Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do DerbyOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Kraków (KRK) Baliceod 158Wybierz
 • Wrocław (WRO) Strachowiceod 167Wybierz
 • Rzeszów (RZE) Jasionkaod 184Wybierz

Treść główna

Zwiedzanie Derby

Znajdź nas w social mediach

Katedra anglikańska

Pierwotny obiekt został ufundowany w X wieku przez króla Edmunda I jako królewska kolegiata, jednak do dnia dzisiejszego nie zachowały się po nim ślady, a obecnie istniejąca budowla pochodzi z XIV wieku. Została ona wzniesiona prawdopodobnie na nieco starszych, średniowiecznych pozostałościach. Z katedrą sąsiaduje wieża o wysokości  64,8 m  – jest to trzecia co wielkości wieża kośćielna w Anglii. Ustępuje jedynie  Boston Stump i Westminster Abbey. Wybudowana została w latach 1510–1530 w stylu dojrzałego gotyku w lokalnej odmianie Perpendicular i stanowi przykład piękna architektury wyrwanej spod wpływów kontynentalnej Europy.

Miasteczko tramwajowe

Jest to zabytkowe miasteczko zlokalizowane wokół Narodowego Muzeum Tramwajów (The National Tramway Museum) – cześć zabudowy jest oryginalna, reszta to repliki. W muzeum znajdują się różnorodne składy tramwajowe – począwszy od tradycyjnych, poprzez takie o specjalnym przeznaczeniu, na piętrowych skończywszy. Można zobaczyć część z nich w ruchu, ponieważ przemierzają  one trasy wokół Crich, gdzie zlokalizowany jest obiekt. Świetny pomysł na spędzenie popołudnia dla miłośników transportu i motoryzacji.

Kedleston Hall

Wiejska posiadłość położona około 6 km od Derby, udokumentowana historia Kedleston Hall jako siedziby normandzkiego rodu Curzon sięga XIII, a może nawet jeszcze dalej. Wprawdzie obecny obiekt pochodzi z 1759 roku, niemniej i tak watro go zobaczyć. Jest to projekt luźno oparty na planach Andrea Palladio, którego twórcami byli James Paine i Matthew Brettingham. Obiekt posiada wyraźnie cechy klasycystyczne i jest wyraźnie podzielony na trzy główne elementy. W centralnej części zwieńczony jest kopułą i ozdobiony dwoma potężnymi biegami schodów o łukowym kształcie, które prowadzą do głównego wejścia. Jest to pałac, który idealnie pasuje do zwrotów „wiejska posiadłość”,  „sielski” i „rustykalny”. Obecnie budynek należy do Narodowego Funduszu na Rzecz Renowacji Zabytków (National Trust), dzięki czemu można go zwiedzać, podziwiając rozmach wizji architektów, doceniając kunszt wykonanych zdobień oraz wspaniałe kolekcje wewnątrz. Poza tym pałac jest otoczony rozległymi i dobrze utrzymanymi terenami zielonymi, które nadają się idealnie do piknikowania, zabaw na świeżym powietrzu oraz spacerów.

Muzeum przemysłu

Muzeum mieści się w dawnej przędzalni jedwabiu, pierwszej w Anglii, która napędzana była młyńskim kołem. Zostało ono otwarte dla zwiedzających 29 listopada 1974 roku. Ekspozycja muzealna obejmuje nie tylko dawne maszyny i elementy wykorzystywane w samej fabryce jedwabiu, ale dotyczy ogólnie historii industrializacji Derby i przedstawia cały proces, począwszy od młynów, poprzez elektryfikację, doprowadzenie linii kolejowej, aż po współczesne osiągnięcia istniejących tutaj fabryk. Osobna część wystawy dotyczy produkowanych w mieście silników Rolls-Royce i całej tej fabryki.

Pomnik konny Karola Edwarda Stuarta

Pomnik odlany z brązu znajduje się na placu w centrum miasta w ogrodach katedralnych i nie sposób go przeoczyć. Jest to jedyny konny pomnik Karola Edwarda Stuarta. Historia tego królewskiego dziecka jest wyjątkowo tragiczna. Był prawnukiem polskiego króla Jana III Sobieskiego i wnukiem króla Szkocji, Anglii i Irlandii Jakuba II, a sam pretendował do tronu jako Karol III. Nigdy jednak nie został władcą, mimo krwawego powstania jakie wywołał w 1745 roku. Zabrakło mu poparcia papieża Klemensa XIII, który był zwolennikiem poprzedniego pretendenta. Karol umarł na wygnaniu we Florencji, mając przy sobie nieślubną córkę Charlotte Stuart oraz wieloletnią kochankę Clementinę Walkinshaw.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!