Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Izraela

Znajdź nas w social mediach

Izrael to Ziemia Święta trzech wielkich religii
Fot. SXC

Izrael to kraj wyjątkowy. To jednocześnie jedno z najmłodszych i jedno z najstarszych państw na świecie. Przez prawie trzy tysiące lat historii Izrael raz był silnym, dyktującym warunki w regionie krajem, raz przechodził z rąk do rąk - długi czas nie było go nawet na mapie świata. Ale dzięki temu dzisiejszy Izrael, zachwycający krańcowo różnymi fenomenami przyrody, zabytkami wielu kultur i działalności człowieka z przeszło kilku tysięcy lat oraz podwalinami współczesnej cywilizacji przyciąga rzesze turystów. I pielgrzymów, bo to Ziemia Święta judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. To Ziemia Obiecana dla milionów Żydów, to tu urodził się Jezus i to stąd Mahomet wyruszył na Al. Burak`u - uskrzydlonym koniu o twarzy kobiety, w drogę do Nieba, gdzie zostały mu ujawnione wszystkie przekazania islamu.

Ładowanie...

Historia Izraela, tego niewielkiego kraju, którego powierzchnia jest mniejsza niż większość naszych województw, zmieniała się na przestrzeni niemal trzech tysięcy lat jak w kalejdoskopie.

Tereny dzisiejszego Izraela zasiedlone zostały ok. 2500 r.p.n.e. przez Kananejczyków. Około XIII wieku p.n.e. pojawiły się na tym obszarze plemiona izraelskie kolonizując południową część Kanaanu, czyli krainę nazwaną później przez Rzymian Palestyną.
Dogodne położenie tego regionu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych między Azją, Afryką i Europą sprawiło, że Izrael od zawsze był łakomym kąskiem. Pod koniec XI wieku p.n.e. Izraelici zostali zjednoczeni przez Saula ale już w 925 r. p.n.e. państwo izraelskie rozpadło się dwa królestwa: Izrael, uzależnione od Asyrii na przełomie IX i VIII w. oraz Judę, które zostało podbite w latach 857-856 przez Babilonię. Po późniejszych podbojach asyryjskich, babilońskich a później perskich (550-333 p.n.e.) i macedońskich Aleksandra Wielkiego w 323 r.p.n.e.) Żydzi rozprzestrzenili się po terytoriach zwycięskich imperiów. W 63 r. p.n.e. następuje podbój ziem Izraela przez Rzymian, którzy w 6 r. n.e. utworzyli tutaj prowincję zwaną Judeą. Ostateczne rozproszenie Żydów nastąpiło po powstaniu zelotów. Od tego czasu terytorium dawnego państwa żydowskiego nazywać Palestyną. Od rozpadu Imperium Rzymskiego, Palestyna przechodziła z rąk do rąk. Najpierw weszła w skład Cesarstwa Bizantyjskiego, zaś w latach 634-640 została podbita przez Arabów. W ciągu kolejnych wieków nastąpiła islamizacja i arabizacja miejscowej ludności. Jerozolima stała się jednym z ważniejszych ośrodków religijnych i gospodarczych islamu. XI-XII wiek to próby odzyskania z rąk muzułmanów Ziemi Świętej i wieki wojen krzyżowych zakończone wraz z upadkiem w 1291 r. Akki - ostatniej twierdzy krzyżowców. W latach 1516-1918 Palestyna znalazła się w imperium osmańskim i straciła swą dawną pozycję.

Dopiero w XIX w. powróciła idea stworzenia państwa żydowskiego w Palestynie. To odrodziło się ostatecznie po II wojnie światowej, kiedy to ONZ zatwierdziła, zaakceptowany przez wszystkie mocarstwa, projekt podziału Palestyny na dwa państwa: arabskie i żydowskie. 14 maja 1948 zgodnie z decyzją ONZ państwo Izrael proklamowało niepodległość, jednak okoliczne państwa arabskie odmówiły zaakceptowania planu i rozpoczął się trwający do dzisiejszego dnia okres wojen i konfliktów z sąsiednimi krajami.

Izrael jest dziś uznawany za najbardziej rozwinięty gospodarczo i przemysłowo kraj Bliskiego Wschodu. Dzięki temu, mimo konfliktów i toczonych wojen jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów świata. Turystyka, szczególnie religijna, jest ważną gałęzią gospodarki Izraela, ale podróżnych przyciągają także piękne nadmorskie plaże, wykopaliska archeologiczne oraz bardzo urozmaicone środowisko geograficzne. Turystyka musi ponosić wysokie koszty związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa turystom, jednak liczba przyjeżdżających rosną z każdym rokiem.

Tanie loty do Izraela - zamów bilet

Dlaczego warto odwiedzić Izrael? Jest to kraj wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją bogatą historię, ale także dlatego, że należy do tych nielicznych państw, gdzie na niewielkiej powierzchni, znajdujemy wiele elementów niepowtarzalnych w skali świata – historycznych zabytków, niesamowitych krajobrazów, dzikiej przyrody i unikalnej kultury. Zainteresowany? Odwiedź naszą porównywarkę biletów lotniczych i znajdź naprawdę tanie loty do Izraela

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!5 ofert od 328 Sprawdź