Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Sarajewa

Sarajewo nocą
Fot. sxc.hu

Stolica Bośni i Hercegowiny nie wszystkim dobrze się kojarzy. Być może nawet są ku temu powody: w końcu uległa wielkim zniszczeniom wojennym w latach 1992 – 1995, tutaj także zamordowano arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku, dając tym samym impuls do rozpoczęcia I wojny światowej. Oznajmiając znajomym swój wyjazd do Sarajewa, można nawet usłyszeć: „ale przecież tam trwa wojna!”. Pomijając śmieszność tego stwierdzenia, Sarajewo prezentuje się lepiej niż niejedna inna europejska stolica. O tym jednak warto już przekonać się na własne oczy.

Historia


Sarajewo jest miastem, które powstało całkiem niedawno. Już od epoki neolitu jednak osiedlały się tutaj prawdopodobnie różne plemiona, co potwierdziło odkrycie na przedmieściach śladów sprzed 4500 lat między innymi w postaci ceramiki. Mimo że Sarajewo jest młode, jego historia jest bardzo burzliwa i intensywna. W czasach antycznych przybyły tu plemiona iliryjskie, podbite po pewnym czasie przez wszechobecnych Rzymian. Właśnie oni założyli na terenie dzisiejszego Sarajewa miasto Aquae Sulphurae. Po Rzymianach przyszedł czas na panowanie Gotów, a następnie Słowian. W średniowieczu w miejscu Sarajewa znajdowała się umocniona osada Vrhbosna, zbudowana przez Słowian w 1263 roku. W 1429 roku, jak większość okolicy, została podbita przez Turków. Współczesne Sarajewo właśnie im zawdzięcza swoje powstanie w 1461 roku. Miasto założył Isa-beg Isakovića, turecki zarządca tego regionu. Z czasem mocno je rozbudował, tworząc: meczet, rynek, hotel, łaźnie i wiele innych budynków użyteczności publicznej. Turkowie wywarli wielki wpływ na mieszkańców, z których wielu przeszło wówczas na islam. Sama nazwa miasta pochodzi od słów "saray ovası", co po turecku oznacza „pole wokół pałacu”.

Sarajewo należało do Imperium Osmańskiego przez pięć wieków. Pod jego władaniem stało się prężnie rozwijającym się ośrodkiem handlu i kultury. W 1878 roku władzę nad Bośnią, a więc także Sarajewem, przejęło Cesarstwo Austro-Węgierskie. To właśnie cesarstwo wprowadziło do Sarajewa europejskie elementy. Miasto zostało wówczas mocno unowocześnione. Austriacy próbowali nowych udoskonaleń najpierw  w Sarajewie, w ten sposób w 1885 roku wprowadzono tutaj tramwaje elektryczne (a dopiero później w Wiedniu). W 1914 roku Gawriło Princip zamordował tutaj arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę. Podczas I wojny światowej miastu udało się uniknąć wielkich zniszczeń, niestety – w następnych latach szczęście aż tak mu nie dopisywało. W 1941 padło ofiarą bombardowań niemieckich. W 1992 roku doszło do oblężenia Sarajewa przez bośniackich Serbów i armię jugosłowiańską. Oblężenie to trwało ponad 3 lata! W jego wyniku praktycznie wszystkie budynki zostały uszkodzone. To zdarzenie zainspirowało wielu reżyserów i artystów.

Dziś w Sarajewie życie toczy się dalej. Podjęto wysiłki, aby usunąć zniszczenia wojenne i można bez wątpliwości stwierdzić, że zadanie zostało w większej części wykonane. Turystom odwiedzającym stolicę już nie będzie się ona kojarzyć z wojną, a raczej z pełnym życia, atrakcyjnym miastem, w którym Wschód spotyka Zachód. Mieszkańcy Sarajewa czerpią to, co najlepsze z obu tych kultur. Warto podkreślić, że z Sarajewa pochodzą tacy artyści jak Goran Bregovic czy Emir Kusturica. W stolicy zwraca się uwagę na rozwój kulturalny. Odbywa się tutaj wiele festiwali, np. Sarajewski Festiwal Filmowy, podczas którego goszczono znane osobistości związane z filmem, np. Johna Malkovicha czy Willema Dafoe. Duże znaczenie ma także Sarajewski Festiwal Jazzowy. W 1984 roku odbyły się tu bardzo udane zimowe igrzyska olimpijskie. Dodatkową atrakcją turystyczną jest przepiękne położenie: w centrum Bośni i Hercegowiny, pomiędzy szczytami Alp Dynarskich.

Wybierasz się do Sarajewa? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Sarajewa . Tanie bilety do Sarajewa są w Twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa