Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do Tel AvivuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

więcej

Treść główna

Ciekawostki o Tel Awiwie

Tel-awiw
Photo: SXC

Tel Awiw to wprawdzie nie administracyjna stolica Izraela, jednak większość zagranicznych przedstawicieli tak właśnie ją traktuje, ze względu na niepewny status Jerozolimy, która podzielona jest pomiędzy Izraelczyków i Arabów. Dlatego też właśnie tu mieści się większość ambasad, a miasto zyskało dzięki temu szczególny klimat dystyngowanego i elitarnego miejsca spotkań konsularnej śmietanki. Do tego dołożyć należy piękną lokalizację na wybrzeżu Morza Śródziemnego i okazuje się że Tel Awiw to wspaniałe miejsce nie tylko na wycieczkę krajoznawczą, lecz również na spędzenie słonecznego urlopu.

Miasto może pochwalić się nietypową urbanistyką, ponieważ składa się tak naprawdę z dwóch ośrodków – starożytnej Jaffy zamieszkałej obecnie głównie przez Arabów, której historia sięga początków XVIII wieku p. n. e. oraz nowoczesnego miasta Tel Awiw zamieszkałego głównie przez Żydów, którego historia ogranicza się właściwie tylko do około 100 lat.

Jaffa była w dawnych wiekach najważniejszym portem starożytnego Izraela, jest to najdłużej działający spośród wszystkich współcześnie istniejących portów – wspomniany jest on nawet w Biblii, ponieważ właśnie tutaj Jonasz wsiadł na statek uciekając przed Bożym przeznaczeniem, które po wielu niesamowitych przygodach ostatecznie zostało spełnione.

Ciekawostki

 • Znaczenie nazwy
  ”Wzgórze wiosny”
 • Przydomek
  ”Miasto Plaż”
 • Aglomeracja
  Miasto składa się z dwóch części – starożytnej Jaffy oraz samego Tel Awiwu, którego historia sięga jedynie około 100 lat, obecnie mieszka tu co najmniej 400 000 ludzi, a tereny zurbanizowane rozciągają się na powierzchni ponad 52 kilometrów kwadratowych
 • Rozrywka
  Liczne wydzielone plaże, restauracje, puby, kluby i dyskoteki
 • Naj...
  Obecność większości ambasad powoduje, że miasto zyskało dystyngowany i elitarny klimat, Tel Awiw uznawany jest za faktyczna stolicę Izraela ze względu na niepewny status Jerozolimy, Tel Awiw uznawany jest za najlepsze dla homoseksualistów miejsce w tym regionie – mają tu oni swoje miejsca spotkań a nawet oddzielną plażę, w mieście właściwie nie ma większych wzniesień, ponieważ społeczność budowniczych postanowiła wyrównać teren pod planowane przez nich żydowskie rajskie miasto, biblijna księga Jonasza kilkakrotnie wspomina o Jaffie, jest to największe miasto największego w Izraelu obszaru metropolitalnego Gusz Dan położonego wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i zamieszkiwanego przez ponad 3 miliony ludzi, od 1936 roku Tel Awiw ma własny port morski, przez ponad 300 dni w roku Tel Awiw cieszy się słoneczną pogodą

Nazwa Tel Awiw oznacza Wzgórze Wiosny i jest ona związana z zamierzeniami jakie przeświecały mniejszości żydowskiej, która na początku XX wieku zakładała swoje miasto w niewielkiej odległości na północ od Jaffy. W zamyśle projektantów miało to być wspaniale, lecz niewielkie miasto ogrodów wzniesione w stylu angielskim, które pozwoli Izraelitom żyć samodzielnie bez arabskiego sąsiedztwa – plany obejmowały docelowo około 25 tysięcy mieszkańców, jednak szybki rozwój spowodował w końcu połączenie obu miast w jedne organizm, który w tej chwili zamieszkuje około 400 000 ludzi rozlokowanych na powierzchni niemal 52 kilometrów kwadratowych. Jest to jednocześnie największe miasto metropolitalnego obszaru Gusz Dan położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego i zamieszkiwanego przez około 3 miliony obywateli, który stanowi największą aglomerację miejską w Izraelu.

Największy rozwój Tel Awiwu przypada na dwudziestolecie międzywojenne i później na lata II wojny światowej kiedy to prześladowani w Europie Żydzi decydowali się na osiedlanie się w Izraelu – od 1936 roku Tel Awiw posiada własny port morski, dzięki któremu w kwestii transportu całkowicie uniezależnił się od arabskiej Jaffy. W krótkim czasie populacja miasta tak się powiększyła, że Tel Awiw wchłonął Jaffę i obecnie jest to jeden organizm miejski. Dodatkowo doskonałe położenie niemal na samym środku Izraela czyni z tego miasta wspaniały punkt docelowy i przesiadkowy podczas podróży w ten rejon świata.

Warto również wspomnieć, że serce żydowskiego świata to ulubione miejsce do zamieszkania dla homoseksualistów wyznania mojżeszowego – w tym wyjątkowo surowym pod względem moralności kraju Tel Awiw ze swoja swobodo i artystycznym klimatem jawi się im jako miejsce idealne, tym bardziej, że nastawione na zysk społeczeństwo jest tolerancyjne, a Tel Awiw zapewnia homoseksualistom liczne atrakcje – takie jak osobna plaża, kluby i liczne miejsca spotkań.

W ogóle w Tel Awiw w związku z nadmorskim położeniem i ogromną różnorodnością z jaką można się tu spotkać nazywany jest miastem plaż – w mieście jest ich kilkanaście, a kilka z nich ma bardzo wąskie specjalizacje, tak że na przestrzeni kilku kilometrów nabrzeża spotkać można właściwie wszystko. Hof Haclavim to jedyny nadmorski obszar, gdzie można wprowadzać psy, więc przebywają tam miłośnicy zwierząt z całego miasta, w jej pobliżu znajduje się Hof Hadatiyim, czyli plaża religijna, gdzie z uroków morza korzystają skromni i powściągliwi wierzący chrześcijanie i Żydzi. Niedaleko mieści się także nieoficjalna plaża homoseksualistów, gdzie chętnie korzystają z uroków plażowania zarówno gejowskie pary jak i kobiety, które chcą uniknąć zaczepek na zwykłych plażach. Oczywiście poza tym istnieje wiele mniej lub bardziej urokliwych plaż o standardowym przeznaczeniu, które dzięki wspaniałej pogodzie zapewniającej ponad 300 słonecznych dni w roku właściwie nigdy nie świecą pustkami.

Dlatego też jeśli nie masz pomysłu na kolejne wakacje nad Morzem Śródziemnym i chcesz doświadczyć czegoś bardziej egzotycznego niż kolejny pobyt we Włoszech czy Chorwacji tanie bilety lotnicze do Tel Awiwu okażą się świetnym rozwiązaniem. Ta potężna metropolia, która nigdy nie zasypia okaże się z pewnością świetnym miejscem na spędzenie urlopu, a dzięki ofercie na tanie loty do Tel Awiwu na dodatek pobyt w tym miejscu nie zrujnuje portfela.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa