Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do RijaduOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 1761Wybierz
 • Warszawa (WAW) Okęcieod 2981Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 4761Wybierz

Treść główna

Tanie loty do Rijadu

Znajdź nas w social mediach


Nocna panorama Rijadu
Fot. Wikipedia

Stolica Arabii Saudyjskiej, położona na płaskowyżu w centrum kraju, pośród pustyni na Półwyspie Arabskim, potężna, niemal sześciomilionowa metropolia. Nazwa pochodzi od arabskich słów oznaczających “miejsce ogrodów”, co ma związek z istnieniem w pobliżu dawnych dolin rzecznych. Podczas deszczów napełniają się one wodą i żyznymi zamuleniami, dzięki czemu tutejsza osada mogła rozwinąć sadownictwo i hodowlę w dawnych wiekach. Historia zasiedlenia tego terenu sięga ponad 1200 lat. Później różne dziejowe koleje dotykały tego obszaru by w końcu za sprawą rodu Saudów uczynić go stolicą arabskiego państwa.


Latem jest tutaj bardzo gorąco, temperatura w ciągu dnia często przekracza 40 stopni Celsjusza, niekiedy osiągając nawet ponad 50, co może być ciężkie do wytrzymania dla przeciętnego Europejczyka. Tym bardziej, że dodatkowo jest obłędnie sucho, względna wilgotność utrzymuje się na poziomie tylko około 20%, czyli 3-4 razy niższym niż w Polsce w słoneczny dzień. Jedyne opady deszczu w ciągu roku zdarzają się tutaj na wiosnę, pozostała cześć roku to słońce i bezchmurne niebo. W miesiącach zimowych robi się tutaj jednak chłodno, szczególnie w nocy. Zdarzają się również mrozy, chociaż rzadko – przeciętna temperatura kształtuje się w okolicach 10 stopni.


Rijad jest miastem handlowym, "arabskim" w taki sposób, w jaki wyobrażają sobie takie miasta mieszkańcy Europy: jest tutaj gwarno, wokół tłoczy się mrowie ludzi, na targach i w centrach handlowych  można znaleźć mnóstwo okazji , wszystkie kobiety są zakryte od stóp do głów i wyglądają bardzo orientalnie. Z drugiej jednak strony jest to nowoczesne miasto. Funkcjonuje ono jedynie dzięki majątkowi państwowemu, który pozwala przede wszystkim na dostarczenie tutaj wody, pochodzącej głównie z odsalania wody morskiej w Zatoce odległej o około 500 km.


Mimo surowej obyczajowości dotyczącej szczególnie zachowania kobiet i gorliwej, ochotniczej policji religijnej - muttawy, która stoi na straży przestrzegania muzułmańskiego prawa szariatu, w stolicy tutejsi mieszkańcy wiodą spokojne życie. Pracują głównie mężczyźni, kobiety zajmują się domem, dziećmi, a wolny czas spędzają głównie na zakupach. Bardzo silnie patriarchalna struktura społeczeństwa, mimo że znacznie ogranicza możliwości kobiety, jest tutaj powszechnie akceptowana, a Saudyjki potrafią dobrze to spożytkować i obracać na swoją korzyść.


Rijad jest również potężną metropolią, która czerpie ogromne zyski z międzynarodowego obrotu handlowego, szczególnie zaś ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego. Arabia Saudyjska jest największym ich producentem na świecie. "Petrodolary", które płyną tutaj szerokim strumieniem powodują niesamowicie szybki postęp społeczny i infrastrukturalny, chociaż ściśle przestrzegane prawa szariatu zupełnie hamują przy tym przemiany obyczajowe. Miasto jest bardzo bezpieczne, wolne od przestępczości, narkomanii czy prostytucji. Próżno szukać tutaj również nocnych centrów rozrywki, dyskotek, czy klubów. Muzułmanie nie mogą korzystać z takich rozrywek, lecz ich brak rekompensują tutejsze restauracje będące dla Saudyjczyków rodzinną rozrywką. Przewagą muzułmańskiej obyczajowości, która widoczna jest również w Rijadzie, jest niezwykła rodzinność mieszkańców i szacunek dla starszych. Poza tym ze względów religijnych i kulturowych w Arabii Saudyjskiej duży jest odsetek dzieci i młodzieży w społeczeństwie, więc większość instytucji jest przystosowana do obsługi matek z pociechami i nigdzie dzieci nie stanowią problemu.

Tanie-loty.com.pl oferują tanie loty do Rijadu. Zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki połączeń, gdzie można znaleźć tanie bilety lotnicze do Tirany, a także z porównywarki cen biletów lotniczych.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!