Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do Arabii SaudyjskiejOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Rijad (RUH) Riyadh Apt.od 1761Wybierz
 • Jeddah (JED) King Abdulaziz Int. Apt.od 1985Wybierz
 • Ad-Dammam (DMM) King Fahd Int. Apt.od 2939Wybierz

Treść główna

Zwiedzanie Arabii Saudyjskiej

Znajdź nas w social mediach

Arabia Saudyjska - wnętrze meczetu
Fot. sxc.hu

Madain Saleh

Starożytne miasta wykuwane w skałach w północnej części Arabii Saudyjskiej, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2008. Są to pozostałości architektury tutejszych ludów Thamud i Nabaten. Najwcześniejsze inskrypcje pochodzą z II wieku przed Chrystusem, jednak wykuwane pieczary, grobowce, świątynie i sale sięgają  późniejszego okresu (I wiek p. n. e. - I wiek n. e.) Jest to największy zachowany kompleks architektoniczny obu plemion, składa się ze 111 monumentalnych grobowców władców. Po dziś dzień zachwyca (niezbyt licznych jeszcze w tym miejscu) turystów niesamowitym wykorzystaniem skał przez ówczesnych ludzi oraz pięknem opracowania kamieniarskiego siedzib sprzed wielu wieków. W pobliżu odkryto również prehistoryczne malowidła naskalne.

Mekka (pełna nazwa: Makkat ul-Mukarramah)

Miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, święte miejsce religii islamskiej, ściśle związane z życiem proroka Mahometa. Trzecie co do wielkości w kraju, zamieszkiwane przez około półtora miliona ludzi. Niestety ze względu na świętość Mekki nie mają do niej wstępu innowiercy i turyści, co kilkakrotnie kontrolowane jest podczas podróży. Ze względu na nakazy religijne, które zobowiązują każdego muzułmanina do odwiedzenia tego miasta przynajmniej raz w życiu (hadżdż), istnieje tutaj bardzo duży ruch pielgrzymkowy. Najważniejszym punktem w mieście jest niewielki budynek Kaaba a w nim Czarny Kamień naznaczony przez Mahometa, w pobliżu którego wzniesiono piękny i potężny meczet o smukłych jasnych minaretach - może modlić się w nim jednocześnie 300 tysięcy wiernych. W okresie ramadanu do miasta potrafi przybyć nawet ponad 2 mln ludzi. Pięć razy dziennie muzułmanie z całego świata zwracają się w kierunku Czarnego Kamienia w czasie rytualnych modlitw. Pradawne kulty czciły ten fragment skały być może nawet już w II wieku p. n. e.

Medyna

Drugie święte miasto islamu, tutaj właśnie w roku 622 schronił się Mahomet po opuszczeniu Mekki. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Arabii Saudyjskiej zamieszkiwane przez ponad 1,3 mln ludzi. W miejscu domu, gdzie podobno mieszkał Mahomet, powstał meczet. Znajdują się w nim grobowce Proroka oraz jego córki Fatimy. Jest to miejsce pielgrzymek niezliczonych rzesz muzułmanów z całego świata.

Niestety należy zauważyć, że turystyczne podróżowanie po Arabii Saudyjskiej wydaje się nonszalancją, ze względu na surowość nakazów religijnych, trudność otrzymania wizy oraz niezbyt przyjazną dla obcokrajowców i innowierców atmosferę. Arabia Saudyjska jest w tej chwili przede wszystkim celem pielgrzymkowym oraz miejscem spędzania dobrze płatnych kilkumiesięcznych najczęściej kontraktów dla wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin.

Koniecznie należy będąc w Arabii Saudyjskiej zwiedzić również zabytki Rijadu i atrakcje turystyczne Jeddah

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!