Treść strony

ciekawostki-o-sarajewie

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 18 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • zawsze korzystne ceny
Tanie loty. Poczuj wolność podróży!

Treść główna

Ciekawostki o Sarajewie

Znajdź nas w social mediach

Sarajewo było pierwszym miastem w Europie, które wprowadziło regularnie kursujące linie tramwajowe
Fot. sxc.hu

Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. Miasto nie miało szczęścia w swojej wieloletniej historii (zostało założone w 1462 roku). Wciąż okupowane przez sąsiednie mocarstwa, w 1914 roku było miejscem zabójstwa austriackiego arcyksięcia Ferdynanda, co zapoczątkowało I wojnę światową. Później wcale nie układało się tutaj lepiej. Miasto mocno ucierpiało w wyniku wojny w Bośni w latach 1992 – 1995.

Oblężenie stolicy było najdłużej trwającym w historii nowożytnych wojen. Sarajewo było otoczone przez 3,5 roku przez oddziały bośniackich Serbów. Wydarzenia z tamtego okresu zainspirowały twórców filmowych, czego owocem były dwa obrazy. Zarówno w obrazie „Peacemaker” jak i „Aleja snajperów” (oryginalny tytuł „Welcome to Sarajevo”) została przedstawiona historyczna Aleja Snajperów. Taki przydomek, dzięki wojnie zyskała główna aleja Sarajewa, należąca do najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy. Najnowszy film opowiadający o wydarzeniach w Sarajewie to „W pogoni za zbrodniarzem” z 2007 roku.

Nie tylko filmowcy poczuli się zobowiązani poruszyć temat tragedii wojennych Sarajewa. U2 stworzyło w 1995 roku piosenkę „Miss Sarajevo”.

Słynna jest również historia dwojga młodych ludzi, Admiry Ismic i Bosko Brkica, którzy zginęli razem na Alei Snajperów, próbując uciec z miasta. Media obwołały ich mianem „Romeo i Julia z Sarajewa”.

Ciekawostki

  • Festiwale
    Sarajevo JazzFest, Sarajevo Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Teatru
  • Ciekawe atrakcje turystyczne
    Meczet Gazi Husrev-bega, mosty
  • Kuchnia
    cevapčići, sarma, śliwowica
  • Sławni ludzie
    Emir Kusturica - reżyser, Goran Bregović - muzyk, pisarze Nenad Veličković i Ivo Andrić
  • Ciekawe
    Sarajewo było pierwszym miastem w Europie, które wprowadziło regularnie kursujące linie tramwajowe
  • Naj...
    Sarajewo było najdłużej  (przez 3,5 roku) oblężoną stolicą w historii nowożytnych wojen

Pomimo tragicznych wydarzeń, Sarajewo podniosło się z gruzów i aktualnie rozwija się w szybkim tempie. Stawia się tutaj teraz nie tylko na przemysł, ale w coraz większym stopniu także na turystykę. Bez wątpienia ukłonem w stronę przyjezdnych jest bogata oferta festiwali i imprez kulturalnych. Jednym z ważniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Teatru organizowany co roku w październiku. Tradycje festiwalu sięgają lat 60! Sarajevo Film Festival to drugi prestiżowy festiwal. Odbywa się corocznie w sierpniu, a jego pierwsza edycja została zorganizowana w 1995 roku. Festiwal gościł już takie sławy jak Jeremy Irons czy Michael Moore. Listopad to szczęśliwy miesiąc dla miłośników muzyki. Właśnie wtedy organizowany jest Sarajevo JazzFest. W zimie czas umila Sarajevo Winter, gromadzący artystów z całego świata. Oprócz największych imprez warto także odwiedzić te mniej znane, jak Tydzień Mody czy też liczne targi.

Kuchnia w Bośni i Hercegowinie to połączenie tradycji wschodnich i zachodnich. Taka mieszanka całkiem nieźle sprawdza się w praktyce. Bośniacy czerpią garściami z egzotycznych kulinariów tureckich, ale nieco bardziej tradycyjne potrawy austriackie również nie są im obce. To wynik wieloletniej okupacji kraju. Tutejszy kebab nosi nazwę cevapčići i jest robiony z wołowiny. Nasze gołąbki są tu znane jako sarma, ale zamiast nich podaje się także faszerowaną paprykę (punjena paprika) albo cebulę (sogan – dolma). Znany jest również zwyczajny gulasz. Z kuchni greckiej zapożyczono natomiast musakę. Będąc w Sarajewie, koniecznie trzeba spróbować mocnej, ponad 40-procentowej śliwowicy.

W 1984 roku Sarajewo było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, niestety kompletnie nieudanych dla polskiej reprezentacji. Maskotką igrzysk był wilk Vućko.

Sarajewo słynie z tolerancji religijnej. Od wieków egzystują tu obok siebie wyznawcy islamu, katolicy i Żydzi. Dzięki temu Sarajewo otrzymało przydomek „Europejskiego Jeruzalem”.

Sarajewo to miejsce, które pozwala nam pozbyć się szkodliwych stereotypów. Mimo że pokrzywdzone przez wojnę, i tak jest piękne. Z Portalem Tanie-Loty.com.pl możecie szybko znaleźć się w Sarajewie. Nasza nowoczesna wyszukiwarka tanich biletów lotniczych ułatwi Wam znalezienie atrakcyjnych połączeń do Sarajewa, możecie także zarezerwować z nami hotel w tym przepięknym mieście. Zapraszamy do podróżowania z Portalem Tanie-Loty.com.pl!

Perełki do 200 zł! Co za okazje!36 okazji od 150 Zobacz Jednodniówki i dobówki! Dla tych, którzy naprawdę kochają latać!52 okazje od 161 Zobacz Tu macie wiele do odkrycia! Tanie loty do Grecji49 okazji od 313 Zobacz Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!18 okazji od 288 Zobacz Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!96 okazji od 161 Zobacz Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż204 okazje od 206 Zobacz OKAZJE na loty z Wrocławia! Pakujcie walizki!102 okazje od 161 Zobacz HALO KATOWICE! Mamy dla Was najlepsze okazje na loty!74 okazje od 191 Zobacz