Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Jeddah

Jeddah - Dżudda
Ulica starej cześci miasta
Fot. sxc.hu

Jeddah jest wyjątkowo ciekawym miastem, więc pobyt tutaj na pewno dla nikogo nie będzie nużący.
Jest to najbliższe świętemu miastu Mekka miejsce, gdzie mogą przebywać wyznawcy innych religii poza islamem, ponieważ najświętsze miasto muzułmańskie jest zamknięte dla innowierców. W związku z bliskością serca islamskiej religii najważniejszym momentem w trakcie roku staje się tutaj święty miesiąc Ramadan, kiedy to nakazy religijne powodują ogromny napływ wiernych z całego świata, z których nie wszyscy mogą znaleźć nocleg w niewielkiej Mekce. Jest to czas kiedy miasto przeżywa prawdziwe oblężenie.

Jeddah jest również popularną turystyczną miejscowością wśród Saudyjczyków, plaże publiczne w sezonie roją się od mężczyzn w kąpielówkach i kobiet w czarnych czadorach zakrytych od stóp do głów, jedynie na wyłącznie kobiecych plażach ubiór jest nieco bardziej swobodny. Tak więc również latem, w czasie sezonu urlopowego w mieście jest dużo turystów.

Ciekawostki

 • Święta
  święty miesiąc islamu - Ramadan
 • Atrakcje
  domniemane miejsce wiecznego spoczynku biblijnej Ewy, piękne plaże nad Morzem Czerwonym, fontanna króla Fahda
 • Wypoczynek
  plażowanie, sporty wodne, nurkowanie
 • Kuchnia
  kabsa
 • Naj...
  najbliższe Mekce, sercu islamu, miasto, w którym mogą przebywać innowiercy, wkrótce ma tu powstać najwyższy budynek na świecie- Wieża Królewska - o wysokości 1000 metrów

Klimatowi tego miasta warto poświęcić kilka słów. Nadmorskie położenie nieco go ochładza i łagodzi pustynny klimat.  Najniższa temperatura zarejestrowana w Jeddah wynosiła +3 stopnie Celsjusza i została odnotowana przez stację meteorologiczną zimą roku 1995,  natomiast najwyższa  zanotowana to aż 47 stopni w cieniu. Wysokość opadów w ciągu roku to około 60 mm, a jakiekolwiek opady występują tylko przez około 12 dni w roku.

W mieście znajduje się również starożytny grobowiec, co do którego panuje przekonanie, że złożona jest w nim na wieczny spoczynek pramatka ludzkości Ewa i chociaż żadne ekspertyzy nie są w stanie tego potwierdzić a sam kurhan został zamknięty przez religijne autorytety w roku 1978, nieustannie pojawiają się pielgrzymujący do niego wierni. Od tego grobowca pochodzi prawdopodobnie również nazwa miasta, która w tłumaczeniu oznacza "babcia" i odnosi się prawdopodobnie do pramatki rodzaju ludzkiego.

Tradycyjną potrawą lokalnej kuchni jest kabsa – aromatyczna mieszanka ryżu, licznych ziół, warzyw i mięsa serwowana w rejonie Nadżd (północna i środkowa cześć Arabii Saudyjskiej) i bardzo tam popularna. Każdy kucharz przygotowuje ją na własny sposób, więc różni się ona smakiem w poszczególnych rejonach. Nie można nie spróbować kabsy będąc w Jeddah...

Po raz pierwszy w historii w 2009 roku właśnie w Jeddah został orzeczony rozwód przez SMS – mąż napisał żonie wiadomość w czasie swojego pobytu w Iraku, że to już koniec ich małżeństwa, a sędzia z Jeddah na mocy prawa którego udzieliła mu Arabia Saudyjska sfinalizował rozwód na miejscu.

W Jeddah ma również powstać najwyższy budynek na świecie, który sięgać będzie 1000 metrów. W dobie kryzysu takie projekty architektoniczne mają wielu przeciwników, bo budowa Wieży Królewskiej ma pochłonąć ponad 27 miliardów dolarów. Wewnątrz mają znaleźć się biura, hotele i restauracje, a obiekt powstanie przy wybrzeżu Morza Czerwonego w pobliżu lotniska. Głównym inwestorem jest firma księcia al-Waleeda bin Talala.

To i wiele więcej możesz zobaczyć w Jeddah – skorzystaj z naszej oferty na tanie bilety lotnicze do Jeddah, a wyszukiwarka biletów znajdzie najbardziej korzyste dla Ciebie połącznia samolotowe do Jeddah.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa