Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do Bośni i HercegowinyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Tuzla (TZL) Tuzla Apt.od 143Wybierz
 • Sarajewo (SJJ) Sarajevo Int. Apt.od 603Wybierz
 • Banja Luka (BNX) Banja Luka Int. Apt.od 5039Wybierz

Treść główna

Zwiedzanie Bośni i Hercegowiny

Znajdź nas w social mediach

Fort w Banja Luka
Fot. blandm

Banja Luka

To przepiękne, otoczone zewsząd zielenią miasto, drugie co do wielkości w kraju. Wokół niego jest wiele wzgórz, a samo miasto przedziela rzeka Vrbas, bardzo rwąca i tworząca na swojej długości liczne wodospady i kaskady. Banja Luka jest jednak spokojna. Być może po prostu miasto wywiera kojący wpływ nawet na rzekę? W czasach antycznych leżało na szlaku handlowym Rzymian, którzy w celach obronnych zbudowali tutaj fortecę. Panowanie Turków zaś pozwoliło na nadanie miastu nieco orientalnych rysów. Znajdowała się tutaj siedziba tureckiego zarządcy Bośni. Poza tym Banja Luka może się poszczycić 40 meczetami! Swój rozwój zawdzięcza jednak Austrii, która odbudowała miasto i połączyła je siecią komunikacyjną nawet z Wiedniem. Odbywa się tu wiele festiwali, zwłaszcza w lecie. Najwięcej z nich jest przeznaczonych dla fanów muzyki, zwłaszcza rockowej, ale są też imprezy poświęcone teatrowi czy filmom.

„Piramidy”

W 2005 roku archeolog – amator, Semir Osmanagić ogłosił odkrycie piramid znajdujących się w pobliżu miejscowości Visoko. Miałyby to być jedyne piramidy w Europie, pokryte roślinnością, przez co wyglądają jak zwykłe wzgórza. Osmanagić nazwał je Bośniacką Piramidą Słońca, Księżyca i Smoka. Wciąż toczone są spory, czy rzeczywiście mogą to być piramidy. Odkrywca twierdzi, że mają zbyt równo nachylone stoki, by być tworem natury. Kilkakrotnie jednak został złapany na kłamstwie. Dyskusja o prawdziwości piramid wciąż pozostaje nierozstrzygnięta.

Alpy Dynarskie

Ten łańcuch górski biegnie także przez: Chorwację, Słowenię, Serbię, Kosowo, Czarnogórę i Albanię. Najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk, sięgający 2523 metrów (Czarnogóra). Choć góry nazywane są Alpami, nie są zaliczane do tego pasma. Są jednak naprawdę piękne i wzbudzają groźne wrażenie, choć w rzeczywistości ich przejście nie wymaga ogromnych umiejętności. W ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze wśród wędrowców z całej Europy.

Tara

Na terenie Bośni znajduje się 30 kilometrów tej dzikiej rzeki o przepięknym kolorze, która płynie również m.in. przez Czarnogórę. Lata erozji utworzyły długi na 82 kilometry kanion. Większy od niego jest tylko kanion Colorado. Oprócz miłośników natury i wędkarzy, miejsce to przyciąga także fanów raftingu. Trasa jest dość wymagająca i uznaje się ją za najtrudniejszą w Europie.

Doboj

To miasto, które słynie przede wszystkim z XIII-wiecznej fortecy, którą w nim wzniesiono. Wielokrotnie rozbudowywana, najpierw w 1415 roku, następnie – już przez Turków – w 1490. Już w IX wieku była tutaj inna, pierwotna forteca zbudowana, według jej badaczy, z gliny, błota i drewna. Forteca to jednak nie jedyna atrakcja. Na górze Ozren znajduje się kilka XIII-wiecznych klasztorów. Aby wypocząć, warto wybrać się nad Jezioro Orlovo albo nad Jezioro Goransko. W obu woda jest nadzwyczaj czysta. Niedawno otwarto w okolicy kompleks wypoczynkowy „Dżungla”, który jest silnym konkurentem naturalnych jezior. Doboj jest także dobrym miejscem dla fanów nocnych wypadów. Znajdą tu dla siebie dyskoteki i kluby.

Jajce

To niewielkie miasteczko, które samo w sobie ma raczej niewiele do zaoferowania – pięknie odnowiona starówka raczej nie wystarcza, by zaciekawić zwiedzających. W okolicy znajduje się jednak przepiękny, wysoki na 20 metrów wodospad. Niegdyś był o 10 metrów wyższy, ale podczas wojny w tym regionie, został zatopiony.

Travnik

Travnik był swego czasu jedną z najbardziej imponujących fortec w okolicy. Wciąż zresztą należy do najlepiej zachowanych. Niegdyś miasto było zwane przez przyjezdnych „europejskim Istambułem”, teraz niestety jego walory turystyczne nieco spadły. Wciąż jednak dużą atrakcję stanowi znajdująca się w pobliżu góra Vlašić, wysoka na 1943 metry i bardzo popularna wśród miłośników sportów zimowych.

Mostar

To piąte co do wielkości miasto Bośni i Hercegowiny. Jego nazwa pochodzi od „mostari” czyli opiekunów mostu, którzy dbali o znajdujący się w nim Stary Most. Zbudowano go podczas panowania tureckiego i był najbardziej charakterystycznym punktem miasta. Został zniszczony podczas wojny w 1993 roku. Udało się na szczęście odbudować ten zabytek. Dowodzącemu wojskami chorwackimi odpowiedzialnymi za jego zniszczenie postawiono także zarzut zburzenia mostu. Bardzo ważna dla miasta jest turystyka. Mostar jest pełen zabytków, w tym także innych starych mostów, stanowiących jego wizytówkę. Dom Biscevica to najlepiej zachowana rezydencja z okresu okupacji tureckiej, zbudowana w 1635 roku. Ciekawe są łaźnie i liczne ołtarzyki. Aby oddać cześć obrońcom miasta z czasów II wojny światowej wzniesiono symboliczny cmentarz w formie tarasów. Jego twórcą jest znany architekt Bogdan Bogdanovic.

Tuzla

Bardzo mocno związana ze złożami soli, których w okolicy jest pod dostatkiem. W języku tureckim zresztą słowo „tuzla” oznacza sól. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z 1548 roku, choć prawdopodobnie eksploatowano je już w czasach antycznych. Właśnie tutaj w 2007 roku pobito rekord świata w ilości całujących się w jednej chwili par (blisko 7 tysięcy).

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!