Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Sarajewa

Znajdź nas w social mediach

Rzymski most w Sarajewie
Fot. sxc.hu

Baščaršija

Samo serce Sarajewa. Nazwa pochodzi z języka tureckiego i oznacza po prostu „główny rynek”. Dzielnica powstała w XVI wieku i jest najlepszym miejscem dla turysty, który chce poznać Sarajewo od jego strony związanej z kulturą Wschodu. Co ciekawe, każda z ulic poświęcona jest innemu rzemiosłu: ceramice, biżuterii i kowalstwu artystycznemu. Najpopularniejsza i najstarsza zarazem jest ulica Kazandžiluk (czyli po prostu Kotlarska). Dziś można tu kupić pamiątki wykonane techniką przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Przechadzając się po Baščaršiji poczujemy się tak, jakbyśmy przenieśli się kilka wieków wstecz. To historyczne centrum miasta szczyci się niezwykłym, urzekającym klimatem. Będąc tu, warto się skusić na jedno z tutejszych tradycyjnych dań, jak sarajevski sahan czy banija oraz bardzo popularne pity z różną zawartością. Podobnie jak w Turcji, także tu przyrządza się pyszną bakławę – bardzo słodki deser z ciasta półfrancuskiego przełożonego masą z orzechów.

Mosty

Krajobraz miasta doskonale urozmaicają mosty. Jednym z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej charakterystycznych punktów miasta jest most nad rzeką Skenderiją. Innym bardzo znanym (choć już nie z pozytywnych powodów) jest most Latin, na którym zmarł arcyksiążę Franciszek Ferdynand, postrzelony przez zamachowca.

Inat Kuća

Czyli Dom Dumy. Jest to restauracja serwująca przysmaki tradycyjnej kuchni bośniackiej, umieszczona w budynku w tureckim stylu. Wiąże się z nią ciekawa legenda. Gdy władze austriackie chciały wyburzyć dom, aby postawić w jego miejscu ratusz, właściciel stanowczo odmówił. Zażądał ogromnej sumy pieniędzy i rzeczywiście otrzymał worek złota. Mimo wszystko dom został przeniesiony na drugą stronę ulicy i odbudowany dokładnie tak samo.

Dom Svrzo

Dom pochodzi co prawda jeszcze z epoki rządów Imperium Osmańskiego (z XVIII wieku), ale zachował się w doskonałym stanie. Nie było to łatwe, zwłaszcza, że zbudowany jest w całości z drewna (bardzo nietypowe, jak na budowle w Sarajewie). Był autentyczną rezydencją tureckiego możnowładcy. W środku są wydzielone pomieszczenia dla mężczyzn, kobiet i służby. Dom jest otwarty dla zwiedzających.

Sebilj

To arabskie słowo oznacza miejską fontannę. Fontanna została zbudowana w 1891 roku, a za jej projekt odpowiedzialny był czeski architekt Alexander Wittek. Woda jest tutaj tak czysta, że można ją pić, w dodatku smakuje całkiem dobrze. Fontanna naśladuje styl wschodni. Oprócz turystów, jest chętnie odwiedzana też przez liczne... gołębie.

Ratusz

Największy i najbardziej znaczący zabytek pochodzący z okresu austro-węgierskiego. Pierwsze projekty wykonał Karlo Paržik, ale nie zechciał wprowadzić zmian zażądanych przez Austriaków, więc nowy projekt zlecono Alexandrowi Wittkowi. Po raz kolejny chciano, by budowla naśladowała styl wschodni, więc architekta wysłano w mającą go zainspirować podróż do Egiptu. Ratusz nie miał jednak szczęścia. Już w trakcie prac Wittek zapadł na chorobę psychiczną i popełnił samobójstwo, a kierownictwo przejął Ćiril M. Iveković. Wprowadził on też kilka zmian w projekcie. Gdy spogląda się na ratusz, w oczy rzucają się przede wszystkim efektowna, żółto-czerwona fasada oraz szklane sklepienie. W ostatnich czasach ratusz został poddany gruntownej renowacji.

Meczet Gazi Husrev-bega

Prawdopodobnie najważniejsza budowla świata islamu w całej Bośni i Hercegowinie. Powstała pomiędzy 1530 a 1531 rokiem. Główna sala modlitewna pokryta jest ogromną kopułą, a skrzydła meczetu – mniejszymi. Perski architekt Adžem Esir Ali, który zaprojektował meczet, był wówczas najbardziej uznanym budowniczym. Meczet i jego 45-metrowy minaret górują nad miastem. Niegdyś wewnątrz znajdowała się także szkoła podstawowa, harem, cmentarz i wiele innych ważnych miejsc. Także dobudowana później wieża zegarowa (Sahat-kula) należała w tamtych czasach do bardziej imponujących konstrukcji.

Meczet imperatora

Powstał w 1566 roku z rozkazu sułtana Sulejmana. Wcześniej na tym miejscu także znajdował się meczet, zbudowany przez Isa-beg Ishakovića. Aktualnie jego minaret jest ośmiokątny. Uznaje się go za najładniejszy w kraju.

Hala olimpijska Zetra

Jest specjalnie przeznaczona do uprawiania hokeja na lodzie, a została wybudowana na potrzeby zimowych igrzysk olimpijskich w 1984 roku. Uznana została wówczas za „ultranowoczesną” konstrukcję. Podczas wojny bardzo ucierpiała: jej wnętrza używano też jako kostnicy, a z drewnianych elementów budowano trumny. W latach 1997 – 1999 hala została odnowiona.

Avaz

Wieżowiec, będący siedzibą popularnej gazety „Avaz” i najwyższą budowlą na Bałkanach. Liczy sobie 172 metry i tym samym prześcignął wcześniejszego rekordzistę, Ušće Tower w Belgradzie.

Stara żydowska świątynia

Powstała w 1581 roku, dwukrotnie padła ofiarą pożaru, zrekonstruowana została na początku XIX wieku. Jej wnętrze podzielone jest na trzy nawy. Aktualnie w świątyni znajduje się muzeum żydowskie.

Narodowe Muzeum Bośni i Hercegowiny

Założone już w 1888 roku, zaprojektował je Karlo Paržik. W jego wnętrzu można poznać dzieje kraju. Jest tu wiele eksponatów z dziedziny archeologii, etnologii, geografii, historii naturalnej.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 107 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna12 ofert od 276 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź