Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do La PazOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 5681Wybierz

Treść główna

Zwiedzanie La Paz

Znajdź nas w social mediach

Valle de la Luna

la_paz_dolina_ksiezycowa
Dolina Księżycowa w La Paz
Fot. So_P

Jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych okolic La Paz – Dolina Księżycowa – znajduje się niedaleko od centrum miasta. Ledwie 10 kilometrów dzieli to miejsce od centralnych dzielnic aglomeracji. Nazwa mylnie określa to miejsce jako dolinę – tak naprawdę jest to zbocze góry poddane niesamowitej, niszczycielskiej sile atmosfery, która poprzez wiatr i wodę zdołała wyrzeźbić w skałach prawdziwy labirynt przejść i korytarzy o zupełnie nieziemskich konstrukcjach. Umiejscowiona w głębi wąwozu wyrzeźbionego przez rzekę Choqueyapu, Księżycowa Dolina wygląda, jakby arcymistrz dłuta wyciosał z jasnych, żółtawych skał osadowych formy łączące piękno strzelistych gotyckich katedr z naturalnymi inspiracjami. Aż wierzyć się nie chce, że nikt nie nadzorował jej powstania, a odpowiedzialne są za to jedynie bezrozumne siły erozji. Dopełnieniem niesamowitej scenerii Doliny Księżycowej są sukulenty i kaktusy, które rosą w tym rejonie.

Kościół św. Franciszka i architektura kolonialna

Kościół św. Franciszka to jeden z największych i najważniejszych obiektów sakralnych La Paz, a także w ogóle jeden z pierwszych wzniesionych w nowo tworzonym mieście obiektów, co związane było z faktem, że dla gorliwych wyznawców religii rzymskokatolickiej, jakimi byli konkwistadorzy hiszpańscy, jego istnienie było punktem honoru. Świątynia została wybudowana  w XVI wieku w stylu metyskim, podkreślającym naturalne formy i bogactwo przyrody, jednak po pewnym czasie zawaliła się pod naporem śniegu. W XVIII wieku została odbudowana i od tego czasu służy  jako miejsce kultu religijnego. Obecnie kościół nadal pełni swoją funkcję, a będąc w jego okolicach w soboty można przy odrobinie szczęścia podziwiać barwne, radosne korowody ślubne katolickich Indian.

W ogóle stolica Boliwii może poszczycić się wieloma wartościowym budynkami wzniesionymi w wyróżniającym się na tle lokalnej architektury stylu kolonialnym. Obecnie najważniejsze tego typu obiekty pełnią funkcję gmachów użyteczności publicznej. Są to przed wszystkim budynki rządowe (Pałac Prezydencki,  budynek Zgromadzenia Narodowego), muzea (Muzeum Narodowe i Muzeum Katedralne) oraz obiekty sakralne.

Muzea La Paz

W mieście znajduje się około 10 różnych muzeów, z których koniecznie odwiedzić należy przynajmniej trzy. Pierwsze z nich to oczywiście Muzeum Etnografii i Folkloru, prezentujące artystyczne i rzemieślnicze dokonania różnych szczepów Indian zamieszkujących tereny całej Boliwii – ekspozycje można zwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-12 oraz 14.30-18.30. Kolejnym ważnym miejscem na turystycznej mapie La Paz jest Narodowe Muzeum Sztuki prezentujące wyjątkowo bogate zbiory malarstwa kolonialnego oraz amerykańskiego (otwarte codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-12.30 oraz 15-19). Na koniec warto skierować się do muzeum prezentującego historię eksploatacji najważniejszego tutejszego surowca – liści koki. Podczas kilkudziesięciominutowego zwiedzania zapoznać się można z historią zbiorów i przetwórstwa liści koki, procesem produkowania z nich kokainy oraz biografiami kilku ważnych w historii światowej postaci, które używały tego narkotyku. Poznacie tu także wiele ciekawostek związanych z tą rośliną, jej przetwórstwem oraz tym, co ma ona wspólnego ze światową marką Coca Cola. Zwiedzanie wystawy dotyczącej koki to  bardzo pouczające doświadczenie.

Targi

Uliczki handlowe i targi to nieodłączny element krajobrazu miasta La Paz – wśród nich obowiązkowym punktem zwiedzania jest oczywiście Targ Czarownic (Mercado de los Brujos), na którym można kupić wszystkie niezbędne do czarów i szamańskich obrzędów ingrediencje. Pośród różnych tajemniczych przedmiotów na straganach znajdują się między innymi: aromatyczne zioła, naturalnego pochodzenia leki i afrodyzjaki, nasiona, posążki, pióra i kamienie, lecz także przyprawiające o dreszcz przerażenia składniki tajemnych mikstur - zmumifikowanych zwierząt lub ich części o magicznych własnościach. Każda boliwijska czarownica znajdzie tutaj wszystko, czego potrzebuje, a dla zachodnich turystów targ stanowi dowód na ogromne różnice kulturowe, jakie oddzielają ich świat od tutejszej rzeczywistości. Niedaleko targu znajdują się również zaułki, gdzie w malutkich sklepikach  tutejsze Indianki oferują autentyczne, przepięknie i bajecznie kolorowe tkaniny, ubrania i ozdoby, które stanowić mogą doskonałą pamiątkę z wyprawy do Boliwii.

Chacaltaya

Najwyżej położona, nieczynna już niestety stacja narciarska na świecie znajduje się w pobliżu La Paz. Jeśli przebywamy właśnie w mieście, warto skorzystać z oferty licznych biur podróży, które organizują wyprawy w tamte okolice. Ze względu na dogodne położenie połączone są one często ze zwiedzaniem Doliny Księżycowej, która znajduje się po drodze. Droga na szczyt nie sprawia specjalnych trudności, oprócz choroby wysokościowej, jaką odczuwają niektórzy turyści. Najprostszym sposobem przeciwdziałania jej jest picie herbaty parzonej z liści koki zwanej mate de coca lub stosowanie różnych specyfików zapobiegających lub ewentualnie łagodzących jej przebieg. Podczas wycieczki przez kilka godzin można sycić oczy niezwykłymi panoramami zapierającymi dech w piersiach – na początku są to widoki miasta La Paz u stóp, a później niebosiężne szczyty wznoszących się wokół drogi Andów.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!