Treść główna

Amerykańska gejsza

JJ
 
4.2 (3)
0
amerykanska-gejsza

Wydawnictwo

Autor
Lea Jacobson
Wydawnictwo
Świat Książki
Książki o Japonii, których nie polecam

Bardzo rzadko piszę niepochlebne recenzje na temat książek - wiadomo, każdy ma inny gust, inne rzeczy mu się podobają, innych rzeczy szuka, itd. Jednak książki "Amerykańska gejsza" autorstwa Lea Jacobson zdecydowanie nie polecam, bo czytanie jej to po prostu strata czasu, a prezentowany obraz Japonii jest, moim zdaniem, tak słaby i powielający schematy, że głowa mała.
Nie jest to stricte książka podróżnicza, raczej zapiski dziewczyny, która pojechała mieszkać i pracować do Japonii jako native speakerka ucząca angielskiego, ale normalna praca szybko jej się znudziła. Ostatecznie dziewczyna została hostessą w barach Ginzy i Roppongi, czyli dosyć specyficznych lokalach, w których ludzie płacą niewyobrażalne pieniądze za to, że hostessy z nimi siedzą przy stoliku i się uśmiechają. Autorka pomiędzy opisami przebiegu swojej "kariery" próbuje wplatać też opisy miejsc w Tokio i Kioto, ale jest to wszystko tak banalne, że naprawdę odechciewa się tego czytać. Zwłaszcza, jeśli ktoś poszukuje jakichkolwiek konkretów o Japonii, czy chciałby tę książkę przeczytać pod kątem planowania przyszłej podróży do Japonii.
Dłuższą recenzję tej książki wrzuciłam na mojego bloga. Zestawiam ją tam z drugą książką - "Tune In Tokyo: The Gaijin Diaries" – Tim Anderson. Są to dwie książki o Japonii, których szczerze nie polecam:
http://btth.pl/ksiazki-o-japonii-ktorych-nie-polecam/http://btth.pl/ksiazki-o-japonii-ktorych-nie-polecam/

Amerykańska gejsza - opinie

Ilość opinii: 3
Ocena łączna 
 
4.2
Temat 
 
4.0  (3)
Kompozycja 
 
4.0  (3)
Język i styl 
 
3.7  (3)
Wydanie (okładka, druk, estetyka) 
 
5.0  (3)
Jesteś naszym Użytkownikiem?
Twoja ocena
Temat
Kompozycja
Język i styl
Wydanie (okładka, druk, estetyka)
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Stanowcze 'nie'. Już sam tytuł odpycha, książki w całości nie przeczytałam - nie dałam rady, mało interesująca, ani razu nie zastanawiałam się 'co będzie dalej', choć informacje o kulturze całkiem przydatne.
Ocena łączna 
 
3.3
Temat 
 
4.0
Kompozycja 
 
2.0
Język i styl 
 
2.0
Wydanie (okładka, druk, estetyka) 
 
5.0
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Książka,która jednak nie do końca mnie urzekła. Była niekiedy monotonna i akcja do przewidzenia.Jednak ogromny plus za fakty dot. japońskiej kultury jak i styl :)
Ocena łączna 
 
4.8
Temat 
 
4.0
Kompozycja 
 
5.0
Język i styl 
 
5.0
Wydanie (okładka, druk, estetyka) 
 
5.0
Czy ta opinia jest pomocna? 0 1
Książkę poleciła mi moja żona i podszedłem do tego z małym zniechęceniem. Nie jestem fanem Japonii, nie interesowałem się tamtejszą kulturą. Aczkolwiek żona nalegała i zabrałem się za to. I bardzo polecam!

Książka jest swego rodzaju pamiętnikiem, w którym autorka postarała się pokazać obraz wycinka kultury japońskiej. Chodzi mianowicie o swoiste środowisko barów z hostessami, będącymi specyficzną gałęzią przemysłu rozrywkowo-erotycznego. I zgodzę się z autorką, że takich tworów nie ma chyba nigdzie indziej na świecie – jakoś nie wyobrażam sobie, żeby jakiekolwiek miasto w zachodnim kręgu kulturowym dysponowało barem, w którym podstarzali biznesmeni traciliby kupę kasy tylko i wyłącznie po to, żeby porozmawiać i wypić drinka z egzotyczną pięknością, doskonale wiedząc, że na nic więcej nie mogą liczyć.

Polecam osobą które "jarają" się Japonią. Można dowiedzieć się rzeczy których tak naprawdę nie widzimy w dokumentach, filmach i zdjęciach - bynajmniej ja nie widziałem jako "Japoński laik".
Ocena łączna 
 
4.5
Temat 
 
4.0
Kompozycja 
 
5.0
Język i styl 
 
4.0
Wydanie (okładka, druk, estetyka) 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa