Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Danii

Znajdź nas w social mediach

Zamek Kronborg

zamek_kronborg
Zamek Kronborg w Danii
Fot. sxc.hu

Zamek znajdujący się w Helsingør w cieśninie Sund, oddzielającej Danię od Szwecji, zlokalizowany na najdalej wysuniętym w morze cyplu. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większości turystom zamek znany jest dzięki dwóm legendarnym postaciom: księciu Hamletowi i Ogierowi Duńczykowi. czytaj więcej>>

Skagen

Zobacz także:

To jeden z najpiękniejszych rejonów do podziwiania duńskiej przyrody. Skagen to bezkresne wrzosowiska i strome wapienne klify, znajdujące się na pobliskich wyspach. Na jednej z największych wysp rejonu, Limfjorden leży imponujący Park Jasperhus, na terenie którego rośnie ponad pół miliona kwiatów, a zwiedzającym udostępniono piękne akwaria oraz wydzielone tereny, gdzie można podziwiać okazy egzotycznych ptaków i zwierząt. Wyjątkowym punktem zwiedzania Skagen jest urocze, zabytkowe miasto Aalborg. Oprócz spaceru historycznymi uliczkami warto spędzić trochę czasu w miejscowym zoo i pooglądać kilka z 1300 zwierząt pochodzących ze wszystkich rejonów globu. Nieopodal jest też największy park rozrywki Jutlandii Północnej - Tivoliland.

Bornholm

Bornholm to najbardziej wysunięta na wschód duńska wyspa. Krajobraz wyspy to skaliste klify, piaszczyste, rozległe plaże, gęste lasy i położone na wybrzeżu urocze rybackie miasteczka. Widok Bornholmu wywiera niesamowite wrażenie na każdym, kto go zobaczy. Bornholm słynie z dużej społeczności artystów i rzemieślników pracujących w szkle i w kamieniu oraz licznych wędzarni w których przygotowuje się miejscowy specjał - wędzony śledź. Wyspa ta jest idealna zarówno dla szukających relaksu na plaży, jak i dla miłośników aktywnego wypoczynku, Będąc na Bornholmie, warto odwiedzić dwie małe wysepki: Christianso i Frederikso, gdzie na stałe mieszka ok. 100 mieszkańców. Są one ufortyfikowane i znajdują się pod jurysdykcją duńskiego Ministerstwa Obrony. Pierwszym przystankiem na mapie każdego turysty bez wątpienia powinny być ruiny zamku Hammershus, będące jednym z największych kompleksów ruin w całej Europie Północnej.

Ribe

To najstarsze miasto Północnej Europy liczy już ponad X wieków. To tutaj powstała pierwsza świątynia katolicka, która dała początek nawracaniu Danii, a w późniejszym czasie całej Skandynawii. Po „złotych latach” miasta datowanych na XVI wiek, pozostały świetnie zachowane domy, miejskie uliczki, XV-wieczne opactwo oraz XII-wieczna katedra. Wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Wikingów oraz stylizowany średniowieczny jarmark, podczas którego można na własne oczy przekonać się jak wyglądało codzienne życie ludzi z tamtej epoki.

Legoland

Park rozrywki Legoland jest największą nowoczesną atrakcją całej Danii. Park w całości został zbudowany z kilku milionów klocków Lego. Wykonany z klocków smok, na którym można się przejechać, spływ „drewnianą” łódką po górskiej rzece a nawet replika miasteczka wprost z Dzikiego Zachodu czy zbudowane najbardziej znane budynki i pomniki z całego świata robią niesamowite wrażenie. czytaj więcej>>

Odense

Położone na Fionii, czyli drugiej drugiej co do wielkości duńskiej wyspie miasto jest nierozerwalnie związane z jego najsłynniejszym mieszkańcem Hansem Christianem Andersenem - bez wątpienia największym duńskim i światowym bajkopisarzem. Sama Fionia to krajobraz z jego baśni - malownicze domki, wśród których wiją się ścieżki i drogi obsadzone wierzbami, a w ich tle widnieją zielone, spokojne wzgórza "porośnięte" zamkami, pałacykami czy murami arystokratycznych dworków. H.C. Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense i jest przez mieszkańców hołubiony. W parku miejskim stoi pomnik pisarza, a jego dom  przeistoczono w muzeum. Miasto, mające swój początek w 988 roku, dzięki cesarzowi Ottonowi III oferuje znacznie więcej: iękny pałac Odense, położony niedaleko dworca kolejowego oraz wartą obejrzenia katedrę św. Kanuta, wybudowana w stylu gotyckim, z której rozciąga się panorama całego miasta.

Helsingor

Podczas podróży po Danii warto udać się do tego małego średniowiecznego miasteczka, położonego w pobliżu cieśniny sundzkiej. W tym właśnie miejscu znajduje się jeden z najsłynniejszych obiektów - XVI wieczny zamek Kronborg, w którym to Szekspir osadził akcję swojego najgłośniejszego dzieła „Hamleta”. Jest to jeden z najważniejszych zabytków znajdujących się w Danii. Budowę twierdzy rozpoczęto w 1420 roku, a rozbudowano  ją w latach 1574-1585. Zamek w Kronborg pełnił wiele funkcji, między innymi był królewską rezydencją oraz siedzibą garnizonu wojskowego. Obecnie służy jako bogate w dokumenty, modele statków i instrumenty, nawigacyjne Muzeum Morskie. Zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nykobing

Wielbiciele średniowiecza, rycerstwa czy sztuki oblężenia, powinni udać się do Centrum Średniowiecza w Nykobing, ukształtowanego na wzór miasteczka z 1400 roku. Mieszkańcy tego niezwykłego miejsca, będący jednocześnie pracownikami, żyją rytmem owej epoki, pracują używając narzędzi prawdziwego średniowiecznego kowala, pieką chleb według starej receptury, a nawet konstruują łodzie, katapulty i broń, szykując się do letniego turnieju rycerskiego.

Jelling

Jelling to niewielka miejscowość w środkowej Danii niedaleko Vejle. W X wieku Jelling był rezydencją duńskich władców. Do czasów obecnych zachował się kościół, kamienie runiczne i kurhany wpisane w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W pochodzącym z XII wieku kościele kryją się jedne z najstarszych fresków w Danii. Kościół zbudowany został z kamienia na miejscu, które miało znaczenie religijne także w czasach pogańskich, począwszy już od epoki brązu. Przed wejściem do kościoła można odnaleźć dwa kamienie runiczne. Są to głazy z wyrytym w X wieku tekstem w alfabecie runicznym. To dzięki nim między innymi miasto trafiło na listę UNESCO. Kamień Gorma Starego jest starszy i mniejszy, postawił go około 955 roku Gorm Stary, król Danii. Z tekstów wyrytych na kamieniach można przeczytać że Gorm był władcą całej Danii, a jego żona Tyra zmarła przed nim. Kamień Haralda Sinozębego to większy głaz, postawiony około 965 roku przez króla Haralda Sinozębego. Głaz Haralda ma wysokość 2,43 metra i waży około 10 ton. Kamień ten nazywa się także "świadectwem chrztu Danii".

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!10 ofert od 374 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 99 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna15 ofert od 332 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź