Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Powrót do kraju na podstawie nieważnego dokumentu.

Czy Polak mieszkający w jednym z państw UE może przylecieć do kraju na podstawie dowodu osobistego, który został unieważniony z powodu zmiany adresu?

Odpowiedzi 9

1
Obywatel polski może powrócić na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na nieważnym dokumencie. Art. 35 ustawy z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1027) stanowi, że utrata ważności dokumentu paszportowego nie pozbawia jego posiadacza prawa wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie Konsulat Generalny RP pragnie zwrócić uwagę, że informacje na temat wymaganych dokumentów podróży znajdują się w regulaminach i warunkach rezerwacji poszczególnych przewoźników, które należy wnikliwie sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji biletu. Wspomniane wyżej prawo powrotu do RP na nieważnym dokumencie nie jest uwzględniane przez wszystkie linie lotnicze (np. Ryanair, British Airways,Central Wings). Na nieważnym dokumencie można wrócić do RP wykupując bilet w PLL LOT (podobno problemów przy locie do Polski nie robi wizz, easyjet, nieugięty zaś jest ryanair).
0
Mozna
0
termin waznosci dokumentu stracił waznosc miesiac temu to chyba dupa z wyjazdu
0
Owszem i można  
0
mozna
0
można
-1
W dowodzie jest tylko adres zameldowania a nie zamieszkania, a to są dwie różne rzeczy. Można nie posiadać żadnego adresu zameldowania wtedy jest napisane - brak adresu stałego zameldowania.Ponadto w nowych dowodach już nie będzie adresu zamieszkania.
0
Co masz na myśli pisząc unieważniony? Chyba nie przecięli ci rogu dokumentu? Jeśli imię i nazwisko zgadzają sie z tym co jest na bilecie a termin ważności dokumentu nie został przekroczony to powinno byc ok.
1
Prawnie jeżeli dowód jest nieważny to nie może poświadczać osoby, ale praktycznie zmiana adresu może być mało interesująca dla linii lotniczych i mogą nie zwrócić uwagi. Szczególnie że robią odprawę on-line dokument może być sprawdzany przy kontroli bezpieczeństwa i bramce, a tam zwracają uwagę czy zgadza się zdjęcie i imię z nazwiskiem.
Zaloguj się/zarejstruj, aby odpowiedzieć na to pytanie.  Kliknij, by się zalogować.

Najlepsze okazje

MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!5 ofert od 270 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 8 ofert od 208 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!20 ofert od 199 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY9 ofert od 259 Sprawdź