Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Zwiedzanie Jeddah


Fontanna króla Fahda w Jeddah
Fot. wikipedia

Fontanna króla Fahda

Fontanna króla Fahda, zwana również fontanną Jeddah jest obiektem o najwyższym strumieniu wody na świecie. Jest też największą atrakcją turystyczną miasta. Fontannę wybudowano w latach 1980 – 1985 z funduszy króla Fahda, stąd jej nazwa. Wtedy to została również wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Fontanna widoczna jest z każdego miejsca w mieście i robi niesamowite wrażenie. Woda  wyrzucana z jej wnętrza w powietrze może osiągnąć prędkość ponad 350 km/h, a waga będącej w powietrzu cieczy przekracza 18 ton. Nocą oświetla ją ponad 500 halogenów.

Al-Balad

Historyczna część Jeddah, stare miasto, w którym warto zobaczyć przede wszystkim dawne drewniane domy z bali czy pałac Nasseef z XIX wieku, gdzie obecnie mieści się muzeum i ośrodek kultury i także dogodny punkt obserwacyjny. Poza tym stare miasto jest miejscem, gdzie dawna architektura płynnie łączy się z nowoczesnymi drapaczami chmur, a tradycyjne targi (suki) znajdują swoje miejsce tuż przy domach handlowych i butikach znanych światowych marek.

Meczety

Jeddah jest miastem muzułmańskim, stanowi ostatni punkt pośredni przez świętym miastem islamu Mekką, stąd w mieście znajduje się znaczna ilość meczetów. Najbardziej warte zobaczenia są dwa z nich: meczet miłosierdzia na wodzie oraz ogromny meczet wzniesiony ku czci królów z dynastii Saudów. Pierwszy z nich, zbudowany na palach w zatoce na Morzu Czerwonym, jest wyjątkowo malowniczy i specyficznie umiejscowiony, co ma związek z muzułmańską tradycją, która każe wierzącym odnajdować Allaha pomiędzy wodami oceanu i nieskończonością nieba.

NCB Tower

Najwyższy budynek  w Arabii Saudyjskiej liczy ponad 235 m (771 stóp) wysokości, znajduje się w nim siedziba Narodowego Banku tego kraju. Wieża prezentuje się wspaniale wśród architektury miasta Jeddah.

Nurkowanie

Cudowne bogactwo morskiego życia w przybrzeżnych wodach Morza Czerwonego jest tutaj tak samo pociągające jak w innych popularnych miejscach do nurkowania na świecie (jak Egipt czy Synaj). Jest tutaj jednak znacznie mniej turystów, a rafy koralowe są właściwie nietknięte. Poza tym ceny takich ekstrawagancji są nieco przystępniejsze niż w innych częściach świata.

Sail

Gdy rozżarzone słońcem pustynne okolice i betonowe ulice to dla Ciebie już nie atrakcja a upał jest nie do zniesienia, warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje park wodny Sail, który zbudowano na sztucznym półwyspie. By dać ludzom wytchnienie od upałów wokół unoszą się na wodzie zadaszone łódki, gdzie można znależć cień.


Jeddah oferuje także spektakularne panoramy Morza Czerwonego, jednak ze względu na surowe nakazy religijno – obyczajowe, jakie rządzą w Arabii Saudyjskiej nie jest to dobre miejsce na letnie plażowanie. Kobiety również tam muszą być całkowicie zakryte przed męskim wzrokiem – od kostek po szyję.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa