Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Barcelony

Znajdź nas w social mediach

barcelona_park_guell
Park Güell
Fot. sxc.hu

Park Güell

W 1898 r. Eusebi Güell, mecenas i przyjaciel Gaudíego, zamówił u artysty projekt miasta-ogrodu. Budowa trwała z przerwami od 1900 do 1914 r., jednak Gaudí projektu nie ukończył, zajęty pracą nad bazyliką. Obiekty powstałe w latach 1910-1914 to głównie dzieło J.M. Jujola. Dziś dzieło dwóch nieszablonowych twórców to ogród bajka, ogród senne marzenie, na którego terenie można znaleźć kolorowe figurki smoków, bajecznych zwierząt i postaci z mitów. W centralnym pawilonie parku, w Sali Stu Kolumn, sufit podpierają 84 słupy zdobione mozaiką ze szkła i ceramiki. Do ich wnętrza spływa deszczówka z dachu. Dach, czyli Gran Plaça Circular (Wielki Okrągły Plac), to olbrzymi taras widokowy z najdłuższą ławką świata mierzącą 152m, ozdobioną kolorową mozaiką. W 1984 r. kompleks został wpisany na listę UNESCO.

Sagrada Família

Najbardziej niezwykły kościół na świecie, zachwyca architekturą, bogatą w symbolikę, oburza fantazyjnymi formami, niepokojącymi kształtami. Budowę tej przepięknej katedry, znanej i rozpoznawalnej na całym świecie, rozpoczęto w roku 1882. Co ciekawe, prace wykończeniowe trwają do dnia dzisiejszego. Kościół ten to jedno z najpiękniejszych dzieł Gaudiego, zaprojektowana w stylu Art Nouveau. Początkowo, od roku 1881, była budowana w stylu neogotyckim, pod kierunkiem del Villara. Jednakże już rok później swoje plany wprowadził Gaudi. Stworzył on budowlę opartą na trzech fasadach, o wdzięcznych nazwach Narodzenia, Życia i Męki Jezusa oraz Wniebowstąpienia. Kaplica ta miała zostać wzniesiona na planie krzyża łacińskiego z 5 nawami bocznymi i transeptem. Na skrzyżowaniu transeptu i naw zostały wzniesione cztery charakterystyczne wieże, symbolizujące czterech Ewangelistów. Budowę przerwano na ok 50 lat tuż po śmierci Gaudiego. Jednak dziś kontynuuje się projekt z powodzeniem, a cały okres budowy określa się mniej więcej na 200 lat.

Placa del Rei

Pierwotnie miejsce to było siedzibą hrabiów Barcelony, a następnie królów Aragonii. W czasach Wielkiej Inkwizycji odbywały się tutaj przesłuchania podejrzanych, później najczęściej skazywanych na śmierć. Najciekawszymi pomieszczeniami tutaj są Salo del Tinell, XIV wieczna sala bankietowa, Mirador del Rei Marti. Wieża strażnicza, Apella de Santa Agata, oraz pałac wicekróla, czyli Palau del Lloctinent stanowią również ozdobę tego zapierającego dech w piersiach miejsca.

Tibidabo

Koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę na wzgórze Tibidabo - najwyższe wzniesienie w okolicach Barcelony. Z wysokości 500 m n.p.m. przy dobrej widoczności można dojrzeć pasmo Pirenejów, a nawet Majorkę. Widoki są piękne i nic dziwnego, że właśnie to miejsce – jak utrzymuje legenda – wybrał szatan, by kusić Jezusa. Idealnym punktem widokowym ze wzgórza jest Torre de Collserola, 288-metrowa wieża telekomunikacyjna zbudowana przy okazji Igrzysk Olimpijskich według planu Normana Fostera, na której szczycie jest obserwatorium z teleskopem i platforma widokowa.

Carrer de Montcada

Tego miejsca nie można pominąć, będąc w Barcelonie. Przy wąskiej uliczce rozpychają się gotyckie pałace barcelońskiej elity XIV i XV stulecia.

Muzeum Picassa

Muzeum mieści się w pięciu gotyckich rezydencjach. Zbiory (ok. 3000 dzieł) obejmują kolekcję wczesnych rysunków artysty, kilka tylko obrazów z okresu różowego i niebieskiego, cykle grafik, cykl 44 obrazów inspirowanych Dwórkami D. Velázqueza oraz ceramiki.

Hiszpańska wioska

Poble Espanyol to zespół zabudowań wzniesiony na Wystawę Światową. To prawie 120 budynków rozłożonych wokół ogromnego placu, wiernie skopiowanych według oryginału znajdującego się w Kordobie, Salamance, Madrycie czy Walencji. Na uliczkach ze spacerującymi turystami toczy się prawdziwe życie – ludzie mieszkający w Poble Espanyol utrzymują się z rzemiosła charakterystycznego dla przydzielonej im „dzielnicy”.

Dzielnica Gotycka

Dzielnica Gotycka swymi wspaniałymi zabytkami, z których większość pochodzi z XIV i XV w., przypomina o świetności Barcelony, gdy była stolicą połączonych królestw Katalonii i Aragonii.

Camp Nou

Stadion Camp Nou i Museu del Futbol Club Barcelona to miejsce pielgrzymowania wiernych wielbicieli piłki nożnej. Największy w Europie stadion piłkarski zbudowano w 1957 r. według projektu F. Mitjansa dla klubu F.C. Barcelona, zwanego częściej Barça. Tu mieści się także Museu del Barça, największe muzeum piłkarskie na świecie, przedstawia szczegółową historię klubu. Barça, założona w 1890 r., jest najstarszym klubem piłkarskim na świecie. Jego honorowym członkiem był zagorzały kibic Jan Paweł II.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!