Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Jeddah


Meczet na wodzie w Jeddah
Fot. Wikipedia

Drugi co do wielkości ośrodek miejski w Arabii Saudyjskiej zamieszkany przez ponad 3,5 mln ludzi, umiejscowiony w pięknej okolicy bezpośrednio na wybrzeżu Morza Czerwonego. Stanowi jeden z głównych ośrodków handlu, przemysłu i biznesu w kraju. Poza tym Jeddah stanowi najważniejszy port  w Arabii Saudyjskiej zarówno dla ruchu osobowego, jak i jeśli chodzi o przewóz towarów.

Ze względu na bliskość najświętszego muzułmańskiego miasta na świecie – Mekki - Jeddah stało się bazą wypadową lub miastem tranzytowym w tego typu pielgrzymkach. Mekka niestety jest zbyt mała na goszczenie tak ogromnej ilości pielgrzymów, jaka tam przybywa, a poza tym pozostaje zamknięte dla innowierców. Dla niemuzułmanów Jeddah jest natomiast dogodnie zlokalizowane, jeśli potrzebują załatwiać w okolicy jakieś sprawy.

Poza tym, ze względu na piękne położenie i fantastyczny klimat jest to jedno z miejsc, gdzie sami Saudyjczycy przyjeżdżają by odpocząć w trakcie wakacji. Bliskość morza łagodzi i ochładza nieco klimat. W ogóle o pogodzie jaka panuje w Jeddah warto napisać kilka słów więcej – jedynie przez około 12 dni w roku rejestruje się jakiekolwiek opady atmosferyczne. Temperatura nigdy nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza, natomiast latem przekracza 40. Mimo to dla mieszkańców Arabii powietrze wydaje się być wyjątkowo rześkie, bo w porównaniu z obszarami pustynnymi wewnątrz kraju ma znacznie wyższą względną wilgotność, łatwiej się nim oddycha i nie jest tak nieprzyjemne dla płuc. Zdarzają się tutaj również burze piaskowe niesione wiatrem z głębi Półwyspu Arabskiego lub z pustynnych rejonów Afryki.

Najbardziej prawdopodobne jest pochodzenie nazwy Jeddah od arabskiego słowa oznaczającego babcię, co powiązane jest z faktem, że wschodnia tradycja sytuuje w okolicy miasta grób biblijnej Ewy - matki i babci całej ludzkości. Istniejący tutaj pradawny grobowiec został zapieczętowany w roku 1975 roku przez autorytety religijne ze względu na duże ilości pielgrzymów, którzy go odwiedzali, nie przeszkadza to jednak niektórym wiernym nadal przybywać tutaj z modlitwami.

O mieście pisze już Ibn Battuta, podróżnik arabski z XIV wieku, który poświęcił ponad 30 lat na niewyobrażalną wtedy podróż po całym znanym ówcześnie świecie. Pozostały po nim liczne pamiętniki i dzienniki podróży, a w nich czytać możemy również o Jeddah sprzed siedmiuset lat. Jednak w jego przekazach pojawia się alternatywna nazwa miasta – Juddah.

Samo miasto ma z pewnością ponad 2000 lat i początkowo istniało jako wioska rybacka, pierwsze zaś wzmianki źródłowe pochodzą z 647 roku, kiedy to kalif Uthman ibn Affan przybył do tego portu w trakcie swej pielgrzymki do Mekki, hadżdży.

Jeddah ze względu na geograficzne uwarunkowania i wiele weków funkcjonowania jako port i brama na świat jest znacznie bardziej liberalna i poszczycić się może bardziej eklektyczną, różnorodną kulturą niż pozostałe miasta Arabii Saudyjskiej. Poza tym mieszka w tym mieście na stałe (lub przebywa czasowo) znaczna ilość cudzoziemców, co nigdy nie pozostaje bez wpływu na lokalną społeczność. Tutaj okazało się to bardzo dobre dla miasta, gdzie odwieczny handel i korzystne położenie geograficzne spowodowały znaczny rozwój i utworzyły jedno z największych w regionie centrów biznesowych.

Tanie-loty.com.pl oferują tanie loty do Jeddah. Zapraszamy do skorzystania z porównywarki cen biletów lotniczych.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa