Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Tanie loty na Bornholm

Bornholm
SIelska architektura na wyspie
Fot. Micah & Erin

Bornholm to duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim w niewielkiej odległości od wybrzeży Szwecji, Polski, Niemiec i oczywiście Danii. Jej powierzchnia to około 245 kilometrów kwadratowych, zamieszkuje ją około 45 000 ludzi, administracyjnie wyspa stanowi nietypową jednostkę – gminę regionalną. Bornholm ze względu na przyjazny klimat i naturalne piękno nazywane jest czasem Majorką Północy lub Perłą Bałtyku. Nic dziwnego, że wyspę odwiedza rocznie około 400 000 turystów. 

Wyspa cieszy się najbardziej łagodnym klimatem spośród wszystkich terytoriów duńskich – najwyższe są tu temperatury oraz liczba słonecznych dni w roku. Wprawdzie wiosna zaczyna się na wyspie nieco późnej niż w pozostałej części kraju, jednak pozostałe pory roku są zdecydowanie bardziej pogodne. Wyspa to teren nizinny, bardzo malowniczy, lekko pagórkowaty, niemal 150 kilometrów wybrzeża reprezentuje zróżnicowaną rzeźbę terenu od piaszczystych plaż na południu po skaliste klify o wysokości niemal 80 metrów na północy. Bornholm to prawdziwy raj dla miłośników natury, pięknych krajobrazów, urokliwych miasteczek oraz aktywnego wypoczynku. W obrębie wyspy znajduje się m. in. około 200 kilometrów szlaków rowerowych, a tutejsze wody to raj dla żeglarzy, wędkarzy i amatorów morskich kąpieli. Warto także przy okazji wspomnieć o nietypowej lokalnej atrakcji, czyli... samoobsługowych straganach przy drogach! Każdy z oferowanych towarów w widocznym miejscu ma zapisana cenę, po dokonaniu zakupów należy podliczyć należność i wrzucić ja do skrzyneczki i skarbonki przytwierdzonej do straganu. Obecnie ze względu na kradzieże dokonywane przez turystów „kasy” są mocno przytwierdzone i zamknięte (najczęściej na kłódkę), jednak kiedyś takie zachowanie było rzadkością.

Największym miastem na Bornholmie jest port morski Rønne – mieszka tam około 15 000 ludzi, znajduje się tam polski konsulat honorowy. Historia miasta sięga XIII wieku, prawa miejskie osada uzyskała w roku 1327, w XVIII wieku ośrodek przejął rolę centrum gospodarczego, naukowego i administracyjnego wyspy. Proces ten został przypieczętowany przeniesieniem do  Rønne sądu bornholmskiego rozwiązującego spory lokalnych mieszkańców. Najważniejsze atrakcje miasta to Sanct Nikolai kirke, latarnia morska wzniesiona w 1880 roku oraz zabytkowa kuźnia portowa. Na wyspie zobaczyć można znacznie więcej – m. in. Największe w Danii skupisko kamieni kultowych (menhirów) w Louiselund, ruiny warowni Hammershus, kilka zabytkowych wiatraków umiejscowionych w różnych częściach gminy, wędzarnia ryb w Hasle oraz najdalej na północ wysunięty punkt Bornholmu Hammeren wraz z największym na wyspie jeziorem.

Niedaleko Bornholmu znajduje się ważna atrakcja turystyczna okolicy – maleńki archipelag wysepek Ertholmene zwanych też czasem Wyspami Groszkowymi to skandynawskie klimaty w pełni – morska woda, skalne brzegi, zielona darń i piękne kolorowe domki. Naprawdę trudno chcieć więcej. Mieszka tu stale nieco ponad 100 osób, jednak najważniejsza jest w tym miejscu przyroda, na skrawkach lądu żyją liczne gatunki ptaków i rzadkie, endemiczne rośliny. Historia tego archipelagu również jest interesująca – swego czasu była to ważna baza marynarki duńskiej, a od połowy XIX wieku znajdowało się tu ciężkie więzienie dla najgorszych bandytów w kraju, później aby zapobiegać wyludnieniu wysepek wspierano osadnictwo rybaków i rzemieślników. Dzięki ich potomkom  Ertholmene jest tak niezwykłym miejscem.

Bornholm to idealne miejsce by spędzić tam aktywnie urlop z dziećmi – plaże uważane za najpiękniejsze w obrębie Bałtyku, naturalne środowisko, sielska  zabudowa w wiejskim stylu i smaczna kuchnia pełna dań z ryb powinny przekonać każdego do takiej wyprawy. Tanie bilety lotnicze na lotnisko Bormholm/ Rønne to tylko dodatkowy pretekst by odbyć podróż na wyspę.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa