Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Arabii Saudyjskiej

Znajdź nas w social mediach

Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska to kraj muzułmański o bardzo surowym prawie religijnym
Fot. sxc.hu

Kraj muzułmański o ustroju monarchicznym, położony w Azji na Półwyspie Arabskim, zamieszkany przez około 30 mln ludzi, posiada obfite złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. To jeden z najbogatszych krajów świata. Arabia Saudyjska jest również jednym z założycieli Ligi Państw Arabskich. Turyści jednak, mimo sprzyjającego klimatu, licznych zabytków oraz malowniczości kraju, niezbyt chętnie odwiedzają ten rejon ze względu na bardzo surowe nakazy i zakazy dotyczące obyczajności, codziennych zachowań, powszechnych czynności, których podstawą jest rygorystyczny odłam muzułmanizmu zwany wahhabizmem, dominujący pośród różnych sekt islamskich w tym kraju.

Szczególnie dotkliwe są przepisy dotyczące kobiet. Zarówno tutejsze obywatelki, jak i turystki zobowiązane są do noszenia w miejscach publicznych obszernej szaty zakrywającej ciało od kostek po szyję, nazywanej abają. Duża część muzułmanek ze względu na  religię nosi również osłony na głowie zakrywając twarz, szyję i włosy, ale ten element nie jest obowiązkowy w świetle ściśle przestrzeganego w Arabii Saudyjskiej prawa szariatu. Gorliwą religijność Saudyjczyków podsyca fakt, że na terenie ich kraju znajdują się dwa największe centra muzułmańskiego świata ściśle związane z życiem świętego proroka Mahometa – Mekka oraz Medyna.

Na dominację tego najsurowszego odłamu religii islamskiej w Arabii Saudyjskiej miały wpływ przede wszystkim względy polityczne. Wahhabici w początkach swego istnienia sprzymierzyli się z rodem Saudów, którym wkrótce udało się zjednoczyć pod swą władzą liczne drobne plemiona arabskie tworząc  tym samym niezależny organizm państwowy. Potomkowie tego rodu rządzą Arabią (z niewielkimi przerwami) aż do dziś. Ich władza nawet aktualnie nosi znamiona absolutyzmu, ponieważ król ze swoich działań nie jest rozliczany przez żaden państwowy organ a istniejące instytucje państwowe mają właściwie wyłącznie charakter doradczy.

Przy okazji warto wspomnieć o kodeksach, których przestrzegać muszą tutejsi mieszkańcy oraz przybywający z całego świata turyści. Szariat jest zbiorem praw regulujących całość życia rodzinnego i państwowego w krajach islamskich, w Arabii jest on przestrzegany szczególnie skrupulatnie. Sądy wydając wyjątkowo surowe wyroki potęgują posępne wrażenie, jakie robi kodeks na przybyszach z Zachodu. Dla muzułmanów świat dzieli się na rzeczy: konieczne, chwalebne, dozwolone, naganne i zakazane, co wybawia wiernych z wielu codziennych trosk. Jednak nowoczesny świat nie zawsze chce zmieścić się w tych sztywnych ramach.

Mimo tych niedogodności w Arabii Saudyjskiej mieszka i pracuje wielu cudzoziemców przyciągniętych tu zamożnością kraju oraz specyficznym zapotrzebowaniem na wysoko wykwalifikowanych specjalistów od górnictwa i petrochemii, których krajowe szkoły nie są w stanie dostarczyć. Nie jest to jednak przyjazne turystom państwo, czego należy być świadomym, udając się tam w podróż.

Lwią część społeczeństwa saudyjskiego stanowią ludzie młodzi (około 40%). Nie jest to młodzież, jaką widujemy w europejskich miastach. Islamska religia powoduje, że jest bezpieczniej, mężczyźni chętnie się kształcą, stanowiąc elitę społeczeństwa, kobiety niestety pozostają w ich cieniu i zajmują się głównie rodziną, nie mają szans na samorealizację. Dziewczynki w wieku, w jakim w naszej kulturze uchodzą za dzieci, w Arabii mają już mężów i własne rodziny. Jest to również jedyny z wysoko rozwiniętych krajów, gdzie liczba ludności wzrośnie znacząco w ciągu następnych lat. Obecnie przeciętna wielkość rodziny saudyjskiej to ponad 6 osób - rzecz zupełnie nie do pomyślenia w Europie.

Kiedy lecieć?

Klimat w Arabii Saudyjskiej jest gorący i bardzo suchy, duża część kraju to pustynie. W stolicy kraju, Rijadzie przeciętna temperatura w lipcu to około 25-40 stopni Celsjusza, zimą osiąga około 15 stopni, chociaż zdarzają się niekiedy niewielkie przymrozki. Ze względu na nieznośne upały lato nie jest to najlepszą porą na podróże do Arabii Saudyjskiej. Znacznie lepiej jest znaleźć się tam jesienią lub wiosną, kiedy kraj dodatkowo może zachwycić nas przyrodą, bo to jedyny okres w roku, kiedy pada tutaj deszcz.

Porównaj tanie loty do Arabii Saudyjskiej i zarezerwuj bilety lotnicze do Arabii Saudyjskiej.
Przejrzyj nasze promocje lotów do Arabii Saudyjskiej lub skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć najtańsze bilety lotnicze do  Arabii Saudyjskiej lub do innej lokalizacji.

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 114 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 334 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 114 Sprawdź