Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zmiany w prawie o usługach turystycznych. Więcej czasu na reklamację i łatwiejsze odstąpienie od umowy

Zmiany w przepisach o organizatorach turystyki

Nie miesiąc ale aż trzy lata będzie miał konsument na zareklamowanie usługi turystycznej – a mówiąc prościej zorganizowanego wypoczynku w kraju lub za granicą. Jeśli organizator wycieczki nie wywiąże się z umowy, będziemy mieć więcej czasu na dochodzenie swoich roszczeń. Od lipca podróżny będzie miał też 14 dni na rozwiązanie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy czyli m.in. przez internet. Większe obowiązki będą spoczywały też na pośrednikach w sprzedaży pakietów i wyszukiwarkach lotów i hoteli. Przy okazji umowy mają być spisywane bardziej zrozumiałym językiem.

Więcej czasu na reklamacje wycieczek

1 lipca tego roku wchodzą w życie przepisy określające na nowo, czym jest usługa turystyczna. Dotychczasowa ustawa zmieni przepisy obowiązujące od 1997 roku. Konieczność wprowadzenia zmian narzuciła unijna dyrektywa. Polska jest jednym z pierwszych krajów, który dostosował się do nowych wytycznych.

Usługa turystyczna to, mówiąc prostym językiem, zorganizowany wyjazd – najczęściej przez biuro podróży. Przepisy nie dotyczą wyjazdów krótszych niż doba (chyba, że zawierają nocleg) oraz m.in. wyjazdów służbowych organizowanych przez pracodawcę.

Co zmieniają nowe przepisy? Będziemy mieli m.in. więcej czasu na zareklamowanie usługi turystycznej. Z miesiąca ten termin wydłuża się do trzech lat od zakończenia wycieczki. Roszczeń będziemy mogli dociekać za uchybienia od umowy, a ostatecznie zapłacimy być może tylko pewien procent ceny całkowitej, adekwatny do wykonanej usługi.

Możesz zrezygnować bez straty pieniędzy, jeśli masz powód

​Nowe przepisy ułatwiają też rezygnację z umowy. Będzie można odstąpić od niej, jeśli biuro podróży zmieni po rezerwacji cenę o więcej niż 8 procent. 

Klient otrzymuje także prawo do rezygnacji w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. W każdej chwili aż do rozpoczęcia usługi turystycznej, podróżujący będzie mógł z niej zrezygnować otrzymując stuprocentowy zwrot kosztów, jeśli tylko wystąpią nieprzewidziane okoliczności. Jakie? Sad zdecyduje, co należy do takich zdarzeń a co nie i czy w przypadku np. pogorszenia sytuacji politycznej na miejscu, będziemy mogli zrezygnować z podróży.

W ustawie zapisano, że chodzi o "nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności występujące w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej". Jednocześnie gdy zajdą takie nieprzewidziane okoliczności, podróżnemu nie przysługuje odszkodowanie lub zadośćuczynienie za niezgodność z umową. Lepiej więc zrezygnować przed wycieczką i otrzymać całą kwotę z powrotem, niż liczyć na dochodzenie swoich praw w sądzie.

Gdy nie zajdą nadzwyczajne okoliczności, według Art. 47. 1. podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym czasie przed jej rozpoczęciem, ale organizator turystyki może zobowiązać go do opłaty za taką rezygnację.

Będziemy mieli także większą możliwość rezygnacji z pakietów kupionych przez internet

​Ministerstwo Sportu i Turystyki

Konsument, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podania przyczyny i ponoszenia kosztów, chyba, że negocjacje ustne były prowadzone w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta.

Większa odpowiedzialność pośredników

Podróżni będą mogli łatwiej dochodzić swoich praw. Fot. Pixabay

Od lipca pojęcie "organizator turystyki" będzie także dotyczyło pośredników turystycznych, to oznacza że mają takie same obowiązki. Będzie można od nich także dociekać roszczeń bądź zrezygnować z zawartej umowy. Przepisy obejmą nową grupę określoną jako "przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych".

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Nowe przepisy zakładają m.in. nałożenie na przedsiębiorców oferujących pakiety dynamiczne oraz przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych (czyli wszelkie agencje pośredniczące w sprzedaży wycieczek, w tym internetowe wyszukiwarki przyp. red.) takich samych obowiązków, jakie mają organizatorzy turystyczni. Nowy akt wprowadza szereg zmian z korzyścią dla podróżnych.

Niewypłacalność biura? Przepisy i tutaj się zmieniły

W przypadku niewypłacalności biura podróży, system zabezpieczeń ma być usprawniony. Organizatorów turystyki do odpowiedzialności pociąga marszałek województwa lub nasz ubezpieczyciel i tak będzie też teraz, ale organizator wyjazdu będzie musiał jasno podać jakie ma zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności. 

Jednocześnie obok spisu organizatorów turystyki, będzie prowadzona ewidencja "Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych".

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Inne zmiany korzystne dla podróżnych to m.in. obowiązek przekazania przez przedsiębiorcę jeszcze przed zawarciem umowy określonych informacji, w tym o objęciu zabezpieczeniem finansowym na wypadek swojej niewypłacalności, czy też modyfikacje procesu likwidacji szkód, które w połączeniu ze zmianami wprowadzonymi w 2016 r. w związku z utworzeniem Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, przyczynią się do szybkiej i sprawnej wypłaty pieniędzy poszkodowanym podróżnym.

Głównym założeniem unijnych dyrektyw, a co za tym idzie polskiej ustawy, jest uproszczenie umów między organizatorami turystyki a podróżnymi. Łatwiej będzie dochodzić swoich praw, ale też nietrudno będzie je zrozumieć. Umowy mają być bowiem spisywane zrozumiałym językiem.

Będą zmiany w przepisach. Fot. Shutterstock 

Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 99 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna12 ofert od 332 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź