znajdują się najgłębsze kaniony świata Colca i Cotahuasi, gdzie przewyższenia osiągają nawet 5000 metrów, pierwszy z nich przebyli w 1981 roku kajakarze z Polski, którzy 3 lata później wpisani zostali do księgi rekordów Guinnessa.
    Wokół miasta wznoszą się stożki uśpionych wulkanów, dlatego też Arequipa nazywana jest czasem „Miastem, gdzieś odpoczywają wulkany”.

Międzynarodowe zespoły ekspertów doceniły tutejsze wyjątkowo udane połączenie tradycji budowlanych pochodzących z Hiszpanii na starym kontynencie i Andów na nowej ziemi, które spowodowało powstanie zachwycającego zespołu miejskiego. Arequipa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku podczas sesji Komitetu UNESCO w Cairns w Australii.

Ośrodek czasem określany jest jako „Miasto gdzie odpoczywają wulkany”, jest to spowodowane jego niesamowitym położeniem, wokół Arequipy znajdują się aż trzy potężne góry  wulkanicznego pochodzenia Misti, Chachani i PichuPichu, które na szczęście od dłuższego czasu są uśpione , jednak co jakiś czas niewielkie poruszenia w ich rejonie przypominają mieszkańcom o zagrożeniu.

Arequipa stanowi i stanowiło w XIX i XX wieku jedno z najważniejszych miast pod względem politycznym na mapie Peru. Pochodzi stąd kilku prezydentów Peru, w tym dwukrotnie dzierżący ten urząd Nicolas de Piarola ( lata 1879-1881 i 1895-1899 ). Poza tym w Arequipie urodził się Mario Vargas Llosa jeden z najwybitniejszych pisarzy i dziennikarzy peruwiańskich. Warto również wspomnieć o Hernando de Soto, który powszechnie uważany jest za najwybitniejszego ekonomistę w całym Peru. W Arequipie rezydował również i leczył gorący zwolennik psychoanalizy Honorio Delgado, jego szpital pojawia się między innymi w jednej z powieści Llosy - „Ciotka Julia i skryba”.

Miasto Arequipa zostało założone w święto Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia 1540 roku. Jego twórcą był działający w imieniu Francisco Pizarro emisariusz García Manuel de Carbajal. Obecnie w Arequipie mieszka około 900 tysięcy ludzi i jest to drugie co do wielkości miasto w Peru. Jest to ważny punk na mapie zwiedzania tego kraju, co poza lokalnymi atrakcjami motywuje wspaniała pogoda zapewniająca w każdym roku ponad 300 słonecznych dni.

Rejon Arequipy jest wyjątkowo zróżnicowany – wysokie góry i wulkany znajdują się w bliskim sąsiedztwie płaskowyżów, a także rekordowo głębokich kanionów Colca i  Cotahuasi, gdzie różnice pomiędzy najwyższym a najniższym miejscem ocenia się na ponad 5000 metrów. Pierwszy z nich został pokonany w 1981 roku przez ekspedycję polskich kajakarzy, za co w 1984 roku zostali oni uhonorowani wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.

Jeśli więc wybierasz się do Peru koniecznie wybierz tanie bilety lotnicze do Arequipy. Dzięki temu podróż będzie równie emocjonująca, a znacznie tańsza niż w innym wypadku. Tanie loty do Arequipy to naprawdę wspaniała oferta dla wytrawnych globtroterów.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 118 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź