Treść strony

667-zwiedzanie-moskwy

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 18 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • zawsze korzystne ceny
Tanie loty. Poczuj wolność podróży!

Treść główna

Opinie o książkach podróżniczych

Zwiedzanie Moskwy

Kreml

Kreml jest symbolem Moskwy i jednocześnie najbardziej wartościowym zabytkiem miasta. Mieści się tutaj administracja państwowa wraz z siedzibą prezydenta Rosji. W roku 1147 Jurij Dołgorukij wydał rozkaz zbudowania na Wzgórzu Borowickim drewnianej baszty - i tak powstał Kreml. Dzisiejsze zabudowania Kremla obejmują liczne pałace, sobory i cerkwie. Kreml był wielokrotnie przebudowywany, przy czym główna przebudowa miała miejsce na przełomie XV i XVI wieku. Wówczas, przy udziale architektów włoskich, zostały wzniesione potężne mury z cegły z 19 basztami, pałac, monumentalne sobory ( Uspeński – koronacyjny, Błogowieszczeński – pałacowy, Archangielski – mauzoleum grobowe wielkich książąt i carów) oraz charakterystyczną Wieżę Spaską – dzwonnicę (obecnie liczy 71 m) ze słynnym zegarem. W XVII wieku wybudowano pałac carski i cerkiew Dwunastu Apostołów, w XVIII wieku arsenał i Pałac Senatu, a w XIX wieku Wielki Pałac Kremlowski i Zbrojownię Orużejnaja Pałata, jedno z najbogatszych muzeów Rosji. Kreml łączy trzy style architektoniczne: bizantyjski, rosyjskiego baroku i klasycystyczny.

Plac Czerwony

Plac Czerwony wyznacza centrum miasta - od niego rozchodzą się promieniście główne arterie komunikacyjne Moskwy. W pobliżu Placu Czerwonego położona jest większość zabytków Moskwy. Z jednej strony Plac ogranicza Kreml, z drugiej budynek GUM-u. Przy Placu Czerwonym leży Mauzoleum Lenina. Początkowo miejsce to otaczała drewniana zabudowa, którą ze względu na zagrożenie pożarowe usunięto pod koniec XV wieku. Nowo otwarte miejsce służyło za targowisko i było nazywane „Pożar”. Następnie stało się miejscem uroczystości publicznych, koronacji carów. Obecna nazwa "Plac Czerwony" wywodzi się od koloru otaczających go cegieł i przyjęła się w miejsce wcześniejszej w XVII wieku.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego

Cerkiew (inaczej Chram W. Błażennovo) leży przy Placu Czerwonym i widnieje na niemal każdej pocztówce z Moskwy. Świątynia ta swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim bajkowemu wyglądowi. Cerkiew Wasyla Błogosławionego została zbudowana w latach 1555-1560 na rozkaz Iwana IV, dla upamiętnienia odniesionego zwycięstwa nad Tatarami. Jest wspaniałym dziełem rosyjskiej sztuki budowlanej.

Monaster Nowodziewiczy

Monaster Nowodziewiczy jest to kompleks świątyń oraz cmentarz. W skład Monasteru wchodzą sobór Smoleński, cerkiew Uspieńska, cerkiew św. Ambrożego, dzwonnica oraz cmentarz Nowodziewiczy. Kompleks powstał na początku XVI wieku, dla uczczenia zdobycia Smoleńska. W XVII wieku został przebudowany przez Zofię Romanową, siostrę cara Piotra I i stał się jej drugą rezydencją. W tym klasztorze została zamknięta, gdy Piotr I przejął władzę. Zespół klasztorny Nekropolia jest miejscem spoczynku wielu znamienitych Rosjan. Spoczywają tu m.in. Majakowski i Chruszczow.

Arbat

Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów ulic miasta. Ma ona zupełnie inny charakter niż większość ulic w Moskwie. Pierwsze wzmianki o Arbacie pochodzą z 1493 roku, gdy ten stanowił część drogi z Kremla do Smoleńska. Jako ulica funkcjonuje od 1592 roku. W XVIII wieku Arbat stał się jedną z najmodniejszych lokalizacji w mieście i pozostał nią do dziś. Większość wczesnych zabudowań spłonęła w czasie pożaru Moskwy w 1812 roku. Współczesna zabudowa Arbatu pochodzi głównie z początków XX wieku i stanowi ciekawe przykłady architektury secesyjnej oraz konstruktywistycznej. W drugiej połowie lat 80. ulicę przebudowano, zamieniając ją w deptak, który stał się jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Arbat zajmuje istotne miejsce w rosyjskiej kulturze ze względu na fakt, że w jego okolicach zamieszkiwało wielu znanych artystów. Należeli do nich m.in. poeci Aleksander Puszkin i Andriej Bieły, pisarz Anatolij Rybakow czy bard Bułat Okudżawa. Pomniki Puszkina i Okudżawy stoją dziś na Arbacie.

Mauzoleum Lenina

Mauzoleum Lenina stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Moskwy. Udostępniane do zwiedzania jest tylko 2-3 razy w tygodniu na czas 2-3 godzin. Zamykany jest wówczas zamykany jest Plac Czerwony. Mauzoleum zostało zbudowane w latach 1929-1930 według projektu Aleksieja Wiktorowicza Szczusiewa, w stylu konstruktywistycznym. Jest miejscem pochówku przywódcy rewolucji październikowej, dyktatora Rosji Radzieckiej, Włodzimierza Ilicza Lenina (do dzisiejszego dnia jego zmumifikowane i wystawione na widok publiczny ciało jest główną turystyczną "atrakcją" mauzoleum).

Galeria Trietiakowska

Jest to muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, założone w 1856 roku przez kupca Pawła Trietiakowa. Muzeum posiada jedną z największych na świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych, głównie malarstwa.

WŁOCHY czekają! Loty w zasięgu ręki151 okazji od 162 Zobacz Tu macie wiele do odkrycia! Tanie loty do Grecji117 okazji od 261 Zobacz Loty z BERLINA polecają się na dłuższy lub krótszy urlop!39 okazji od 174 Zobacz Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż300 okazji od 182 Zobacz Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie281 okazji od 140 Zobacz HISZPANIA to świetny pomysł na podróż! Wybierajcie kierunek i pakujcie walizki131 okazji od 256 Zobacz GRUZJA Was zachwyci! Łapcie najtańsze loty!15 okazji od 289 Zobacz Loty w maju w ciepłe miejsca!190 okazji od 218 Zobacz