Dlaczego musisz podnosić oparcie fotela przed startem i lądowaniem?

Interior-of-airplane-with-passengers-on-seats-and-stewardess-in-uniform-walking-the-aisle.-shutterstock_253704592

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zawsze przed startem i lądowaniem obsługa lotu oznajmia, że należy podnieść oparcia foteli to pozycji pionowej? Przyczyną nie jest wcale chęć odebrania Ci tych ostatnich centymetrów wolnej przestrzeni. Wszystko jest kwestią bezpieczeństwa.

Podnoszenie oparć ma swoje bardzo logiczne uzasadnienie, jak zresztą większość czynności wykonywanych na pokładzie samolotu. Przede wszystkim jest to wymóg bezpieczeństwa. W przypadku konieczności szybkiego opuszczenia samolotu obniżone oparcia mogłyby spowolnić ewakuację, ponieważ zablokują one pasażerów w tylnym rzędzie. Jest to również powód dla którego trzeba złożyć rozkładane stoliki. Po prostu ułatwia to wyjście współpasażerom.

​Podobnie dziwnym wydawać się może obowiązek odsłaniania rolet w oknach podczas startu i lądowania. Ta czynność nie zwiększa przecież miejsca do ewakuacji. Ma jednak na celu przyzwyczajenie pasażerów do naturalnego światła, a w razie problemów pozwoli na lepszą orientację i tym samym szybsze opuszczenie maszyny. 

Ze względu na to, że 45% wypadków lotniczych zdarza się podczas startu i lądowania obsługa lotu musi zadbać, by w tych kluczowych momentach przestrzegano zasad. Choć może Ci się to wydawać zbędnym utrudnianiem życia powinieneś słuchać poleceń stewardes. Ktoś to wcześniej naprawdę dokładnie przemyślał.

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Brukseli, ze Splitu do Warszawy i, połączeń lotniczych z Warszawy do Rzymu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Barcelony, Okazje na loty na wakacje, bilety lotnicze z Katowic do Londynu, bilety lotnicze promocje, wyszukiwarka lotów.