Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do Tel AvivuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Tanie loty do Tel Awiwu

telaviv
Panorama Tel Awiwu
Fot. SXC

Pięknie położony nad Morzem Śródziemnym Tel Awiw-Jafa, jest uznawany przez większość państw za stolicę kraju - chociaż oficjalnie ogłoszoną przez Izrael stolicą jest Jerozolima. Jednak ONZ nie uznaje przynależności jej zachodniej części do Izraela. Z tego powodu większość ambasad mieści się w Tel Awiwie.

Tel Awiw—Jaffa składa się ze z dwóch części, starego miasta Jaffa, zamieszkanego głównie przez ludność arabską i miasta Tel Awiw głównie zamieszkałego przez Żydów. Stolica Izraela składa się z dwóch miast. Starożytna Jafa sięga swymi początkami XVIII wieku p.n.e. Tel Awiw, który z miarę rozwoju wchłonął Jafę powstał dopiero na początku XX wieku.

Jafa była głównym portem starożytnego Izraela. To tu wyładowywano cedry libańskie na budowę świątyni Salomona a biblijny Jonasz wsiadł w na statek, który powiódł go w mistyczną podróż. Jest to najstarszy, działający do dzisiaj port. Za czasów rzymskich Jafa straciła na pewien czas znaczenie jako port na rzecz Cezarei. W okresie wojen krzyżowych zapisała się w dziejach jako miejsce szczególnie okrutnych walk. Od roku 1267, gdy ostatecznie znalazła się w rekach muzułmańskich Mameluków, Jafa pozostawała miastem zamieszkałym przez Arabów.

Na przełomie XIX i XX wieku mniejszość żydowska z miasta zapragnęła zbudować swoja dzielnice. Wybrano na ten cel tereny na północ od Jafy. Wedlu zamierzeń miało to być miasto - ogród dla 25 tys. mieszkańców, wzorowane na modelu angielskim. Nazwano je symbolicznie Tel Awiw, czyli Wzgórze Wiosny.

Wzmożona imigracja Żydów do Izraela w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej sprawiła, ze miasto zaczęło się rozwijać w sposób niekontrolowany, daleko wykraczając poza pierwotne zamierzenia. Działo się to po części za sprawa portu, który zbudowano w Tel Awiwie po 1936 r., by uniezależnić się od arabskiej Jafy. Dzięki niemu miasto stało się głównym ośrodkiem handlowym kraju. W 1948 r. po wycofaniu się Brytyjczyków oddziały żydowskie zaatakowały Jafę. Większość jego arabskich mieszkańców została zmuszona do ucieczki.

Intensywny rozwój miasta nastąpił w latach 60-tych XX wieku, w okresie boomu gospodarczego. Zbudowano wówczas większa cześć nowoczesnej zabudowy miasta. Tel Awiw stał się wtedy swego rodzaju poligonem architektonicznym, gdzie słynny styl Bauhaus spotyka się z budownictwem neoklasycystycznym i stylem Le Corbusiera. O roli miasta zadecydowało także niezmiernie atrakcyjne położenie geograficzne w samym centrum Izraela. Na lotnisko Ben Gurion przylatują samoloty ze wszystkich stron świata. Niecała godzina jazdy dzieli go od Jerozolimy, a dwie od Galilei i Jeziora Genezaret.Obecnie Tel Awiw po połączeniu z Jafa jest centrum wielkiej aglomeracji miejskiej.

Dzisiejsza metropolia Tel Awiw-Jafa nazywana jest „miastem, które nigdy nie śpi”. Oferuje przybyszom niezliczone rozrywki - teatry, sale koncertowe, galerie sztuki, nocne kluby i słynne dyskoteki. Unikalne połączenie z starożytnych zabytków Jafy (w 2003 Tel Awiw-Jafę ogłoszono Światowym Dziedzictwem Kulturalnym UNESCO) i złocistych plaż, promenad, bogatej oferty hotelowej i doskonałej, słonecznej pogody przez ponad 300 dni w roku sprawia, że Tel Awiw-Jafa jest miejscem, które z roku na rok coraz chętniej odwiedzają turyści.

 

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa