Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do BirminghamOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Poznań (POZ) Ławicaod 118Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 148Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 157Wybierz
 • Warszawa (WMI) Modlinod 158Wybierz
 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 170Wybierz
 • Warszawa (WAW) Okęcieod 181Wybierz
 • Bydgoszcz (BZG) Szweredowood 182Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 210Wybierz
 • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 625Wybierz
więcej

Treść główna

Zwiedzanie Birmingham

Znajdź nas w social mediach

Bull Ring

Centrum handlowe, znane także pod nazwą Arena, powstało w miejscu pierwszego targu założonego w 1156 r. Koszt budowy i całego, ultranowoczesnego projektu wyniósł w sumie 800 milionów funtów. Centrum handlowe Bull Ring to dziś podręcznikowy przykład architektury konceptualnej. Całą powierzchnię monumentalnej budowli pokrywa 15 tys. aluminiowych dysków. Tyleż samo ton stali wykorzystano przy budowie Empire State Building w Nowym Yorku.

Katedra świętego Chada

Neogotycka światynia wybudowana w 1841 r., a zaprojektowana przez architekta Augustusa Welby Northmore Pugina (twórca Pałacu Westminsterskiego) jest dziś główną świątynią archidiecezji Birmingham. Godność katedry posiada od 1850 r.

Back-to-backs

Jeśli chcemy poznać realia dawnego, robotniczego Birmingham, musimy odwiedzić ten miniaturowy skansen. Dawniej w identycznych domach, skupionych wokół pozostawionego w zasadzie przez przypadek podczas gruntownej przebudowie miasta, dziedzińcu Court 15, żyło na trzech kilometrach kwadratowych pół miliona ludzi. Od czasów królowej Wiktorii (1837-1901), aż do 1966 r. - bez wody, kanalizacji, elektryczności, gazu. Dziś pieczołowicie odrestaurowany zaułek ukazuje codzienne życie kilku rodzin robotniczych: ciasne i ciemne wnętrza, skromne wyposażenie, kominki używane od święta i wspólna (dzielona niegdyś przez 60 mieszkańców) toaleta na podwórzu.

Dzielnica Jubilerów

W Birmingham już od XVII w. obrabia się metale szlachetne, ale przemysł jubilerski rozkwitł na dobre kilka wieków później, wraz z powrotem Karola II z wygnania we Francji i zapoczątkowanej przez niego modzie na kosztowności. Dziś Jewellery Quarter, gdzie mieści się ponad 400 sklepów jubilerskich, wytwarza 40 proc. biżuterii sprzedawanej w Wielkiej Brytanii. Koniecznie należy odwiedzić Muzeum Dzielnicy Jubilerów, które ukazuje odtworzony w detalach warsztat złotniczy z końca XIX wieku. Niezwykła jest historia tego miejsca. W 1981 r. troje starców, potomków założyciela zakładu Charlesa Smitha, nie mogąc sprostać nowym wymogom bezpieczeństwa, po prostu stąd wyszło, zamknąwszy za sobą drzwi. Warsztat przejęło miasto i zamieniło w muzeum.

Perrott's Folly

Położony tuż poza obrębem miasta ekstrawagancki dom myśliwski z 1758 r., zwany Perrott's Folly. Ośmiokątna, 29-metrowa wieża na planie kwadratu z gotyckimi oknami była ponoć pierwowzorem jednej z wież zła opisanej w "Dwóch wieżach" przez J.R.R. Tolkiena. Związany z Birmingham pisarz mijał ją codziennie w drodze do szkoły. Z kolei piękna wieś z XVI-wiecznym młynem Sarehole Mill (dziś w obrębie Hall Green na południowych przedmieściach Birmingham), gdzie pisarz mieszkał jako mały chłopiec, stała się modelem dla Shire, ojczyzny Bilbo Bagginsa, jednego z głównych bohaterów "Władcy Pierścieni".

Bournville

Założona przez synów właściciela fabryki czekolady George'a Cadbury, wieś Bournville miała zapewnić robotnikom i ich rodzinom godziwe warunki życia. W tym wyjątkowym miejscu obowiązywały surowe zasady moralne kwakrów. Wieś przylega niemal do założonej w 1824 r. fabryki. Dziś mieści się tu park atrakcji Cadbury World. Co roku przyjeżdża do niego ponad pół miliona turystów by zwiedzić aztecką dżunglę, statek wiozący ziarna kakao do Europy i doświadczyć jak powstaje czekolada.

Victoria Square

Na placu w centrum miasta mieści się okazałe merostwo z 1817 r. i słynna opera Town Hall z 1834 r. W tym wzorowanym na stojącej na Forum Romanum świątyni Kastora i Polluksa, ceglanym budynku z marmurowymi wykończeniami, miewał wieczorki autorskie Charles Dickens, a Felix Mendelssohn Bartholdy wystawił tu po raz pierwszy swoje oratorium "Eliasz". Na środku placu stoi jedna z największych w Europie fontann - River Fountain, z rzeźbą nagiej kobiety o rubensowskich kształtach, symbolizującą siły witalne. Mieszkańcy potocznie nazywają „Ladacznicą w jacuzzi” (Floozie in the jacuzzi).

Chamberlain Square

W jednej z pierzei placu stoi budynek biblioteki publicznej zaprojektowany przez Johna Madina. Jest on określany mianem najbrzydszego budynku w Wielkiej Brytanii. Wyraźnie kontrastuje z nim klasyczna konstrukcja Birmingham Museum & Art Gallery, w którego zbiorach znajduje się największa na świecie kolekcja malarstwa prerafaelitów.

Custard Factory

To położona nad brzegiem rzeki Rea, na terenie XIX-wiecznej fabryki słodkiego sosu custard wioska artystów. Mieści się tu ponad 250 pracowni projektantów, kreatorów mody, malarzy, pisarzy, muzyków oraz małych, niezależnych firm medialnych.

The Electric

Najstarsze kino w Wielkiej Brytanii. W działającym od 1909 r. kinie znajduje się także jedna z najlepszych w mieście kawiarni w stylu Art Deco.

Sutton Park

Oddalony o 9,5 km na północ od centrum Birmingham Sutton Park jest największym w Europie parkiem miejskim. Rozpościera się na przestrzeni 9,7 km kw. (2400 akrów.)

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!