Treść główna

Droga św. Jakuba w Hiszpanii

RT
 
4.5 (2)
1
Pielgrzymi w trasie
Fot. victor_nuno

Santiago de Compostela to końcowy przystanek na Camino de Santiago, czyli drodze św. Jakuba. Dotychczas wyznaczono wiele dróg, najbardziej zaleca się jednak rozpocząć podróż z własnego domu. Dla Polaków może to być trudne zadanie, zwłaszcza że tradycyjnie drogę należy pokonać pieszo, ostatecznie rowerem lub konno. Aby pielgrzymka była ważna, trasa powinna mieć przynajmniej 150 kilometrów długości. Wiele osób decyduje się zacząć ją we francuskim miasteczku Saint-Jean-Pied-de-Port (wówczas do przejścia jest „zaledwie” 762 kilometry). W Santiago de Compostela według wielu relacji znajduje się grobowiec św. Jakuba, jednego z 12 apostołów. To tylko jeden z powodów, dla których tysiące pielgrzymów decydują się przemierzyć Drogę. Praktycznie wszyscy, którym udało się dotrzeć do Santiago de Compostela uważają, że dzięki wędrówce stali się innymi, lepszymi ludźmi. W Santiago można zwiedzić liczne zabytki architektury sakralnej: katedrę (zbudowaną właśnie nad grobem św. Jakuba), kościoły, kaplice i klasztory. Stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli zaplanujemy swoją podróż tak, by znaleźć się w mieście 25 lipca, czeka nas uczestnictwo w wielkim święcie. To właśnie wtedy wypada Dzień Świętego Jakuba, któremu towarzyszą kolorowe procesje, tańce i zabawa aż do rana.

 

Najważniejsze informacje

Położenie: główna część hiszpańskiej drogi przebiega od Pamplony do Santiago de Compostela, chociaż istnieje jeszcze wiele innych wersji
Dojazd: najbliżej położonym dużym miastem od Pamplony jest Bilbao i najłatwiej jest dolecieć na tamto lotnisko

Droga św. Jakuba w Hiszpanii - opinie

Ilość opinii: 2
Ocena łączna 
 
4.5
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (2)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.5  (2)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (2)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Mimo,że znam kilka osób które całą podróż odbyło jak się powinno, a więc pieszo mi się tylko udało załapac na końcowy odcinek i to bardzo marny,dlatego o samej drodze za wiele nie wiem. JEdnak samo Santiago de Compostela jest pełne pielgrzymów o czym świadczą kolejki do grobu św. Jakuba. Bardzo ładna i ciekawa architektonicznie bazylika.Będac na północy Hiszpanii jest to turystyczny must have do zwiedzenia:)
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Droga św Jakuba biegnie przez wiele krajów europejskich, w Polsce także spotkamy znaki mówiące o biegnącym szlaku. Symbolem jest muszla, którą każdy pielgrzym ma na szyi. Szlak chętnie jest uczęszczany przez pielgrzymów, prowadzący do Santiago de Compostela. W Santiago de Compostela mieści się wiele ciekawych budynków, ale największym powodzeniem cieszy się bazylika, gdzie znajduje się grób oraz figura św Jakuba, które każdy pielgrzym odwiedza. Dawniej wędrowano z miejsca zamieszkania, obecnie wiele osób idzie tylko ostatnie sto kilometrów.
Ocena łączna 
 
4.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
2.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa