Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Nowej Zelandii

Znajdź nas w social mediach

Coromandel
Cathedral Cove
Fot. Kiwi Flickr

Coromandel

To jeden z najbardziej malowniczych i tajemniczych rejonów Nowej Zelandii. „Nie do zapomnienia”- tak powiedział o tym terenie kapitan brytyjskiego statku "Coromandel", który w 1820 r. zakotwiczył w jednej z zatoczek. Dziś Coromandel to nazwa najbardziej malowniczego półwyspu w Nowej Zelandii. Mający kształt palca, Coromandel Peninsula urzeka pięknem natury i jest bardzo popularnym celem podróży turystów i urlopowiczów. Leży zaledwie półtorej godziny jazdy samochodem z Auckland lub Rotorua. Mimo bliskości metropolii bez trudu, nawet podczas letniego szczytu, można tu znaleźć spokojne miejsca. Turystów przyciągają tu przepiękne widoki, kolonialna architektura stolicy regionu Thames oraz kilku innych miast, a także pozostałości kopalń złota, ślady maoryskich wiosek, majestatyczne, zalesione pasma górskie i piaszczyste plaże.

Tongariro

Jest to rezerwat położony na Wyspie Północnej, którego nazwa wywodzi się od maoryjskich słów Tonga (ogień) i Riro (wyniesiony). Rozległy teren leży w centrum najstarszego parku narodowego Nowej Zelandii i jest niezwykle ważny ze względów ekologicznych. Kilka wulkanów parku, uważanych przez Maorysów za święte, jest nadal aktywnych. Na przestrzeni milionów lat powstały tu liczne i różnorodne systemu naturalne, które ujmują nieskazitelnym pięknem. Niewiele obrazów tak bardzo zapada w pamięć, jak widok trzech wulkanów w Parku Narodowym Tongariro. Wznosząc się ostro wprost z trawiastego płaskowyżu, nadają niepowtarzalny charakter temu jednemu z najpopularniejszych parków narodowych w kraju. Obszar ten, nadal kształtowany przez czynniki wulkaniczne i pogodowe, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jako jeden z nielicznych obiektów cennych zarówno ze względu na wartości kulturowe, jak i walory przyrodnicze. Miłośnicy aktywnego wypoczynku w lecie wędrują tu szlakami, a w zimie zjeżdżają ze stoków Mount Ruapehu (2797 m, najwyższy szczyt na Wyspie Północnej).

Dziewicze krajobrazy doskonale pasowały do wyobrażeń o scenerii Władcy pierścieni. Reżyser trylogii, Peter Jackson dostał zezwolenie na filmowanie w Parku Narodowym Tongariro, jednak bez użycia koni czy helikopterów.

Te Wahipounamu

Olbrzymi rezerwat o powierzchni 2,6 mln ha powstał z połączenia licznych parków narodowych i charakteryzuje się dużą różnorodnością krajobrazu. Obejmuje on około 10 procent powierzchni wysp Nowej Zelandii, a jego rzeźba zdominowana jest przez polodowcowe fiordy, wysokie góry, sięgające 3000 n.p.m. Na terenie parku znajdują się także trzy wielkie lodowce, wydmy i skalne obszary ujścia rzek. Fauna to przede wszystkim różne gatunki ptaków i bezkręgowców.

Mount Cook National Park

W granicach Parku Narodowego Góry Cooka wznosi się najwyższy szczyt Nowej Zelandii o tej samej nazwie. Znaczną część powierzchni parku zajmują wieczne śniegi i lodowce. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt w Nowej Zelandii - Mount Cook. Z jego zboczy spływa olbrzymi, 30-kilometrowej długości Tasman Glacier. Jest to jeden z najdłuższych na świecie lodowców, ustępuje tylko lodowcom himalajskim.

Nelson

W pobliżu Nelson znajdują się 3 wspaniałe, mocno zalesione i górzyste parki narodowe: Abel Tasman National Park (najmniejszy w Nowej Zelandii - zajmuje zaledwie 23 tys. ha), Kahurangi National Park i Nelson Lakes National Park, z dwoma polodowcowymi jeziorami - Rotoroa i Rotoiti. W ich rejonie od czerwca do początków października na zboczach dwóch gór przekraczających 2000 m n.p.m. - Mt Rainbow i Mt Robert - panują dobre warunki narciarskie.

Northland

W Northland geograficznie i historycznie rozpoczyna się Nowa Zelandia. Pierwsi misjonarze i osadnicy uznali to miejsce za dogodne do rozpoczęcia nowego życia. W Bay of Islands (Zatoce Wysp) leży niewielkie miasteczko Russell - pierwsza stolica kraju. W pobliskim Waitangi w 1840 r. został podpisany traktat z Maorysami, który jest uznawany za początek nowozelandzkiej państwowości, nadal kwestionowany przez tubylców.

Bay of Plenty

Bay of Plenty słynie z uprawy owoców kiwi, których wartości odżywcze znane są już także w Polsce. Nasiona jego chińskiej odmiany zostały sprowadzone do Nowej Zelandii na początku XIX w. Bardzo szybko powstawały plantacje w Wanganui i Auckland, a potem właśnie w Bay of Plenty. Stała się ona prawdziwym zagłębiem tych owoców. Zatoka ta charakteryzuje się dobrymi warunkami do kąpieli i wypoczynku na plażach.

Eastland

Eastland - to region usytuowany na wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, przyciągający wspaniałymi krajobrazami. Do Gisborne - stolicy regionu - można dojechać wzdłuż oceanu drogą krajową SH 33 z Opotiki. Jest to miasto, w którym najwcześniej na świecie wschodzi słońce. Na miejskiej plaży odbyły się, transmitowane na całym globie, wielkie uroczystości powitania roku 2000.

Auckland

Największe miasto Nowej Zelandii, pomimo swych rozmiarów okazuje się czarujące. Maoryska nazwa Auckland, Tamaki Makau Rau, oznacza „oblubienicę tysiąca kochanków” i chyba odpowiada prawdzie, ponieważ mieszkańcy miasta naprawdę je kochają. Do najważniejszych obiektów turystycznych w Auckland należy muzeum ze zbiorami sztuki Maorysów i mieszkańców wysp południowego Oceanu Spokojnego oraz zbiory przyrodnicze z bogatą kolekcją okazów morskich. W Auckland znajdują się też budowle historyczne z połowy ubiegłego wieku, jak np. budynek szkoły misyjnej i drewniane domy mieszkalne w stylu kolonialnym.

Wellington

W porównaniu z metropoliami wielkiego świata Wellington jest niewielkim miastem, lecz mimo to urzeka kosmopolitycznym charakterem. Prócz interesującego życia kulturalnego o walorach stolicy decyduje nadmorskie położenie, pełne gwaru kawiarnie i dobre restauracje. Miasto położone jest nad niewielką zatoką w otoczeniu zielonych wzgórz. Do najciekawszych budowli należą tu stare drewniane domy z ubiegłego wieku, a wśród nich jeden z największych na świecie budynków drewnianych — Old Government Building. Spośród kilku muzeów na uwagę zasługuje zwłaszcza Muzeum Narodowe ze zbiorami etnograficznymi i przyrodniczymi. Mieszkańcy Wellington wypoczywają najczęściej na plażach sąsiadujących z miastem, zaś popularnym celem wycieczek jest wzgórze Victoria, dokąd prowadzi kolejka linowa.

Rotorua

Rotorua jest ważnym ośrodkiem turystycznym, tradycyjnej kultury maoryskiej i sanatoryjnym Nowej Zelandii. Położona jest w północnej części Wyspy Północnej na terenie z licznymi gorącymi źródłami i gejzerami, zamieszkałym prawdopodobnie już od VIII w. przez Maorysów. W Rotorua znajduje się jedyny teatr maoryski, w którym odbywają się maoryskie tańce i śpiewy w tradycyjnych strojach. Atrakcją turystyczną Rotoruy jest wioska maoryska Ohinemetu założona w pobliżu gejzerów. Znajduje się tutaj zbór zbudowany w XIX w., pięknie zdobiony wspaniałymi rzeźbami o tematyce historycznej i religijnej, upamiętniającymi przodków, wierzenia, tradycje, wydarzenia z przeszłości. Na skraju maoryskiej wioski, w Rororua znajdują się kamienne wanny wypełniane wodą z gejzerów, w których zażywa się kąpieli jak w dawnych czasach. Miasto otaczają osobliwości przyrodnicze. Na wschód od Rotorua znajduje się wulkan Tikitere z tzw. „Diabelskimi Wrotami” z wodospadem zasilanym wodą z gorących jezior leżących powyżej. Na południe od miasta, w pobliżu maoryskiej wioski leży Whakarewarewa tj. miejsce unoszącej się pary – siedem naturalnych gejzerów.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!10 ofert od 374 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 104 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna14 ofert od 306 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 120 Sprawdź