- Szczegóły
- niedziela, 15 wrzesień 2024 22:36
Zwiedzanie Ekwadoru
Znajdź nas w social mediach
Banos
Zobacz także: |
Miasto położone u stóp wulkanu Tungurahua, w dolinie wodospadów i gorących źródeł. Turystów nie brakuje tu przez cały rok. Jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek, bez wątpienia polubią je miłośnicy aktywnego wypoczynku. Można tu jeździć konno, pływać kajakiem, wspinać się i jeździć rowerem górskim. Organizowane są też wycieczki wgłąb dżungli. Po wysiłku fizycznym przychodzi czas na umysłowy: łatwo i przyjemnie można się nauczyć hiszpańskiego, za niższą cenę niż w Quito.
Miasto jest bardzo ważne dla lokalnych katolików, których jest tutaj wielu. Wierzą oni, że w pobliskim wodospadzie ukazała się Matka Boska. Aby to uczcić, w katedrze postawiono rzeźbę Virgen de Agua Santa. W październiku jest też organizowany festiwal ku jej czci. Wulkan Tungurahua uaktywnił się ostatni raz w 1999 roku. W wyniku erupcji ucierpiało niestety miasto. Ciekawe jest także prywatne Zoo usytuowane niedaleko za miastem, w którym znajdują się ciekawe gatunki zwierząt.
Montanita
Mała wioska (1000 mieszkańców), znana przede wszystkim jako najlepsze do surfowania miejsce w Ekwadorze. Fale sięgają tutaj nawet 3 metrów! Przez cały rok odbywają się tutaj zawody dla surferów. Aktualnie Montanita jest coraz chętniej odwiedzana także przez innych turystów.
Wyspy Galapagos
Choć należą do Ekwadoru, leżą w znacznej od niego odległości - aż tysiąc kilometrów od wybrzeża. Na archipelag składa się 13 większych wysp, ale łącznie z malutkimi wysepkami jest ich tu sporo ponad 100. W 1835 roku na wyspy przybył młody Karol Darwin, a zebrane tutaj kolekcje pozwoliły mu położyć podwaliny pod swoją teorię ewolucji. Wyspy powstały poprzez wybuch podwodnego wulkanu, a na niektórych wciąż znajdują się aktywne wulkany. Przylatując na Galapagos, trzeba mieć świadomość tego, że nałożone są na nas liczne ograniczenia. Nie wolno zbaczać z oznaczonych szlaków i koniecznie trzeba przestrzegać nakazów odnośnie ochrony przyrody. Jest tu tak wiele rzeczy do zrobienia, że w pierwszym momencie trudno jest się na coś zdecydować. czytaj więcej>>
Tena
Przy wjeździe do miasta turystów wita posąg Jumandy, bohatera, który poprowadził armię przeciwko hiszpańskim najeźdźcom i został przez nich zabity. Tena to miejsce uwielbiane przez fanów kajakarstwa i raftingu, położone u zbiegu rzek Rio Tena i Rio Pano. Z racji wysokości, na której leży, jest tu chłodniej, a powietrze nie jest takie wilgotne.
Miasto otacza dżungla i rzeki, co sprawia niezwykłe wrażenie. Dla miłośników przygód organizowane są wycieczki. Samo miasto zostało przedzielone przez rzeki na pół, a obie części połączone są ze sobą dwoma mostami: jednym dla pieszych, drugim dla samochodów. Jest tu kilka plaż nadrzecznych, a także wiele parków. Najchętniej odwiedzany jest Parque Amazonico, ogród botaniczny i zarazem zoo zlokalizowane na półwyspie pomiędzy rzekami. W okolicy znajdują się jaskinie otwarte dla zwiedzających oraz wulkan Sumaco.
Cuenca
Trzecie co do wielkości miasto Ekwadoru, tutejsze osadnictwo pochodzi z ok. 500 roku przed naszą erą. Miasto jest bardzo efektowne, staroświeckie katedry, brukowane uliczki i parki utrzymane w kolonialnym stylu tworzą piekny obraz. Cuenca jest odpowiednikiem polskiego Krakowa: to stąd wywodzi się większość ekwadorskich artystów, tutaj toczy się życie artystycznej bohemy. Są tu zlokalizowane aż trzy uniwersytety i kilka mniejszych szkół. To właśnie w tym mieście znajduje się też centrum produkcji i handlu kapeluszami panama.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że Cuenca tętni życiem. Wokół również nie brakuje ciekawych miejsc. Turyści mogą zwiedzić Park Narodowy Cajas leżący 29 km od Cuenci. Imponujące są ruiny Ingapirca: niegdyś centrum zarówno religijne jak i administracyjne i potężna forteca. W ruinach znajdują się cmentarze, drogi, magazyny, punkty obserwacyjne i komnaty kapłańskie. Majestatycznie prezentuje się Świątynia Słońca.
Lasy
Porastają ponad 50% powierzchni Ekwadoru! Są to głównie lasy równikowe, ale także liściaste. Lasy równikowe to najbardziej charakterystyczny element krajobrazu państwa. Wciąż zamieszkiwane są przez liczne plemiona: Huaorani, Shuaras, Quichuas... Są też domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Aby w pełni pojąć piękno dzikiej przyrody, trzeba poświęcić trochę czasu na jej obserwację. Z chęcią pomogą nam w tym wyspecjalizowane w wycieczkach do dżungli biura podróży. W głębi dżungli znajdują się chatki, w których odważni mogą przenocować. Dla żądnych jeszcze większych wrażeń istnieje opcja przepłynięcia lasów równikowych za pomocą kanoe.
Otavalo
Miasto Indian położone na północ od Quito w górzystym rejonie Ekwadoru, jest prawdziwym rajem dla turystów lubiących obserwować etniczne rozmaitości. Wciąż są tu żywe pradawne zwyczaje, a wielu mieszkańców trudni się rękodziełem. Miasteczko słynie z serdeczności, ale także z niedzielnego targu. Początki słynnego jarmarku mają korzenie jeszcze w czasach sprzed imperium Inków, kiedy to wymieniano tutaj towary z gór na produkty z dżungli, i na odwrót. Aktualnie można tu spotkać dwie grupy konsumentów: rdzenni mieszkańcy zajmują się handlem jedzeniem i zwierzętami, a turyści są zainteresowani głównie lokalnymi pamiątkami: kapeluszami panama, hamakami, ręcznie robionymi swetrami, biżuterią.
W Otalvo mieszkańcy wciąż trzymają się tradycji: ubierają się w tradycyjne stroje nie tylko by zrobić wrażenie na turystach, ale też na codzień. Mężczyźni mają długie, związane w kucyk włosy, białe spodnie do połowy łydki, ciemne kapelusze i sandały. Kobiety noszą wyszywane bluzki, czarne, długie spódnice i szale. W pobliżu znajduje się piękny wodospad Las Cascadas de Peguche. Ciekawe jest jezioro Cuicocha, leżące na wysokości 3200 m u stóp wulkanu Cotacachi.
Pociąg Nariz del Diablo
Czyli Nos Diabła. Trasa pociągu zaczyna się w Riobamba, stolicy prowincji Chimborazo. Następnie poprzez liczne wioski dociera do Alausi, ostatniego przystanku przed wąwozem, skąd pociąg zjeżdża zygzakiem w nie do końca bezpieczny sposób. Trasa została zbudowana w latach 1860 - 1874 i zdobyła sobie miano najtrudniejszej linii kolejowej świata. Biegnie przez wszystkie strefy klimatyczne Ekwadoru.
Autostrada Panamerykańska
To droga łącząca obie Ameryki, od Alaski po Argentynę. Przebiega przez Ekwador, a jej łączna długość wynosi 25750 km.
Esmeraldas
Miasto leżące przy wybrzeżu, może się poszczycić najpiękniejszą plażą Ekwadoru. Pogoda sprzyja turystom: z racji położenia nie jest tu ani za gorąco, ani za chłodno. Co roku tysiące turystów wybierają to miejsce jako cel swoich wakacji. Z racji licznych barów i dyskotek jest popularne zwłaszcza wśród osób młodych. Innym popularnym kurortem jest Bahia de Caraquez, nieco spokojniejsze miejsce, w którym można też obserwować ptaki.
Mitad del Mundo
Czyli Środek Świata. Miasto znajduje się 20 km na północ od Quito, na terenie prowincji Pichincha. Z racji położenia na równiku, można tutaj stanąć jednocześnie na dwóch półkulach! Warto odwiedzić także muzeum etnograficzne Ekwadoru.