Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do BelgraduOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Warszawa (WAW) Okęcieod 654Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 655Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 681Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 681Wybierz
 • Katowice (KTW) Katowice-Pyrzowiceod 682Wybierz
 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 686Wybierz
 • Poznań (POZ) Ławicaod 707Wybierz

Treść główna

Zwiedzanie Belgradu

Znajdź nas w social mediach

Belgrad-Twierdza
Twierdza w Belgradzie
Fot. Zoran Životić / Wikipedia

Twierdza

Jest to najważniejszy punkt zwiedzania miasta – będąc w Belgradzie należy koniecznie odwiedzić Kalemegdan. Jest to obszar ufortyfikowany wstępnie już za czasów celtyckich, a następnie za czasów rzymskich, znany pod nazwą Singidunum. Zabudowania warownia znajdujące się na wysokości około 125 m n.p.m. W okolicy udostępnione są zwiedzającym antyczne wykopaliska, jednak potrzeba sporej wyobraźni, by w grupach kamieni dostrzec przedwieczne bastiony, mury i lochy. Niemniej jednak twierdza jest bardzo ciekawa – warto zobaczyć tutejsze masywne dramy, skromne i piękne cerkwie, tureckie grobowce oraz zajmujące ponad 50 sporych sal Muzeum Wojskowe, które prezentuje dzieje miasta i jego obronności. Wokół fortecy roztacza się park będący popularnym miejscem spotkań, spacerów i odpoczynku licznych mieszkańców Belgradu. Twierdza znajduje się w obrębie dzielnicy Stare Miasto i jest jedną z najważniejszych wizytówek turystycznych miasta.

Cerkiew Rużica

Kościół znajdujący się w obrębie belgradzkiej twierdzy, który został ufundowany przez Stefana Lazarevića (kanonizowany po śmierci jako Stefan Wysoki), panującego w Serbii na przełomie XV i XVI wieku. Niestety za czasów panowania tureckiego świątynia została rozebrana przez najeźdźców i wzniesiono ją ponownie dopiero w XVIII wieku. Kościół mocno ucierpiał w wyniku działań wojennych podczas I wojny światowej, jednak już w 1925 roku poddano go renowacji. Wewnątrz świątyni znajduje się ikonostas wyrzeźbiony przez Kosta Todorovića, zawierający obrazy o znacznej wartości, malowane przez Rafailo Momčilovića. Również zdobienia ścian wykonane przez rosyjskiego artystę Andreja Bicenko zasługują na uwagę zwiedzających.

Stare miasto

W jego obrębie znajdują się najważniejsze zachowane na przestrzeni wieków obiekty – kamieniczki, świątynie i najbardziej wartościowe muzea Belgradu zlokalizowane są właśnie w tej części miasta. Większość obiektóe architektonicznych może poszczycić się rodowodem z XVIII, lecz zdarzają się zarówno wcześniejsze, jak i późniejsze budowle. Interesująca ze względów architektonicznych i urbanistycznych zabytkowa część stolicy Serbii kusi zwiedzających niezwykłym urokiem wąskich uliczek pełnych kawiarenek, sklepików i niepowtarzalnego czaru minionych wieków. Watro zauważyć, że właśnie tutaj zlokalizowane są również najważniejsze muzea miasta – spośród nich koniecznie odwiedzić należy trzy : Muzeum Republiki prezentujące zbiory artefaktów archeologicznych oraz całkiem potężną ekspozycję malarstwa europejskiego, Muzeum Etnograficzne, gdzie zgromadzono bogatą kolekcję sztuki ludowej tego kraju oraz liczne stroje ludowe, dawne narzędzia i elementy wyposażenia. Przy okazji wspomnieć należy, że zbiory tej instytucji w całości opisane są w języku angielskim, więc nawet nieznajomość serbskiego nie umniejsza ich wartości w oczach zwiedzających. Kolejne muzeum to Muzeum Fresków, czyli niezwykłe miejsce, gdzie w jednej przestrzeni wystawienniczej zgromadzone zostały najważniejsze przykłady (kopie ikon różnych autorów z różnych okresów i regionów) religijnego malarstwa prawosławnego prezentujące ewolucję tej sztuki, najwybitniejszych przedstawicieli, ich warsztat i najpowszechniejsza tematykę.

Pałac księżnej Ljubicy

W obrębie Starego miasta znajduje się również ten niezwykły obiekt – wprawdzie pełni on funkcję muzeum, jednak wydaje się być czymś więcej. Jest to udostępniony zwiedzającym obiekt mieszkalny, należący dawniej do serbskiej księżnej, który stanowi wyjątkowy przykład zachowania budynku wraz z częścią ogrodów i wyposażeniem takim, jakie istniało w nim w czasach świetności. Jest to jeden z najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury miejskiej II ćwierci wieku XIX w tak zwanym stylu serbsko-bałkańskim, wzbogaconej elementami klasycystycznymi. Od czasu wzniesienia pałac pełnił funkcje mieszkalne, stanowił siedzibę Sądu Apelacyjnego, Muzeum Sztuki, Muzeum Kościelnego, domu spokojnej starości, siedzibę Instytucji Ochrony Pomników Kultury, a obecnie znów mieści się w nim muzeum.

Ada Ciganlija

Popularne miejsce wypoczynkowe wśród mieszkańców stolicy Serbii – niewielka wyspa usytuowana na obrzeżach Belgradu, opływana przez nurt rzeki Sawy, stanowi centrum rodzinnego wypoczynku na łonie przyrody. Rozwinięta infrastruktura wypoczynkowa pozwala zakosztować rożnych sposobów spędzania czasu na świeżym powietrzu – istnieje możliwość wypożyczenia kajaków, łodzi i rowerów wodnych, a także skorzystania z tutejszych tras rowerowych i spacerowych. Na nabrzeżu aż roi się od lodziarni, kawiarenek i restauracji. Można także delektować się ciepłem śródziemnomorskiego klimatu opalając się na rzecznym brzegu. W pobliżu zlokalizowana jest plaża nudystów.

Kawiarnia „?”

Chyba najbardziej znana knajpka w Belgradzie, pojawiająca się we wszystkich przewodnikach, jeden z żelaznych punktów zwiedzania miasta. Nie dość, że umiejscowiona w zabytkowym budynku o uroczej architekturze z podwójnym wykuszem i dachem krytym dachówką, to na dodatek mogąca się pochwalić tradycją ponad 185 lat. Została założona w roku 1823 przez księcia Milosza, jednak jej nietypowa nazwa pochodzi z I połowy XIX wieku. Chciano ją wtedy przemianować na „Kawiarnię Katedralną”, jednak nie zgodziły się na to władze kościelne. Do czasu rozwiązania tego sporu właściciel postanowił powiesić nad wejściem szyld ze znakiem zapytania i tak już pozostało.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!