- Szczegóły
- niedziela, 06 październik 2024 19:25
Tanie loty do Nowej Zelandii
Znajdź nas w social mediach
Nowa Zelandia |
Fot. sxc |
Nowa Zelandia, nazywana krajem kiwi, mimo, że leży w odległej Oceanii, jest typowym krajem zachodnim i na wskroś „europejskim”, bo przecież w większości zamieszkała jest przez Brytyjczyków. Nowa Zelandia, położona na południowym Pacyfiku ok.1600 km od południowo-wschodnich wybrzeży Australii, składa się głównie z dwóch wysp - Wyspy Północnej i Wyspy Południowej oraz z kilkuset małych wysepek. Do Nowej Zelandii należą także trzy małe zamorskie terytoria w Oceanii: Tokelau, Niue, Wyspy Cooka. Kraj charakteryzuje się naprawdę bardzo zróżnicowanymi krajobrazami: rozległe łańcuchy górskie w Alpach Południowych fiordy, lodowce, regiony wulkaniczne, gejzery, jeziora, równiny, ogromne obszary trawiaste i buszowate, subtropikalne lasy.
Wyspa Północna leży bliżej równika i dlatego klimat jest tutaj najcieplejszy. Bujna roślinność, zwłaszcza w Northland, jest wyjątkowo egzotyczna dla przybyszów z Polski. Zjawiska geotermalne, subtropikalna, szokująca swoim pięknem przyroda oraz kultura Maorysów - to czynniki odróżniające Wyspę Północną od Południowej. Na Wyspie Południowej miejscami koncentracji ruchu turystycznego są głównie parki narodowe, obejmujące najpiękniejsze i najcenniejsze pod względem przyrodniczym obszary.
Na terenie Nowej Zelandii znajduje się 14 Parków Narodowych, z czego 4 na Wyspie Północnej i 10 na Wyspie Południowej. Stanowią one niewątpliwie jedną z głównych atrakcji, ponieważ na ich terenie można podziwiać przepiękne, dziewicze krajobrazy i obcować z dziką przyrodą. Parki te pozwalają odkryć serce i dusze Nowej Zelandii. Odseparowana od innych lądów sto milionów lat temu Nowa Zelandia stała się żywym skansenem zamieszkanym przez wiele niespotykanych gdzie indziej gatunków flory i fauny. Szczególnie interesujące w swej unikatowości są ptaki. Ze względu na brak zagrożeń ze strony drapieżników niektóre z nich nie rozwinęły w pełni skrzydeł i w efekcie żyją na ziemi. Najbardziej znanym jest zabawny ze względu na wygląd i zwyczaje kiwi, nieoficjalny symbol narodowy. Od nazwy tego ptaka wzięło się potoczne określenie mieszkańców Nowej Zelandii – Kiwis. W wodach oblewających wyspy żyją wieloryby, delfiny i foki.
Aotearoa (Kraina Długiego Białego Obłoku), jak zwą ją w swoim języku Maorysi, jest najbardziej odległym od Polski fragmentem stałego lądu. Odkryta w 1642 roku, kolonizowana od dwustu lat, po dziś dzień jest w połowie swego terytorium niemal bezludna. Dziewicze dżungle, przepiękne krajobrazy, różnorodność gatunkowa zwierząt i roślin, tajemnicza kultura Maoryska – tak można w skrócie napisać o Nowej Zelandii, która co roku przyciąga rzesze turystów.
Nie brakuje w Nowej Zelandii miejsc popularnych, masowo odwiedzanych przez turystów, ale są również miejsca bezludne, wręcz wymarłe, nietknięte ludzką stopą, do których nikt nie organizuje wycieczek, a dojechać tam można tylko własnym transportem, rowerem lub autostopem. Nocą, przy bezchmurnym niebie gwiazdy znają się wisieć tuż nad głową. Takiego nieba nigdy nie można zobaczyć w Europie ani w innych częściach półkuli północnej!
Historia
Rdzennymi mieszkańcami Nowej Zelandii byli Maorysi, którzy przybyli tysiąc lat temu na Wyspę Północną. Została ona odkryta przez podróżnika i odkrywcę Jamesa Cooka, który to w roku 1769 wylądował na plażach Kraju Wielkich Białych Chmur – taką nazwę stosują do dzisiaj Maorysi. Przez kilkadziesiąt lat nie było formalnej zgody między tubylcami, a Europejczykami, głównie brytyjskimi kolonizatorami. 6 lutego 1840 roku podpisany został między przywódcami maoryskich plemion, a reprezentacją brytyjskiej korony „Traktat Waitangi”, który przez historyków uważany jest za dokument tworzący Nową Zelandię. Każdego roku w dniu 6 lutego obchodzone jest święto narodowe „Waitangi Day”. Mimo traktatu dochodziło między tubylcami, a kolonizatorami do wielu zbrojnych potyczek, które w drugiej połowie XIX wieku przekształciły się w dwie krwawe wojny przegrane przez Maorysów. Od 1856 roku Nowa Zelandia otrzymała własny rząd w ramach brytyjskiej kolonii. Na niepodległość kraj ten czekał aż do roku 1947, kiedy to uzyskał suwerenność.
Kiedy lecieć?
Wyspa Północna charakteryzuje się klimatem subtropikalnym morskim, natomiast Wyspa Południowa klimatem umiarkowanym morskim. Lato trwa tutaj od grudnia do lutego, a zima od czerwca do sierpnia. Różnice temperatur między tymi porami roku są niewielkie. Duże wahania temperatur występują tylko w górach lub podczas wiatrów zachodnich. Co prawda pogoda może zmienić się tu bardzo szybko Masy powietrza znad pobliskiej Antarktydy potrafią błyskawicznie obniżyć temperaturę o kilkanaście stopni! Ale mimo to Nowa Zelandia jest krajem o przyjaznym klimacie.
Portal Tanie-loty.com.pl serdecznie zaprasza do odkrycia tego fantastycznego zakątka świata, który kusi przepiękną przyrodą. Z portalem Tanie-loty.com.pl, masz możliwość zarezerwować tanie loty do Nowej Zelandii w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Nowej Zelandii? Skorzystaj więc z naszej wyszukiwarki biletów!