Treść strony

zwiedzanie-pragi

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do PragiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Kraków (KRK) Baliceod 124Wybierz
 • Poznań (POZ) Ławicaod 138Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 567Wybierz
 • Warszawa (WAW) Okęcieod 576Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 580Wybierz
 • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 603Wybierz
 • Katowice (KTW) Katowice-Pyrzowiceod 641Wybierz
 • Bydgoszcz (BZG) Szweredowood 812Wybierz
 • Szczecin (SZZ) Goleniówod 901Wybierz
więcej

Treść główna

Zwiedzanie Pragi

Znajdź nas w social mediach

Zamek na Hradczanach

Prazský Hrad to historyczna budowla reprezentacyjna Pragi, mieszcząca się w dzielnicy Hradczany. Dla Czechów ma ona takie znaczenie jak dla Polaków Wawel. Dzisiaj, rozbudowywany przez ponad 1000 lat, przepiękny Zamek Praski mieści kancelarię prezydenta Republiki Czeskiej, odbywają się tu ważne ceremonie państwowe, podejmuje się zagraniczne głowy państw, urządza koncerty, a na dokładne obejrzenie wszystkich zgromadzonych dzieł sztuki potrzeba przynajmniej kilku dni. O każdej pełnej godzinie przy bramie pałacowej na pierwszym dziedzińcu odbywa się atrakcyjna zmiana warty. Najciekawsza jest w południe, kiedy przebiega przy dźwiękach fanfar z wymianą proporców. Do najważniejszych budowli zamku należą: Katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, Klasztor św. Jerzego i Wieża Prochowa. Według księgi rekordów Guinessa zamek ten jest największym na świecie, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, gdyż ulokowany wokół trzech dziedzińców, zajmuje łącznie 45 hektarów.

Stare Miasto

Stare Miasto w Pradze to jedna z największych atrakcji czeskiej stolicy. Na pewno zgodzi się z tym każdy, kto miał przyjemność choć przez chwilę je oglądać. Jego historia sięga podobno ponad tysiąca lat, choć w takim kształcie, jakie znamy je teraz zaczęło formować się pod koniec XII wieku. Dzielnica przez długi czas była samodzielnym miastem, a okres jej największego znaczenia przypada na XIV wiek. Centrum Starego Miasto stanowi oczywiście rynek, uważany powszechnie za jeden z najpiękniejszych w całej Europie i liczący sobie 9 tysięcy metrów kwadratowych. Już w XI wieku na rynku znajdowało się miejskie targowisko. Otaczające rynek odnowione kamieniczki stanowią chlubę miasta. Na placu znajduje się też pomnik Jana Husa i pochodzący z XIV wieku ratusz z astronomicznym zegarem. Z wysokiej na 70 metrów wieży ratusza można się przyjrzeć pięknej panoramie Pragi. Właśnie na rynku zlokalizowany jest Kościół św. Mikołaja. Warto zwiedzić świątynie, główne z racji jej historycznego znaczenia. To właśnie w niej w 1920 roku ogłoszono założenie kościoła czesko – słowackiego. Kolejną ważną budowlą sakralną na Starym Mieście jest Kościół Marii Panny przed Tynem. Świątynia pochodząca z końca XV wieku mieści się we wschodniej części dzielnicy. Na koniec zostaje jeszcze Klementinum. W tym barokowym budynku mieści się aktualnie czeska Biblioteka Narodowa. Nie można oczywiście ominąć Mostu Karola, łączącego Stare Miasto z dzielnicą Mała Strona.

Katedra św. Wita

Największa i najważniejsza praska świątynia oraz duchowy symbol państwa czeskiego z kryptą czeskich królów, bogato zdobioną kaplicą św. Wacława i cudowną Złotą Bramą. Wybudował go cesarz Karol IV jako najważniejszy kościół Królestwa Czeskiego. Gotycko-renesansowo-barokowa świątynia liczy sobie 124 metry długości, 60 szerokości i 34 wysokości. Wieża główna, z której roztacza się niesamowity widok na Pragę, wzbija się w niebo na wysokość niemal 100 metrów. Tu koronowano czeskich królów i przechowuje się czeskie insygnia królewskie.

Most Karola

Fundamenty jednego z najstarszych kamiennych mostów w Europie powstały za panowania Karola IV. Most o długości 516 metrów i szerokości blisko 10 metrów, zbudowany jest z bloków piaskowca, wznoszących się na 16 filarach, zdobi go trzydzieści przepięknych barokowych rzeźb i posągów. Na obydwu końcach chroniony jest wieżami - jedną Staromiejską i dwiema Malostrańskimi.

Karolinum

To siedziba pierwszego w Europie Środkowej uniwersytetu praskiego, założonego w 1348 r. przez Karola IV. W 1409 r. rektorem praskiej alma mater został Jan Hus. Aż do połączenia uniwersytetu z założonym przez jezuitów w XVI w. Klementinum (w praktyce jezuici przejęli władzę nad szkolnictwem wyższym w Pradze), Karolinum było uczelnią husycką. Dziś biały, skromny budynek zupełnie nie przypomina oryginalnej gotyckiej budowli z XIV w. Pamiątką po niej jest przepiękny wykusz i odtworzony w 1945 r. dziedziniec.

Ratusz Staromiejski

Najciekawszą budowlą rynku jest bez wątpienia otwarty już w 1338 r. ratusz. Zajmował on pierwotnie tylko kamienny budynek, do którego dołączano sąsiednie domy, zachowując ich bogato zdobione gotyckie i renesansowe fasady, dobudowano też 70-metrową gotycką wieżę. Nie sposób przeoczyć zdobiących ratusz wspaniałych detali, w tym najpiękniejszej ozdoby budynku - słynnego XV-wiecznego zegara astronomicznego Orloj. Przed tym dziełem sztuki zegarmistrzowskiej co godzinę gromadzą się turyści, by podziwiać paradę figur przypominających o upływie czasu.

Złota Uliczka

Urocza uliczka i usytuowane przy niej, przylegające do murów zamkowych maleńkie kolorowe kamieniczki należą do największych atrakcji Pragi. Według legendy w domkach tych mieszkali alchemicy, którzy na zlecenie cesarza Rudolfa II poszukiwali kamienia filozoficznego i próbowali wyprodukować złoto. W rzeczywistości kamieniczki przy Złotej Uliczce powstały z myślą o strzelcach zamkowych – dopiero później mieszkali w nich złotnicy (stąd nazwa).

Klasztor św. Agnieszki

To pierwszy klasztor Klarysek leżący na północ od Alp. Został założony najprawdopodobniej w 1231 roku, a przyczyniła się do tego córka króla Przemysła Otokara I, św. Agnieszka Czeska. W rozległym wczesnogotyckim kompleksie ma swą siedzibę oddział praskiej Galerii Narodowej. Umieszczone są tu ekspozycje sztuki średniowiecznej z terenów Czech i Europy Środkowej.

Muzeum Narodowe

Największe i najstarsze czeskie muzeum ma swoją siedzibę w noworenesansowym budynku, ozdabiającym Plac Wacława. Oprócz najważniejszych dzieł sztuki narodu czeskiego znajdują się tu zbiory: prehistoryczne, historyczno-archeologiczne, teatralne, mineralogiczne, geologiczno-paleontologiczne i zoologiczne.

Staronova Synagoga

Synagoga jest najstarszym zabytkiem praskiego żydowskiego getta i jednocześnie najstarszą zachowaną synagogą w Europie. Rabinami byli tu najważniejsi mężowie praskiej gminy żydowskiej. Najsłynniejszym z nich był Low-Jehuda Liwa Ben Becalel, z którym związana jest legenda o tajemniczym Golemie, a który spoczywa na pobliskim Starym Cmentarzu Żydowskim.

Petrinska wieża widokowa

Wysoka na 60 metrów żelazna wieża, stojąca na najwyższym wzniesieniu w centrum Pragi (327 m), wybudowana została w 1891 roku w ramach praskiej wystawy jubileuszowej jako pięciokrotnie zmniejszona replika paryskiej wieży Eiffla.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!9 ofert od 365 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 115 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 100 Sprawdź